Recital gitarowy Krzysztofa Pełecha

sobota 8 kwietnia 2017
Nareszcie gitara klasyczna solo zabrzmiała w Narodowym Forum Muzyki. W Sali Kameralnej swój recital zagrał Krzysztof Pełech- jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich gitarzystów klasycznych. Artysta potwierdził swoje nadzwyczajne umiejętności i świetną akustykę sali. 

W programie dwuczęściowego koncertu znalazły się utwory klasyczne i rozrywkowe. Brzmiały one doskonale, perliście, zachwycały różnorodnością brzmień i barw. Zabawne komentarze, bisy i zdrowy dystans artysty do własnej osoby zapewniły słuchaczom niezapomniany wieczór.

Krzysztof Pełech, od lat doceniany na arenie międzynarodowej, zagrał m.in. „Suitę e-moll BWV 996” J.S. Bacha, a  i w drugiej części utwory hiszpańskie i latynoskie. Nie zabrakło nieśmiertelnego „Asturias” - Isaaca Albeniza. Krzysztof Pełech zabawnie komentował utwory, opowiadał o pancernikach, wyciągał program z tylnej kieszeni spodni, spoglądał na listę utworów i mówił, co jeszcze przed nami, i że niedługo się skończy, więc teraz już nie warto wychodzić. Zdradził, że nie dotrwał, jako widz, do końca opery  „Traviata” i zagrał siedmiominutową fantazję Arcasa na temat opery Verdiego.

Uwodził, urzekał, delikatnie i drapieżnie szarpał struny, czasem uderzył w pudło, a wszystko to było niezwykle celne, bez przypadkowych zgrzytów.

Artysta trzykrotnie został wybrany przez czytelników magazynu muzycznego „Gitara i Bas” najlepszym polskim gitarzystą klasycznym. Do współpracy zapraszają go uznani kompozytorzy i instrumentaliści – regularnie pracuje z argentyńskim artystą Jorge Morelem, który dedykował mu jedną ze swoich kompozycji. Krzysztof Pełech ma na swoim koncie już szesnaście płyt, a także liczne nagrania dla radia (Polskie Radio, BBC) i polskiej telewizji. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym powstałego dziewiętnaście lat temu Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego, a także inicjatorem i szefem Letniego Kursu Gitary w Krzyżowej.

tekst: Dorota Olearczyk 
foto: Julian Olearczyk i Dorota Olearczyk

Dodaj do:Komentarze


Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing