Socjopaci są wśród nas

Socjopaci są wśród nas to tytułowa teza postawiona przez autorkę książki- amerykańską psycholog – Marthę Stout. I nie byłby w tym nic przerażającego, gdyby nie fakt, że opisy historii postaci i zdarzeń zaczerpniętych z dwudziestopięcioletniej praktyki psychologa, wywołują spory niepokój. Okazuje się, każdy z nas w sprzyjających okolicznościach może wykazywać cechy osoby bez sumienia.

Może nim być szef lub kolega z pracy, zbyt wymagający nauczyciel albo uciążliwy sąsiad, a nawet mąż, czy żona, osoba bliska, która mieszka pod twoim dachem.

Według badań 1 na 25 osób to socjopata – człowiek bez sumienia, który gotowy jest zrobić wszystko, by osiągnąć swój cel. Socjopaci doskonale się maskują. Kiedy im się to opłaca, potrafią być sympatyczni. Często cieszą się dobrą opinią. Kiedy jednak wchodzimy z nimi w bliższe relacje, szybko okazują się toksyczni, bezwzględnie wykorzystują nasze dobre intencje, a spod ich wpływu ciężko się wyzwolić.

Psycholog Martha Stout w swojej bestsellerowej książce udowadnia, że socjopaci są wśród nas. Nie są to wcale szaleńcy z horrorów, ale ludzie, z którymi często obcujemy na co dzień.

Z tej książki dowiadujemy się, jak rozpoznać socjopatów, skąd się biorą i dlaczego odnoszą sukcesy. Odkrywamy stosowane przez nich techniki kamuflażu, poznajemy 13 zasad radzenia sobie z socjopatą. Dzięki książce Marthy Stout mamy szansę przestać być bezbronnymi wobec ich manipulacji i intryg.

Dokładna analiza zagadnienia i przykłady wzięte z życia autorki umieszczone w popularnonaukowym poradniku czasem wywołują przerażenie. Przybliżenie wyników badań, opis przypadków medycznych pacjentów to zdecydowanie najciekawsza strona publikacji.

oprac. tekstu: D.O.