Dzieje się w WDL/Klub Proza

Klub Proza: Spotkanie z Markiem Krajewskim, filmowy wieczór na zakończenie akcji Książki dla Gwinei oraz Poranki rodzinne z kinem familijnym


Fani kryminałów Marka Krajewskiego już dzisiaj powinni zaznaczyć w swoim kalendarzu datę 16 września. W tym dniu o 17:00 w klubie Proza autor bestsellerowych powieści o Eberhardzie Mocku opowie o swojej najnowszej książce Mock. Ludzkie zoo. Rozmowa będzie dotyczyć także zagadnień związanych z pisaniem i redagowaniem powieści. Poprowadzi ją redaktorka kryminałów Marka Krajewskiego – Karolina Macios. A wszystko to w ramach cyklu Literatura pod napięciem, którego organizatorem jest Wrocławski Dom Literatury, a Partnerem TAURON Polska Energia. Wstęp wolny.

W pierwszą niedzielę września ruszył nowy cykl filmowy Literatura na ekranie, podczas którego co tydzień są prezentowane najciekawsze filmowe adaptacje książek, dzieła uznanych twórców, jak i artystów nieco bardziej offowych. Drugie wrześniowe spotkanie z kinem w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2) będzie wyglądało nieco inaczej i tym razem wyjątkowo widzowie poznają wcześniej tytuł filmu. 10 września o 18:00 odbędzie się seans gościnny w ramach akcji Książki dla Gwinei (www.ksiazkidlagwinei.pl). Zobaczymy film Cała naprzód – komedię Stanisława Lenartowicza z gwiazdorską obsadą (na ekranie m.in. Zbigniew Cybulskie i Leon Niemczyk) i z muzyką Wojciecha Kilara. Jest to jeden z pierwszych polskich filmów zrealizowanych w autentycznych zagranicznych plenerach: zdjęcia kręcono w Finlandii, na Wyspach Kanaryjskich oraz w portach Afryki Zachodniej (w tym w Konakry w Gwinei, której mieszkańcom pomagają wrocławianie w ramach projektu Książki dla Gwinei). Z pewnością warto wykorzystać tę okazję i przypomnieć sobie twórczość Stanisława Lenartowicza, reżysera przez lata niedocenianego i spychanego na dalszy plan, dziś słusznie uważanego za „mistrza nastroju” i jedną z największych indywidualności polskiego kina. Podczas seansu 10 września można liczyć także na dodatkowe atrakcjewprowadzenie do filmu przygotuje Magda Podsiadły, która opowie krótko zarówno o twórczości Lenartowicza, jak i o Gwinei, w której spędziła część swojego dzieciństwa. Dodatkowo na widzów będzie czekać mały kiermasz książek – cegiełek (dochód z ich sprzedaży przeznaczony będzie na zakup podręczników dla dzieci z Gwinei).

Akcja Książki dla Gwinei kończy się 15 września, więc podczas pokazu filmowego dowiemy się również, jak jeszcze możemy weprzeć mieszkańców Konakry. To także ostatni dzień wystawy zdjęć Karoliny Łągiewki pod tytułem Gwinea – kontrasty. Opowieść o oceanie, młodości, radości i niełatwej rzeczywistości Gwinei, którą można oglądać w klubie Proza. Wstęp wolny.

Nowością są sobotnie Poranki rodzinne. To kolejna odsłona Kina w Prozie. Już od 9 września co tydzień o 11:00 można będzie się wybrać z całą rodziną na projekcje filmów familijnych w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2). W repertuarze znajdą się zarówno klasyczne animacje, przykłady starszych jak i zupełnie współczesnych obrazów kinowych dla małych widzów oraz filmy fabularne dla nieco starszych dzieci. Pokazy będą dobierane tak, by zainteresowały najmłodszych kinomanów, dzieci w wieku szkolnym oraz ich rodziców. W każdą sobotę zostanie zaprezentowany inny film. Do tego miła atmosfera, leżaki, regały z książkami i bar z napojami oraz przekąskami. Wstęp wolny. Tytuły filmów wyświetlanych w obu cyklach Kina w Prozie są zawsze dla widzów niespodzianką. Tych, którzy wolą jednak otrzymać wcześniej pełną informację o seansach, organizatorzy zachęcają do dopisania swojego adresu mailowego do newslettera Wrocławskiego Domu Literatury – można to zrobić na stronie internetowej www.domliteratury.wroc.pl.

Wielkimi krokami zbliża się jesienna edycja Bookowiska, czyli wyprzedaży domowej literatury, która odbędzie się 23 września od 11:00 do 16:00 w Przejściu Garncarskim, obok siedziby Wrocławskiego Domu Literatury. Zasada udziału jest prosta – chętni do sprzedawania swoich książek, które nie mieszą się już na domowych półkach, muszą wcześniej zarezerwować sobie miejsce wystawiennicze. W tym celu należy wysłać maila na adres: sekretariat@domliteratury.wroc.pl. Rezerwacja jest bezpłatna.


Miejsce:
Wrocławski Dom Literatury
Przejście Garncarskie 2, 50-107 Wrocław