Wystawa, którą będzie można oglądać od 7 do 28 lutego na północnej pierzei wrocławskiego rynku, przedstawiać będzie dziedzictwo kulturowe utracone przez miasto w wyniku II wojny światowej oraz próby ich odzyskiwania.
Odwiedzający będą mogli poznać los przedwojennych muzeów, starania o ocalenie zabytków przed zniszczeniem, burzliwe dzieje niektórych spośród odzyskanych dzieł, a także dowiedzieć się o tych, które nadal pozostają utracone.
Czy wiesz, że pierwotnie budynek w którym się mieści obecnie Muzeum Miejskie Wrocławia należało do barona Henricha Gottfrieda?
Dopiero po jego śmierci w 1750 roku udało się odkupić pałac Fryderykowi II. Przez lata użytkowany przez rodzinę królewską, a później mieściło się w nim Muzeum Zamkowe. Podczas wojny został znacznie zniszczony. Budynek odnowiono dopiero w latach 60 XX, a ogród doczekał się restauracji dopiero w latach 80 ubiegłego wieku.
Czy wiesz, skąd wzięła się nazwa plac Muzealny?
Nieliczne budynki, które przetrwały oblężenie Wrocławia w 1945 roku, często bezpowrotnie znikały z mapy miasta wskutek działań sowieckich żołnierzy lub komunistycznych władz. Podobny los spotkał budynek przedwojennego Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych. Choć jego konstrukcja przetrwała wojnę, niszczał do lat sześćdziesiątych. Zburzono go i postawiono w jego miejsce szkołę podstawową, tzw. „tysiąclatkę”, która stoi tam do dziś. Jedyną pamiątką po muzeum jest nazwa placu, przy którym niegdyś stało – plac Muzealny.
Wystawę, w ramach zajęć w Centrum Historii Zajezdnia, przygotowali studenci I i II roku Historii w przestrzeni publicznej.
W środę 7 lutego o godzinie 12 odbędzie się wernisaż, na którym wystawę otworzy Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. dr hab. Adam Jezierski.
Data:
7 lutego 2018 - 28 lutego 2018
Godzina 12:00