Wiolonczela w rękach mistrza

czwartek 13 lipca 2017
Kameralny koncert bez nagłośnienia udowodnił, że instrument w rękach mistrza może brzmieć śpiewnie, melodyjnie, ekspresyjnie, szlachetnie i czytelnie.  A radosne okrzyki ptaków przemierzających przestrzeń nieba nad dziedzińcem Arsenału mogą z sukcesem uzupełniać warstwę brzmieniową wiolonczeli i fortepianu.   

W sobotę, 8 lipca, podczas przedostatniego koncertu z cyklu „Wieczory w Arsenale”, na dziedzińcu Muzeum Militariów pod estetycznym białym namiotem chroniącym przed dynamiczną, zmienna pogodą tego lata, wystąpił Danjulo Ishizaka (wiolonczela) i Hinrich Alpers (pianista). Artyści zauroczyli słuchaczy wykonaniem sonat Beethovena,  Griega i Chopina. Nawet latające tego wieczoru nisko jeżyki i jaskółki piszczały z zachwytu.

W programie koncertu czytamy:
Wiolonczela to jeden z najszlachetniejszych instrumentów, o szczególnie pięknym, śpiewnym tonie. Gdy gra na niej wybitny muzyk, ekspresja nie ma sobie równych. A takim właśnie mistrzem wiolonczeli jest Danjulo Ishizaka, artysta pochodzenia niemiecko-japońskiego. Ma w swoim dorobku wiele osiągnięć, w tym zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium. Gra z czołowymi orkiestrami symfonicznymi, jest nie tylko znakomitym solistą, ale również z zamiłowaniem wykonuje muzykę kameralną.

W jego mistrzowskich interpretacjach towarzyszył mu znany pianista niemiecki Hinrich Alpers, zdobywca I nagrody w III Międzynarodowym Konkursie Beethovenowskim Telekom w Bonn w 2009 r. Obaj muzycy zaprezentowali m.in. dwie późne sonaty wiolonczelowe Beethovena, sonatę Edvarda Griega oraz ostatnie, oficjalnie opublikowane przez Fryderyka Chopina dzieło – Sonatę wiolonczelową g-moll op. 65.

oprac. Dorota Olearczyk
foto: Julian Olearczyk i Dorota Olearczyk

Dodaj do:Komentarze


Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing