Główne wydarzenie festiwalu nawiązuje do 1918 roku, w którym Polska odzyskała niepodległość. Z dumą obchodzimy tę setną rocznicę, a jako muzycy z dumą możemy powiedzieć, że to znany polski pianista i kompozytor Ignacy Jan Paderewski rzeczywiście przyczynił się znacząco do uzyskania międzynarodowej aprobaty dla idei niepodległości Polski.
Oczywiście w naszym programie znalazła się nie tylko piękna Suita G-dur na orkiestrę smyczkową Paderewskiego, lecz także dzieła Fryderyka Chopina, Jerzego Fitelberga i Krzysztofa Pendereckiego. Usłyszymy też nowy utwór Tomasza Skweresa na orkiestrę smyczkową – będzie to jego światowe prawykonanie. Justyna Skoczek odszukała wzruszające teksty z pamiętników, wierszy i relacji, które pozwolą nam poznać, co czuli i myśleli ludzie w tamtym czasie istotnych zmian politycznych.
Koncert pt. Muzyka i magia będzie Państwa rozpieszczać wieloma niespodziankami. Przyprowadźcie dzieci, by mogły cieszyć się magią muzyki i czarowną magią iluzji. Jest już długą tradycją, że studenci Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu wykonują program kameralny ze swoimi nauczycielami: Christianem Danowiczem, Michałem Mickerem i Marcinem Misiakiem. Po raz pierwszy w koncercie kameralnym wezmą udział muzycy grający na instrumentach dętych, co pozwoli nam usłyszeć rzadko wykonywany repertuar.
Prośba o pokój zawarta w Invocation for Peace – kantacie na głosy dziecięce i instrumenty smyczkowe Andrzeja Panufnika jest głównym przesłaniem naszego ostatniego programu koncertowego, który przedstawimy w kościele pw. św. Marii Magdaleny. To właściwie nie jest koncert, to nabożeństwo. Chóry, prowadzone przez Małgorzatę Podzielny, i NFM Orkiestra Leopoldinum zaprezentują szeroki repertuar – od muzyki Giovanniego Pierluigiego da Palestriny, Giulia Cacciniego i Amadeusa Mozarta po dzieło Panufnika.
Ernst Kovacic
Dyrektor artystyczny Leo Festiwalu
Data:
piątek, 1 czerwca 2018 - niedziela, 3 czerwca 2018