Coś o krowach, owcach, świniach i kurach
W wydawnictwie Czarna Owca ukazała się publikacja o krowach. Wszystko dobrze ze sobą koresponduje jest estetycznie wydane i zwięzłe w formie. Jest czymś na kształt humanitarnego przewodnika farmera.
Autorka Sekretnego życia krów, tak brzmi polskie tłumaczenie książki, opowiada historie o krowach, ich mądrości, wzajemnej trosce, uczuciach, jakimi się darzą. W pełnej ciepła kronice ich życia Rosamund Young pokazuje, że krowy potrafią kochać, bawić się, budować więzi i przyjaźnić się aż po grób. Opiekują się wzajemnie swoimi dziećmi, wymyślają gry, czasem potrafią śmiertelnie się na kogoś obrazić, znają też ból żałoby, są obrażalskie, kochliwe, opiekuńcze, nieprzewidywalne i sprytne.
Rosamund Young, pisze we wstępie, że przez wiele lat obserwowała ich życie na swojej rodzinnej farmie – w miejscu, które uchodzi za ideał zrównoważonej hodowli, szacunku i miłości do zwierząt. Swoje spostrzeżenia zawarła w Sekretnym życiu krów.
Gruba woli mężczyzn od kobiet. Krewki Minton nie lubi chodzić spać z zabłoconymi nogami. Jake nie umie się powstrzymać przed wdychaniem spalin z land rovera. Gemima wita wszystkich ludzi gniewnym ruchem głowy i zażarcie broni swojej niezależności. Koko jest największą pięknością i najbardziej lubianą krową w całym stadzie. A co łączy je wszystkie? Mieszkają na jednej farmie w Wielkiej Brytanii.
Kite’s Nest to z pewnością dom, o którym marzyłyby wszystkie zwierzęta, gdyby tylko wiedziały o jego istnieniu. Co czyni to miejsce tak wyjątkowym? Zwierzęta mają tam pełną swobodę ruchu. Krowy, które żyją na farmie, samodzielnie podejmują decyzje dotyczące wychowywania dzieci, same wybierają dla siebie najlepszą dietę i nikt im nie mówi, gdzie mają spać. W stadach obdarzonych taką wolnością wyraźnie widać, że poszczególne osobniki różnią się między sobą w stopniu nie mniejszym niż ludzie.
W publikacji znajdziemy też wzmianki o charakterze i upodobaniach owiec, świń i kur.
Tylko jak po takiej lekturze zjeść ze smakiem polędwicę, łopatkę, czy antrykot na niedzielnym obiedzie u mamy?
oprac. Dorota Olearczyk