W najbliższą sobotę we Wrocławskim Teatrze Lalek wyrośnie „Drzewo”. Premiera spektaklu adresowanego do dzieci w wieku przedszkolnym i bliskich im dorosłych będzie 17 listopada, kolejne spektakle planowane są na 18, 20 i 21 listopada. To przestawienie o czterech porach roku i o porach życia człowieka.
Przedstawienie łączy bodźce wizualne, muzykę na żywo i interakcje angażujące dzieci w sceniczne działania z najwyższej próby poetyckim tekstem i uniwersalną opowieścią.
Reżyser snuje opowieść o czasie, który zaczarowuje tytułowe drzewo feerią barw, kształtów i dźwięków zmieniających się pór roku, ale także przygląda się subtelnej relacji między dziewczynką, a dojrzała kobietą.
Realizatorzy zapowiadają, że spektakl rozgrywa się w planie żywym oraz planie teatru formy, z przewagą elementów teatru lalek, teatru przedmiotu oraz teatru światła. Kanwę literacką spektaklu stanowią najpiękniejsze wiersze dla dzieci polskich autorów. Muzyka jest tworzona na żywo przez instrumentalistę – uczestnika scenicznych zdarzeń.
Na projekcji wideo, jako duchy tytułowego drzewa, pojawiają się „prawdziwi” babcie i dziadkowie. Podczas warsztatów, zaproponowanych przez reżysera Bartosza Kurowskiego i autora wideo Roberta Maniaka, seniorzy: Renata Kaniecka, Edward Koziarzewski, Ewa Landsberg, Krzysztof Landsberg, Danuta Małachowska, Maria Śniecińska i Alina Wilczyńska przygotowali własne interpretacje poetyckich tekstów.
„Drzewo” w reżyserii Bartosza Kurowskiego został przygotowane we współpracy z wrocławskimi dziećmi z Przedszkola nr 87 oraz przedszkolakami z Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 12 dla Niesłyszących i Słabosłyszących. Twórcy odwiedzili przedszkola i zaproponowali dzieciom warsztaty i działania animacyjne, by następnie zaprosić dzieci do teatru i pokazać im efekt wspólnej pracy. Animacje w przedszkolach i późniejszy pokaz na deskach WTL, zainspirowane działalnością pedagoga i reżysera teatru dziecięcego – Jana Dormana, stanowią inicjację dzieci do świata teatru, który jest otwarty, przyjazny i zachęca do podejmowania własnych działań twórczych.
Każde przedstawienie jest w całości dostosowane do potrzeb osób niesłyszących. Rezygnujemy jednak z zaproszenia na scenę tłumacza języka migowego – elementu zewnętrznego, „obcego”. Język migowy jest integralną częścią spektaklu – mówi reżyser „Drzewa”.
Scenariusz do przedstawienia napisał Bartosz Kurowski na podstawie wierszy Juliana Kornhausera, Czesława Janczarskiego, Leopolda Staffa, Włodzimierza Domeradzkiego, Elżbiety Ostrowskiej, Ewy Szelburg-Zarembiny, Elżbiety Burakowskiej, Jerzego Ficowskiego i Władysława Broniewskiego. Scenografię przygotowała Klaudia Laszczyk, muzykę stworzył Łukasz Matuszyk, wizualizacje – Robert Maniak, konsultantką w zakresie języka migowego była Wioletta Boczar-Dominiak, a za działania społeczno- edukacyjne odpowiadała Marta Kurowska. W spektaklu występują: Agata Cejba, Barbara Pielka i Łukasz Matuszyk (gościnnie).
oprac. na podst. mat. pras. D.O.
foto: Julian Olearczyk