Szekspir dla dzieci

Burza we Wrocławskim Teatrze Lalek


Burza we Wrocławskim Teatrze Lalek to spektakl adresowany dla dzieci od 6 roku życia. Trochę straszy, trochę czaruje, śmieszy trikami, pokazuje młodemu widzowi magię teatru, ale i filmu, niespiesznie snuje opowieść…

Sprawcami szekspirowskiego zamieszania w Lalkach jest polsko – czeski duet artystyczny Elżbieta Chowaniec – Marek Zákostelecký, znani z dobrze przyjętego we WTL „Czarodziejskiego fletu”. Tym razem wzięli na warsztat jedno z najbardziej tajemniczych dzieł Szekspira „Burzę”. W ich interpretacji rzecz dzieje się w kosmosie, a na pierwszy plan wysuwa się wątek miłosny.

Opowieść tworzą w wielu planach dźwiękowych i przestrzennych, snują ją wokół takiej oto historii: Na odległej planecie rozbija się statek kosmiczny, którym podróżują Antonio wraz z przyjacielem Alonsem i jego synem Ferdynandem. Miejsce jest zamieszkane przez zesłanych tam przed laty przez Antonia księżniczkę Mirandę i jej ojca Prospera. Wygnańcom towarzyszą tubylcy – potworny Kaliban i tajemniczy Ariel. Na skutek intrygi Prospera Miranda i Ferdynand zakochują się w sobie.

Marek Zákostelecký, znawca kina i wielbiciel filmowych trików, współtwórca „Ostatniej sztuczki Georges’a Méliès’a”, w pracy nad koncepcją inscenizacyjną „Burzy” zainspirował się steampunkowymi filmami przygodowymi Karela Zemana, zwanego „czeskim Méliès’em”. Spektakl na motywach „Burzy” Williama Shakespeare’a przełożył Piotr Kamiński. Grupę aktorów, którzy znakomicie odnajdują się w rolach zabawnych i poważnych, tworzą: Anna Makowska-Kowalczyk, Grzegorz Borowski, Radosław Kasiukiewicz, Marek Koziarczyk, Igor Kujawski (gościnnie), Konrad Kujawski, Grzegorz Mazoń, Sławomir Przepiórka.

Dzięki pomysłowi twórców „Burza” Szekspira inspirowana filmem, światem Juliusza Verne’a, osadzona w środkach teatralnych, ale oskubana z wielu wątków stała się jasna i zrozumiała dla dzieci i dorosłych. To spektakl, który na pewno przybliża młodszym Szekspira.

oprac. Dorota Olearczyk
foto: Julian Olearczyk