W poszukiwaniu kończyn

„Wąż” Marty Guśniowskiej w reżyserii Marka Zákosteleckiego to przedstawienie Wrocławskiego Teatru Lalek adresowane do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Przygody gekona, węża i chomika obfitują w zabawne dialogi rodem z Czech.

Przed wejściem na widownię narrator- magik zaprasza widzów do Teatrarium wprowadzając w świat iluzji cyrkowej i teatralnej. Siadamy na krzesłach i kolorowych poduszkach przechodząc obok multiinstrumentalisty (Grzegorz Mazoń), który podczas całego przedstawienia buduje nastrój i napięcie grając na żywo na pianinie cyfrowym, werblu… Poznajemy- nieszczęśliwego z powodu braku kończyn- węża (Radosław Kasiukiewicz), który w towarzystwie Chomika Chrupusia (doskonała Agata Kucińska) i pomysłowego Gekona (Paulina Skłodowska) wyrusza na wyprawę w poszukiwaniu rąk i nóg. Wróżka Zębuszka, ani Magik (Konrad Kujawski) nie potrafią pomóc bohaterom. Dopiero napotkany Pająk (Anna Bajer ) podpowiada im, żeby udali się ze swoją prośbą do Boga…

„Wąż” to zgrabnie opowiedziana historia z optymistyczną puentą chwalącą „inność”, wyjątkowość i niepowtarzalność każdej istoty. Wyrazistość postaci, sposoby uplastyczniania świata i sam temat sprawiają, że ładne, dowcipne, pozytywne, trwające godzinę przedstawienie wpływa terapeutycznie na dzieci jak i na dorosłych.

oprac. Dorota Olearczyk
foto: Julian Olearczyk