Znamy program 9. edycji MFT Dialog – Wrocław | Naprzód! Ale Dokąd?

czwartek 6 lipca 2017
Znamy program główny 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog – Wrocław. Tegoroczna odsłona jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju odbędzie się w dniach 14-21 października pod hasłem: Naprzód! Ale dokąd? Do Wrocławia przyjadą wybitni artyści, w tym belgijski choreograf i reżyser Alain Platel oraz jeden z najważniejszych twórców europejskiego teatru, Ivo van Hove. Sprzedaż biletów (w cenie od 35 do 50 zł) rozpocznie się 5 września.

W trakcie dziewiątej edycji wydarzenia, zgodnie z hasłem: Naprzód! Ale dokąd?, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dokąd prowadzi marsz, w którym wszyscy, czy tego chcemy czy nie, uczestniczymy. - W świecie, który ogarnia coraz większy chaos, a wartości takie jak wolność, otwartość na innych i empatia wypierane są przez postawy wykluczające i ksenofobiczne, potrzebujemy ponownego namysłu nad tym, jakiego świata pragniemy, jaką wspólnotę chcemy tworzyć – tłumaczy Tomasz Kireńczuk, kierownik programowy Dialogu.

Przewodnikami w marszu bez jasno określonego celu i kierunku będą wybitni twórcy teatralni. Choreograf Alain Platel, główny bohater tegorocznego Dialogu, który we Wrocławiu pokaże dwa przedstawienia, szczególnie zainteresowany jest sposobami, w jakie konstytuuje się wspólnota, jakie energie i wartości wytwarza. W „En avant, marche!” opowiada historię o wspólnocie i odchodzeniu starszego muzyka z orkiestry dętej, zadając również pytanie o to, czy nadzieja trwania w czyjejś pamięci może uczynić śmierć mniej tragiczną. To wielka inscenizacja z orkiestrą grająco na żywo. Z kolei w „nicht schlafen” pokazuje świat po katastrofie i radykalne, często oparte na pierwotnych instynktach próby odbudowywania wspólnoty. Jan Klata we „Wrogu ludu”, zadając pytanie o to, co trzeba zrobić, aby stać się dzisiaj wrogiem publicznym, pokazuje, jak trudna jest walka o ideały w świecie zdominowanym przez koterie i interesy. „MDLSX”, zainspirowany powieścią Jeffreya Eugenidesa spektakl włoskiego kolektywu MOTUS, z udziałem Silvi Calderoni, to ważny głos w dyskusji o konieczności zagwarantowania pełnej wolności do stanowienia o własnej tożsamości i seksualności. „Jeden gest” Wojtka Ziemilskiego to z kolei rozpisana na gesty i głosy kameralna opowieść o potrzebie empatii i fundamentalnej dla nas wszystkich potrzebie rozumienia innych i bycia przez nich rozumianym. Marta Górnicka w „Hymnie do miłości” konfrontuje nas z zagrożeniami, jakie niesie rosnąca fala ksenofobii i nacjonalizmu. Reżyserka używa chóru do opowiadania o współczesności. I wreszcie Ivo van Hove w „Kings of War”, genialnej adaptacji Szekspirowskich kronik historycznych, obnaża mechanizmy rządzące współczesną polityką, prowokując nas do wzięcia większej odpowiedzialności za świat wokół nas.

Powołany do życia przez Krystynę Meissner festiwal Dialog także w tym roku stanowić więc będzie przestrzeń wolnej wymiany poglądów i dyskusji na tematy związane ze współczesnością.

Od 14 do 21 października czeka nas osiem dni festiwalowych, spektakle na deskach Impartu, Wrocławskiego Teatru Współczesnego, Teatru Polskiego i w studio TVP. Program główny składa się z siedmiu spektakli, a we wrześniu organizatorzy zdradzą szczegóły programowe dotyczące debat, spotkań, warsztatów i innych przedstawień.

oprac. i foto: Dorota Olearczyk  
Dodaj do:Komentarze


Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing