Widma na 52. Wratislavii Cantans

Zjawy z płócien Beksińskiego i spektakli Kantora na wyciągnięcie ręki


Jego sposób i styl wykorzystania przestrzeni scenicznej jest spektakularny i imponujący. Paweł Passini, bo o nim mowa, zaprezentował się jako wizjonerski twórca reżyserując „Pannę Nikt”, czy „Bramy raju” we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Tym razem, zaproszony do współpracy przez Andrzeja Kosediaka -dyrektora Wartislavii Cantans- udramatyzował „Widma”-  kantatę Stanisława Moniuszki z tekstem Mickiewiczowskich „Dziadów (II części).

Reżyser w swej wizji inspirował się twórczością i ekspresją Beksińskiego i Kantora. Wprowadził w przestrzeń sceny i widowni monstrualne lalki, żywe zjawy, które chodziły i wiły się obok foteli widzów. Były na wyciągnięcie ręki, ich kostiumy przykuwały uwagę, a sposób poruszania wystraszył niejednego. Na scenie Mariusz Bonaszewski- wspaniale odgrywał swoją rolę i czytelnie wypowiadał Mickiewiczowskie słowa. Dobrze wybrzmiały pouczenia i ostrzeżenia skierowane do śmiertelników. Na balkonach i na scenie pojawiali się soliści i szczudlarze. Warstwa wizualna widowiska dominowała nad muzyczną już od pierwszej minuty. Orkiestra barokowa pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka umieszczona w tle stała się dopełnieniem udramatyzowanych obrazów. Wolałabym, żeby reżyser stopniował napięcie i powoli odkrywał pomysły na ogranie przestrzeni. Olbrzymie figury, aktorzy, Studenci Wydziału Lalkarskiego PWST, soliści, statyści i muzycy zostali rzuceni na pożarcie oczom widzów na początku przedstawienia, przez co widowisko straciło swój walor zaskakiwania  w dalszej części. Jednak trzeba przyznać, że „Widma” w NFM zaprezentowane podczas 52. Wratisalvii Cantans wniosły świeży rys na formule programowej festiwalu. Dla jednych to skaza, dla innych ciekawe zjawisko rozrywające sztywne ramy kantatowo- oratoryjne.

Widowisko zostało nagrane przez TVP, a emisję zaplanowano na 31 października. Warto zobaczyć, żeby przekonać się co i jak zostało powiedziane, odśpiewane i pokazane.

tekst: Dorota Olearczyk
fot. Bogusław Beszłej