Rodzice się rozwodzą…

„SAM czyli przygotowanie do życia w rodzinie” to tytuł najnowszego spektaklu Teatru Lalek adresowanego do publiczności w wieku od 13 lat.

Tekst napisała Maria Wojtyszko. Całość wyreżyserował Jakub Krofta, który wszystkie role obsadził  znakomitymi aktorami Wrocławskiego Teatru Lalek. Scenografię stworzyła Anna Chadaj. Muzykę skomponował Grzegorz Mazoń i jako odtwórca tytułowej roli śpiewał i grał na pianinie. Jego turnauowskie akordy i ciepła barwa głosu niosły przedstawienie w kierunku atrakcyjnego musicalu. Pomysłowa scenografia wprowadzała postaci w przestrzenie m.in. wielu pokojów, blokowiska i sali lekcyjnej. Wszystko to złożyło się na zwinnie opowiedzianą historię, która bawiła i zmuszała do refleksji.

Tytułowy bohater, trzynastoletni Samuel Twardowski, nie miał przyjaciół, koledzy w szkole nękali go, a dziewczyna, w której był zakochany najbardziej kochała Boga. Nawet chomik, z którym Sam rozmawiał, żeby nie czuć się samotny, miał rozdwojenie jaźni. Na dodatek rodzice chłopca postanowili się rozwieść. To materiał śpiewająco włożony przez Jakuba Kroftę w ramy komedii muzycznej.

„SAM czyli przygotowanie do życia w rodzinie” jest tragikomedią o samotności, rozczarowaniu, konflikcie pomiędzy marzeniami i rzeczywistością adresowaną do gimnazjalistów, licealistów i dorosłych. Spektakl z humorem pokazuje także karykatury idei, opowiada o tym, że nawet największy kryzys można jakoś przeżyć.

tekst i foto: Dorota Olearczyk