Przewrotna „Kropka nad i” Bohdana Zadury

Wrześniowa premiera Biura Literackiego

We wrześniu nakładem Biura Literackiego ukazał się tom poezji Bohdana Zadury o wymownym tytule „Kropka nad i”. To wciągająca, zaskakująca ironicznym sposobem opisywania otoczenia, lektura.
Wskazuje paradoksy rzeczywistości, zgłasza wątpliwości, wytyka absurdy.

W wierszu „Nieprzydatność” rozpoczynającym tomik czytamy:
nie mógłbym być
strażnikiem więziennym
ani nauczycielem

nie mógłbym być
rzeźnikiem
ani prokuratorem

nie mógłbym być
pracownikiem telemarketingu
[…]

w kolejnych zwrotkach wymieniane są inne zawody m.in. lekarz sądowy, księgowy, komornik, polityk, ksiądz, muzealnik. A puenta przyjemnie wykoleja czytelnika z biegu wyliczanych skojarzeń.
strach pomyśleć
co by było gdyby wszyscy
byli tacy przydatni jak ja

W „Wyznaniu młodej katechumenki” podmiot liryczny stosuje podobną figurę stylistyczna w jeszcze bardziej skondensowanej formie.
skoro jesteś wszędzie
nie wierzę
że nie ma Ciebie
na twitterze

Zgrabny tomik Bohdana Zadury wydany przez Biuro Literackie jest jak ostra igła, raz kłuje wytarte skojarzenia, innym razem delikatnie i z wyrozumiałością zszywa ludzkie słabości i pogubienia. Istotnym wątkiem „Kropki nad i” jest przemijanie ale pełne humoru, pozbawione czarnej melancholii. Warto postawić „Kropkę nad i” na półce podręcznej  własnej biblioteczki i wracać do niej jak najczęściej.

tekst: Dorota Olearczyk


Bohdan Zadura urodził się w 1945 roku. Poeta, prozaik, tłumacz i krytyk literacki. Autor licznych tomów poetyckich, książek translatorskich, opowiadań i powieści. Redaktor naczelny „Twórczości”. Kropka nad i będzie jego kolejną pozycją w Biurze Literackim po takich tomach, jak Wszystko, Nocne życie (za który otrzymał Nagrodę Silesius), czy Zmartwychwstanie ptaszka.