Temperamentna rodzinka lisów

Tatalis, Mamalis, Natalis i Bobolis to rudzi bohaterowie przedstawienia dla przedszkolaków wystawianego na scenie kameralnej Wrocławskiego Teatru Lalek.

Temperamentną rodzinkę lisów wymyśliła i spisała na specjalne zamówienie Teatru Lalek Julia Holewińska. Tomasz Man wyreżyserował lekko rewolucyjne przedstawienie. W osiągnięciu dobrego efektu scenicznego pomogli mu: Anetta Piekarska-Man (scenografia), Marek Otwinowski (muzyka).

Dzięki umiejętnościom aktorskim Kamili Chruściel, Aleksandry Mazoń, Radosława Kasiukiewicza i Tomasza Maśląkowskiego awanturnicze „Skarpety i papiloty” śmieszą komicznym gestem, kabaretową miną i szybkimi ripostami.

Sztuka w przystępny i zabawny sposób poruszała całkiem dorosłe tematy, np. feminizm, emancypacja, równouprawnienie. Mamalis nie chce już dłużej zajmować się wyłącznie domem i decyduje się na powrót do pracy. Tatalis, szukający wciąż swoich skarpetek w szkocką kratę, próbuje sprostać nowej sytuacji. Ostatecznie rodzinie lisów udaje się dojść do kompromisu i ustalić podział obowiązków.

Na wybuchowe dialogi i szybkie tempo akcji dzieci obecne na premierze reagowały najczęściej spontanicznym śmiechem.

„Skarpety i papiloty” to przedstawienie, któremu towarzyszy pięknie ilustrowane, książkowe wydanie sztuki Julii Holewińskiej. Warto wybrać się w grudniu do Teatru Lalek i odebrać niespodziankę (książkę wydaną przez Tashka), aby również w domu, z całą rodziną zabawić się w teatr z temperamentnymi lisami.

tekst i foto: Dorota Olearczyk