Instytut Grotowskiego we Wrocławiu jest miejską instytucją kultury realizującą przedsięwzięcia artystyczne i badawcze, które odpowiadają na wyzwania postawione przez praktykę twórczą Jerzego Grotowskiego oraz dokumentują i upowszechniają wiedzę o jego dokonaniach.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego to instytucja miejska realizująca wydarzenia w domenach kultury i sztuki, kładąca nacisk na przedsięwzięcia o charakterze artystycznym, naukowym oraz edukacyjnym, w tym: konferencje i seminaria, prezentacje teatralne, rezydencje artystyczne, festiwale, koncerty, wystawy i warsztaty. Zaprasza zarówno wybitnych twórców światowego teatru, jak i wspiera młodych twórców. Działalność wydawnicza Instytutu obejmuje wydawnictwa książkowe, czasopisma i filmy w językach polskim i angielskim. Instytut jest również wydawcą wortalu grotowski.net.
Siedziba Instytutu to miejsce historyczne. Pod koniec 1964 roku Teatr Laboratorium 13 Rzędów przeniósł się z Opola do Wrocławia – do sali mieszczącej się na drugim piętrze budynku Rynek-Ratusz 27, gdzie odbyły się premiery Księcia Niezłomnego (1965) i Apocalypsis cum figuris (1968/1969). Po samorozwiązaniu Teatru Laboratorium w 1984 roku mieściło się tu Drugie Studio Wrocławskie prowadzone przez Zbigniewa Cynkutisa. Od 1989 roku zaczął funkcjonować Ośrodek Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych, z przekształcenia którego powstał Instytut. Zmiana nazwy i statutu, która nastąpiła w grudniu 2006 roku, wiązała się z poszerzeniem i rozwinięciem działalności Ośrodka, którą kontynuuje obecnie Instytut. Nowa nazwa nawiązuje do działalności Teatru Laboratorium w latach 1965–1984, kiedy nazwę Teatru dopełniał człon „Instytut Badań Metody Aktorskiej”, skrócony w 1970 roku do „Instytutu Aktora”.
Obecnie w historycznej siedzibie Teatru Laboratorium mieszczą się: Sala Teatru Laboratorium, Archiwum oraz otwarta w październiku 2018 roku Czytelnia im. Ludwika Flaszena. W wyposażonej w stanowiska multimedialne Czytelni użytkownicy mogą korzystać z księgozbioru prywatnego Ludwika Flaszena oraz księgozbioru podręcznego Instytutu, a także przeglądać zasoby Archiwum. W Przejściu Żelaźniczym od 2012 roku znajduje się również CaféTHEA. Studio Na Grobli działa od kwietnia 2010 roku przy ulicy Na Grobli 30/32, w dawnej siedzibie Stowarzyszenia Wioślarskiego Wratislavia. W Studiu mieszczą się: Sala Studyjna, sale prób oraz pokoje gościnne. Ośrodek w Brzezince, leśna baza Instytutu Grotowskiego, to wolnostojący budynek, znajdujący się nieopodal wsi Brzezinka koło Oleśnicy (40 km za Wrocławiem). W latach 1971–1981 odbywały się w nim kierowane przez Jerzego Grotowskiego przedsięwzięcia parateatralne i projektu Teatru Źródeł. Obecnie Brzezinka służy głównie działaniom warsztatowym.
Miejsce:
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
ul. Rynek-Ratusz 27
50-101 Wrocław