Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Etnograficzne, Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej będą czynne w dniach od 2 do 6 maja 1 maja muzea będą nieczynne Panorama Racławicka jest czynna codziennie.
W Muzeum Narodowym we Wrocławiu warto zobaczyć:
„Manieryzm wrocławski”
27 lutego – 13 maja 2018
Wystawa zorganizowana z okazji 70-lecia Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Jest to pierwsza w historii monograficzna ekspozycja poświęcona wrocławskiemu manieryzmowi – fascynującemu okresowi w sztuce miasta, który nadal pozostaje mało rozpoznany. Lata około 1600 r. i początek XVII w. to czas wielkiego rozkwitu stolicy Śląska i powstającej tam sztuki. Zwiedzający zobaczą przeszło 150 dzieł z tego okresu sprowadzonych z całej Europy. Najcenniejszymi dziełami pokazywanymi na wystawie są – po raz pierwszy od czasów wojny zaprezentowane obok siebie – prace pochodzące z kościoła Świętej Trójcy w Żórawinie. Są to kreacje światowej sławy manierystów: obraz Bartholomaeusa Sprangera Chrzest Chrystusa oraz rzeźba Adriaena de Vries Chrystus przy kolumnie.
W Pawilonie Czterech Kopuł:
„Tu strzyka, tam łupie, ale rży. A sumienie kąsa. Tadeusz Brzozowski – inspiracje, konteksty, ślady”
22 kwietnia – 29 lipca 2018
W 2018 roku mija setna rocznica urodzin Tadeusza Brzozowskiego – wybitnego artysty, który w latach 60. XX wieku należał do artystycznej czołówki Europy. Jako jeden z nielicznych malarzy współczesnych do perfekcji opanował technologiczne tajniki tworzywa, którym posługiwał się równie biegle jak dawni mistrzowie. Wypracował jedyną w swym rodzaju „alchemię koloru”, która – jak pisał Aleksander Wojciechowski – była zjawiskiem wyjątkowym w europejskiej sztuce XX wieku.
Wystawa jest próbą pokazania sztuki artysty głównie przez pryzmat rysunku, który odgrywał w jego twórczości bardzo ważną rolę. Na ekspozycji zaprezentowano zarówno prace na papierze, jak i obrazy, w których kreska nie stanowi jedynie dopełnienia plamy barwnej, ale tworzy całą strukturę kompozycji.
Jednocześnie sztuka Tadeusza Brzozowskiego jest przedstawiona w kontekście jego inspiracji (sztuka dawna polska i obca, Tadeusz Makowski, Stanisław Ignacy Witkiewicz etc.), twórczości wybitnych kolegów (Alina Szapocznikow, Magdalena Abakanowicz, Tadeusz Kantor, Jerzy Tchórzewski, Antoni Rząsa), uczennic (Izabella Gustowska, Aldona Mickiewicz) oraz innych artystów, których łączy z nim podobne widzenie świata, człowieka, a niekiedy również nieoczywiste na pierwszy rzut oka związki formalne (Wojciech Ćwiertniewicz, Dorota Kuczma, Piotr Janas, Jakub Julian Ziółkowski).
Wydarzenia w terminie 2–6 maja 2018:
5.05, g. 12:00
Konstytucja 3 Maja w sztuce polskiej
Wykład Grzegorza Wojturskiego
Konstytucja 3 Maja to jeden z najważniejszych dokumentów w historii Polski. Autor prelekcji skonfrontuje fakty historyczne z przedstawieniami rysunkowymi i graficznymi autorstwa świadków wzniosłego wydarzenia, a także obrazami historycznymi, np. Jana Matejki, interpretującymi okoliczności ogłoszenia oraz znaczenie Konstytucji 3 Maja dla dziejów Polski. Będzie to piąta prelekcja z cyklu „Drogi do niepodległości”, związanego z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
5.05, g. 13:30
Artyści i mecenasi wrocławskiego manieryzmu
Wykład dr. hab. Piotra Oszczanowskiego
Kurator wystawy „Manieryzm wrocławski” opowie słuchaczom o najwybitniejszych artystach działających we Wrocławiu około roku 1600. Omówione zostaną dzieła takich twórców jak: Gerhard Hendrik z Amsterdamu, Georg Hayer, Jacob Walther czy Johann Thwenger. Prelegent przybliży również sylwetki głównych mecenasów wspomnianych artystów.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
6.05, g. 12:00
Sztuka Młodej Polski
Wykład Barbary Przerwy
Podczas spotkania prelegentka scharakteryzuje i omówi najistotniejsze dzieła sztuki okresu Młodej Polski. Przybliży również sylwetki czołowych artystów młodopolskich.
Wstęp z biletem za 5 zł
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Dla dzieci:
Majówka w Pawilonie
Warsztaty dla dzieci 7–10 lat
Prowadzenie: Alicja Abramowicz
Jeśli szukasz zajęcia na majówkę, to Pawilon Czterech Kopuł stoi otworem! Wyruszymy w podróż po Pawilonie – w środę dzieci poznają budowlę, w czwartek sprawdzą, jakie zwierzęta mieszkają w Muzeum, a w piątek wsiądą do pociągu nie byle jakiego. By dołączyć do wesołej ferajny muzealnych podróżników, należy zakupić w księgarni książeczkę pt. Kredki w dłonie w Pawilonie oraz zapisać się na warsztaty. Książka ta będzie dostępna w Pawilonie Czterech Kopuł podczas majówki w promocyjnej cenie!
Zapisy: tel. 71 712 71 81 lub e-mail: edukacja.pawilon@mnwr.art.pl
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
5.05, g. 10:30
Anioły z manierami
Zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6–12 lat
Prowadzenie: Grzegorz Wojturski
Zajęcia poświęcone postaciom aniołów – ich pochodzeniu, roli w scenach biblijnych i przedstawieniach religijnych, imionom i wyobrażeniom w sztuce. Autor zajęć zwróci uwagę szczególnie na dziwaczne kształty aniołów przedstawionych przez artystów manieryzmu – na „anioły z manierami”. Uczestnicy spotkania, uwzględniając własny wygląd, strój i zainteresowania, wykonają wyobrażone, charakterystyczne wizerunki własnych aniołów stróżów.
Wstęp z biletem za 3 zł
Zapisy: tel. 71 372 51 48 lub edukacja@mnwr.art.pl
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu