Światowe zakończenie sezonu w Operze Wrocławskiej

poniedziałek 3 lipca 2017
Opera Wrocławska zakończyła sezon artystyczny 2016/2017 na światowym poziomie. Gwiazda nowojorskiej Metropolitan Opera wystąpiła 28 czerwca ku zachwycie melomanów, ujawnianym po każdym utworze zaśpiewanym przez tenora. Recital Ramóna Vargasa z udziałem Joanny Parisi stał się także okazją na wyjście orkiestry Opery Wrocławskiej z orkiestronu i ujawnieniu jej, tłumionych wcześniej w czeluściach podscenicznej fosy, możliwości.

Scena operowa widziana z drugiego balkonu i z piątego rzędu na parterze to zupełnie inna przestrzeń wrażeniowa. Im bliżej nam do zdobionego sufitu, tym lepiej dostrzegamy szczegóły ozdobnego plafonu z portretami kompozytorów i głównego żyrandola (przerobionego z gazowego na elektryczny).  Podczas środowego wieczoru w tle sceny wyświetlano nowe logo Opery Wrocławskiej, które nawiązuje kształtem do żyrandola, dlatego nasza obecność na drugim balkonie przyniosła dodatkowy walor poznawczy.

Recital Ramóna Vargasa z udziałem Joanny Parisi był znakomitym zakończeniem roku artystycznego. Vargas zaśpiewał przeboje muzyki operowej i te mniej znane, ale równie porywające utwory z fonoteki melomana. Inteligentny, ciepły głos światowej sławy tenora poderwał melomanów do owacji na stojąco, wyklaskiwania rytmu arii duetu Alfreda i Violetty z opery „Traviata” Giuseppe Verdiego, a nawet podśpiewywania „Libiamo ne lieti calici...”. Oprócz popisowych włoskich bisów artyści z sukcesem przenosili słuchaczy w muzyczne światy Mozara, Donicettiego, Pucciniego, czy Wagnera. Oprócz pogodnych fragmentów oper zabrzmiał też dramatyczny „Lament Fryderyka” z opery „Arlezjanka” Cilea.

Różnobarwne intermezza orkiestrowe świetnie prowadzone przez maestro Marcina Nałęcz- Niesiołowskiego pozwalały odetchnąć solistom i urozmaicały odbiór koncertu słuchaczom.

W programie wieczoru czytamy:
„Gdy w 1992 roku w przygotowywanym przez nowojorską Metropolitan Opera spektaklu zastąpił niedysponowanego głosowo Luciana Pavarottiego, rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera. Potem przyszedł debiut w mediolańskiej La Scali, po którym otwarły się przed Ramónem Vargasem drzwi najważniejszych scen operowych świata. Od tamtej pory artysta wystąpił m.in. w londyńskiej Royal Opera House - Covent Garden, Operze Wiedeńskiej, madryckim Teatro Real...” 
28 czerwca wystąpił w Operze Wrocławskiej. Podczas koncertu towarzyszyła mu sopranistka, którą wrocławska publiczność mogła podziwiać w obecnym sezonie artystycznym w partii Leonory w operze „Trubadur” Giuseppe Verdiego.

tekst: Dorota Olearczyk
foto. z konferencji: Dorota OlearczykDodaj do:Komentarze


Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
© 2008 - 2013 - Punkt Informacji Kulturalnej - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: BetterSite.pl, Utrzymanie i Rozwój: Stermedia
email marketing