Jego unikatowa wartość artystyczna i niebanalna historia sprawiają, że stanowi ważną część kulturowego dziedzictwa regionu. „SANCTA TRINITAS NOSTRA HAEREDITAS – Święta Trójca naszym dziedzictwem” to monograficzna ekspozycja poświęcona temu wyjątkowemu zabytkowi sztuki.
Tytuł wystawy zaczerpnięty został z łacińskiej inskrypcji, wieńczącej rzeźbiarskie wyobrażenie Trójcy Świętej w ołtarzu głównym kościoła. I choć intencją jej autora u progu XVII w. była chęć zjednoczenia dwóch zwaśnionych konfesji – katolików i luteran w duchu wspólnego dziedzictwa Trójcy Świętej, to dzisiaj w obliczu czterowiekowej historii tego miejsca, nabiera ona dodatkowej wymowy, stając się przede wszystkim wyrazem ciągłości tradycji i uniwersalnych wartości, jakie niesie żórawińska świątynia.
Wystawa ma na celu przedstawienie historii kościoła wraz z okalającym go terenem wyspy kościelnej, ze szczególnym uwzględnieniem twórców jego manierystycznej przebudowy z początku XVII w. Przybliża sylwetki zarówno artystów, jak i inicjatora przebudowy – Adama von Hanniwaldta. Na potrzeby wystawy wybrane zostały najciekawsze materiały ikonograficzne dające wyobrażenie o dawnej świetności zabytku. Ekspozycja unaocznia także całokształt rozproszonego i częściowo utraconego materialnego dziedzictwa kościoła, zwłaszcza wartość jego bezcennego wyposażenia, które obecnie znajduje się poza obiektem wzbogacając muzealne kolekcje.
Organizatorom wystawy udało się pozyskać przeszło czterdzieści zdjęć archiwalnych zabytku. Wśród prezentowanych prac znajdą się, dotychczas niepublikowane w Polsce, fotografie z niemieckich zasobów Herder-Institute Marburg oraz Bildarchiv Foto Marburg. W ramach wystawy pokazane zostaną również, przekazane przez mieszkańców Żórawiny pamiątkowe zdjęcia, widokówki i artefakty związane z kościołem Trójcy Świętej i wyspą kościelną. Ekspozycja w swoim założeniu przybliża również przebieg dotychczasowych renowacji kościoła, przeprowadzanych na początku XX w. oraz w latach powojennych. Ten etap w dziejach zabytku jest interesujący zwłaszcza w kontekście aktualnie trwających prac remontowo-konserwatorskich, dających nadzieję na przywrócenie temu wyjątkowemu obiektowi pierwotnego wyglądu i blasku.
Dziedzictwo kulturowe to nie tylko jego materialny wymiar – widoczna gołym okiem substancja zabytkowa – lecz także pewien zasób odwołań do wartości kształtujących tożsamość i poczucie wspólnoty. To również trwałość pamięci o ludziach, którzy przekraczając granice i wyprzedzając swoje epoki, zapisali się na kartach historii miejsc niezwykłych i ponadprzeciętnych, bo takim właśnie miejscem jest kościół Trójcy Świętej. Myśl ta nieodparcie przyświecała organizatorom wystawy – sprawić by dawna aura żórawińskiej świątyni i osoby, którym ją zawdzięcza na trwale zaistniały w naszej pamięci.
Więcej informacji o kościele Trójcy Świętej w Żórawinie dostępnych jest na stronie Fundacji: https://perlamanieryzmu.pl/ oraz na profilu Fundacji: https://www.facebook.com/perlamanieryzmu.
Wystawa połączona ze zwiedzaniem kościoła Trójcy Świętej w Żórawinie będzie udostępniona w każdą sobotę i niedzielę czerwca w godzinach 10:00 – 17:00. Wystawie towarzyszyć będzie wykład prof. dr. hab. Piotra Oszczanowskiego pt. „Zabudowa wyspy kościelnej w Żórawinie w świetle przeprowadzonych badań archeologicznych”, który odbędzie się 5 czerwca o godz. 16:00 przy kościele.
Organizator: Fundacja Dolnośląska Perła Manieryzmu w Żórawinie
Wystawa jest współfinansowana ze środków otrzymanych z Gminy Żórawina
Tekst: Barbara Haręża, zdjęcia: Piotr Popów, Zbigniew Iwan.
Data:
niedziela, 06.06.2021 - niedziela, 27.06.2021
Godzina 10:00
Lokalizacja:
Kościół Trójcy Świętej w Żórawinie
Al. Niepodległości 43
55-020 Żórawina