Impart | Teatr Piosenki | Biuro Festiwalowe Impart 2016

Biuro Festiwalowe Impart 2016 zostało powołane przez Prezydenta Wrocławia 1 lipca 2012. Powstało z połączenia Centrum Sztuki Impart oraz instytucji Wrocław 2016.


Jako Impart BFI 2016 kontunuuje tradycję istniejącego od 1990 Centrum Sztuki Impart, powstałego z połączenia Wojewódzkiego Domu Kultury oraz Przedsiębiorstwa Imprez Artystycznych IMPART. Na scenach i w galerii przy ulicy Mazowieckiej 17 we Wrocławiu odbywają się spektakle, koncerty, wystawy, pokazy filmów, jam sessions i warsztaty.

BFI organizuje festiwale i przeglądy, takie jak Jazz nad Odrą, Non Sola Scripta i Wrocławski Sound, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dla Dzieci.

W latach 1996 – 2005 IMPART realizował Przegląd Piosenki Aktorskiej, na którym prezentowali swój talent interpretatorski tak znani dziś artyści, jak: Kinga Preis, Justyna Szafran, Katarzyna Groniec, Iwona Loranc, Zbigniew Zamachowski, Piotr Machalica, Wiktor Zborowski, a także Janusz Radek, Jacek Bończyk, Sambor Dudziński, Piotr Rogucki oraz wielu innych.

Od 2005 przy Imparcie działa Teatr Piosenki, którego pierwszym dyrektorem był Roman Kołakowski. Następnie scenie szefował Mariusz Kiljan, a potem kierownictwo objęła Urszula Orłowska. Na scenie Teatru wystawiane są spektakle muzyczne i recitale najczęściej stworzone i zagrane w konwencji piosenki aktorskiej. Impart przygotowywał również liczne imprezy dla dzieci i młodzieży, a wśród nich warsztaty teatralne i musicalowe oraz spektakle tworzone we  współpracy z Teatrem Klinika Lalek w ramach Wrocławskiego Teatru dla Dzieci.


Gdzie:

Impart | Teatr Piosenki | Biuro Festiwalowe Impart 2016
ul. Mazowiecka 17,
50-412 Wrocław


Godziny otwarcia kasy:

od godz. 12:00 do 18:00 oraz na godzinę przed wydarzeniem.
nr tel. 71 341 94 32
e-mail: rezerwacje@impart.art.pl


Repertuar na najbliższy tydzień


[Impart] Scenariusz dla trzech aktorów – 30-lecie spektaklu
Mistrzowskie trio aktorów: Jan Peszek oraz Mikołaj i Andrzej Grabowscy zapraszają do Impartu na jubileuszowy pokaz „Scenariusza dla trzech aktorów”. Widzowie spektaklu wejdą w niepowtarzalną przestrzeń zwariowanej teatralnej próby, gdzie trójka aktorów, na pograniczu absurdu i rzeczywistości, prowadzić będzie zajadłą dyskusję o świecie sztuki. Wypełnione zabawnymi improwizacjami widowisko oparte zostało na tekście Bogusława Schaeffera. Spektakl odbędzie się w poniedziałek, 23 października o godz. 19.00 w Imparcie (ul. Mazowiecka 17). Bilety wciąż w sprzedaży.


[Impart] Wrocław meets Africa w Imparcie
Na jedyny koncert w Polsce, promujący fantastyczną płytę 1000 Can Die, przyjeżdża do Wrocławia King Ayisoba – gwiazda afrykańskiej muzyki tradycyjnej. Król z Ghany zagra wraz z zespołem 28 października w Imparcie. Bilety w sprzedaży.
King Ayisoba to artysta absolutnie fascynujący i charyzmatyczny, który dzięki swojemu imponującemu wizerunkowi i oryginalnemu stylowi gry na kologo – niezależnie od tego, czy śpiewa w języku frafra, twi, czy we własnym łamanym angielskim, swoją szczerą twórczością przekaże słuchaczom dużą dawkę pozytywnej, pierwotnej energii. Wieczorowi towarzyszyć będzie DJ’s party – tropikalne dźwięki zapewnią wrocławscy DJ-e specjalizujący się w afrykańskich rytmach.


[Barbara] Akademia Miejskiego Ogrodnika – wykład i giełda nasion
Zapraszamy do udziału w kolejnym spotkaniu „Akademii Miejskiego Ogrodnika” – cyklu wykładów i warsztatów w Barbarze, związanych z szeroko rozumianym ogrodnictwem miejskim. We wtorkowe popołudnie (26  października, godz. 17:00) uczestnicy będą mogli wziąć udział w wykładzie „Nie płacz, kiedy posadzę”, który dotyczył będzie najpopularniejszych roślin kwitnących wiosną, a które sadzone są jesienią (tulipany, hiacynty, szafirki itp.). Podczas spotkania odbędzie się także giełda cebulek i nasion. Wstęp wolny, organizatorzy proszą o przyniesienie swoich nasion na wymianę.


[Galeria Dworcowa] Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Art WORK
Do 31 października 2017 r. w Galerii Dworcowej (Dworzec Wrocław Główny, 1. piętro) prezentowana jest wystawa polskiej i ukraińskiej sztuki współczesnej „Art WORK/ PL-UA Artyści o pracy”. Składa się na nią ponad 60 dzieł autorstwa współczesnych artystów z Polski i Ukrainy, z których znaczna część powstała na przestrzeni ostatniej dekady. 25 października (godz. 18:00) zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie, podczas którego Małgorzata Micuła, współkuratorka wystawy, opowie o koncepcji projektu oraz wybranych pracach polskich i ukraińskich artystów biorących w nim udział. Wstęp na wystawę oraz udział w oprowadzaniu jest bezpłatny.


Repertuar na październik

DATA LOKALIZACJA NAZWA OPIS WSTĘP
22.09–31.10 Galeria Dworcowa, Dworzec Główny PKP / Dworcowa Gallery, Wrocław Główny railway station, ul. Piłsudskiego 105 „Art WORK” – wystawa Głównym celem polsko-ukraińskiego projektu jest poruszenie problematyki pracy artystycznej, aktualnej kondycji sektora kultury na tle kryzysu oraz globalnych i geopolitycznych konfliktów przy wyraźnie zmieniających się nastrojach społecznych. Przez miesiąc prace 26 polskich i 34 ukraińskich artystów były prezentowane w Mystetskyi Arsenal – największej publicznej galerii sztuki na Ukrainie. Do końca października ekspozycja gościć będzie we Wrocławiu. Wstęp wolny
27.09–15.10 | wt.–sob. / Tue.–Sat. 12:00–18:00 | ndz. / Sun. 13:00–18:00 Domek Miedziorytnika, ul. Św. Mikołaja 1 Wystawa plakatów Fañcha Le Henaffa Prezentowane plakaty Fañcha le Henaffa z lat 1981–2016 są świadectwem zaangażowania artysty i jego rówieśników w życie społeczne i kulturalne ich ojczystej Bretanii. Walczyli o prawo do edukacji w swoim rodzinnym języku. Dla autora bretoński jest ukochanym językiem. Choć specjalizuje się w tworzeniu plakatów kulturalnych, nie unika tematyki politycznej i społecznej. Plakaty Fañcha otwierają nam drzwi do jego lokalnego i wielkiego świata, a ich wartość artystyczna idzie w parze z zaangażowaniem obywatelskim. Wstęp wolny
14–21.10 różne lokalizacje / different locations 9. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog – Wrocław „Naprzód! Ale dokąd?” to hasło tegorocznego Dialogu, w trakcie którego chcielibyśmy zastanowić się nad tym, dokąd prowadzi marsz, w którym wszyscy – czy tego chcemy, czy nie – uczestniczymy. W świecie, który ogarnia coraz większy chaos, a wartości takie jak wolność, otwartość na innego, empatia wypierane są przez postawy wykluczające i ksenofobiczne, potrzebujemy ponownego namysłu nad tym, jakiego świata pragniemy, jaką wspólnotę chcemy tworzyć. Do udziału w tegorocznym festiwalu zaprosiliśmy wybitnych twórców światowego teatru, którzy będą naszymi przewodnikami w tym marszu bez jasno określonego celu i kierunku. Do Wrocławia przyjedzie m.in. Alain Platel – główny bohater tegorocznego Dialogu – z „En avant, marche!” oraz „nicht schlafen”. Tegoroczny Dialog to takze kilkanaście wydarzeń towarzyszących, w tym debaty i spotkania z udziałem wybitnych twórców i komentatorów życia teatralnego, instalacja sensualna IP Group oraz spektakle: „Makbet” i „Klątwa”. Ostatnie bilety wciąż w sprzedaży!
21.10 | 11:00-14:00 Barbara, ul. Świdnicka 8B Akademia mikroGRANTÓW: Krok po kroku – jak napisać wniosek? Będziesz wiedzieć jak poprawnie spisać swoje pomysły w przykładowym formularzu zgłoszeniowym obowiązującym w Programie Współorganizacji Projektów mikroGRANTY ESK Wrocław 2016. Zapoznasz się z kryteriami, które obowiązują w ocenie komisji, poznasz proces jej pracy, dowiesz się jak podsumować zrealizowany już projekt w postaci sprawozdania oraz zastosować podstawowe narzędzia ewaluacji pracy z grupą. Wspólnie będziemy pracować nad budżetem i harmonogramem dopasowanym to specyfiki przykładowego projektu. Prowadzenie: Zespół Programu mikroGRANTY Wstęp wolny, zapisy
22.10 | 11:00 ROD „Westerplatte”, ul. Reja 65 Ołbiński Ogród Otwarty: oprowadzanie i historyczny spacer po najstarszych działkach Wrocławia W niedzielę 22 października zwiedzamy najstarsze z największych zachowanych we Wrocławiu ogródków działkowych. Uczestnicy oprowadzani przez historyka sztuki i pasjonatów działek dowiedzą się więcej o architekturze i historii ogródków. W czasie spaceru czeka nas również spotkanie z najstarszymi ołbińskimi działkowcami, którzy opowiedzą o własnych ogródkach, historiach i działkowych postaciach. Oprowadzanie jest wydarzeniem towarzyszącym miejskiego festiwalu MIASTOmovie #5, którego tematem przewodnim jest „Sąsiedztwo”. Wstęp wolny
23.10 | 19:00–20:30 Impart, ul. Mazowiecka 17 „Scenariusz dla trzech aktorów” – spektakl Niezapomniany seans, zbudowany na tekście Bogusława Schaeffera oraz dowcipna gra z widzem prowadzona przez wybitnych aktorów. Widowisko wypełnione improwizacjami znakomitych ludzi teatru, którzy prowadzą błyskotliwą, ciętą, wręcz zjadliwą dyskusję o świecie sztuki i swoim w nim miejscu. Mistrzowskie trio: Jan Peszek wraz z Mikołajem i Andrzejem Grabowskimi przeniosą Państwa w przestrzeń zwariowanej teatralnej próby, „teatru w teatrze” na pograniczu absurdu i rzeczywistości. Gwarancja naprawdę przedniej zabawy, autentycznej i prowokującej do oczyszczającego śmiechu. Bilety: 80–100 PLN
24.10 | 18:00–20:00 Barbara, ul. Świdnicka 8B WroFoto: „Jak fotografować ludzi z pomysłem” – spotkanie WroFoto to comiesięczny cykl otwartych spotkań z lubianymi i cenionymi fotografami. Wszystkie prezentacje zaproszonych gości związane będą z fotografowaniem ludzi. Podczas październikowego spotkania najważniejsze będzie dla nas kreatywne podejście do portretu. Gwarantowana rozmowa z mistrzami w swoim fachu i duża dawka wiedzy. Gośćmi będą: Joanna Lasota i Sławek Okrzesik z projektu Oddycham Wrocławiem. Wstęp wolny
25.10 | 17:00–20:00 Barbara, ul. Świdnicka 8B Haftujemy: „Rekonstrukcja” – warsztaty W czasie warsztatu poznamy różne techniki naprawy i rekonstrukcji tkanin. W dzisiejszych czasach niewielu ludzi potrafi reperować ubrania. Ukochane spodnie z dziurą, podarta koszula, wełniany sweter zjedzony przez mole można uratować w twórczy i estetyczny sposób. Zajmiemy się zanikającą już sztuką cerowania artystycznego, podciąganiem oczek oraz autorską techniką reperacji odzieży wełnianej. W trakcie warsztatów każdy pracuje w swoim tempie – początkujący nauczą się podstaw, a bardziej zaawansowani nie będą się nudzić. Prowadzi: Olga Budzan. Wstęp wolny, zapisy: haftujemy@wroclaw2016.pl
26.10 | 17:00–20:00 Barbara, ul. Świdnicka 8B Akademia Miejskiego Ogrodnika: „Nie płacz, kiedy posadzę” – wykład oraz giełda cebulek i nasion Akademia Miejskiego Ogrodnika to nowy cykl wykładów i warsztatów związany z szeroko rozumianym ogrodnictwem miejskim. Wykład „Nie płacz, kiedy posadzę” dotyczyć będzie najpopularniejszych roślin kwitnących wiosną, które sadzimy jesienią (tulipany, hiacynty, szafirki itp.). Uczestnicy będą mogli przynieść cebulki i wymienić się między sobą ulubionymi odmianami. Każdy z uczestników dostanie zestaw cebulek i nasion do posadzenia. Kurator cyklu: Filip Marek. Wstęp wolny
26, 27.10 | 19:00 Impart, ul. Mazowiecka 17 „Leningrad” – spektakl muzyczny Znakomicie zrealizowany muzyczny spektakl, zbudowany na bazie 18 piosenek z repertuaru zespołu „Leningrad” z Sankt Petersburga. Przedstawienie wciąga od początku niezwykle wiarygodnie i sugestywnie tworzonym nastrojem permanentnej balangi, doskonałą grą aktorów Mariusza Kiljana i Tomasza Marsa oraz porywa niesamowitą energią granej na żywo, ostrej muzyki, w wykonaniu instrumentalistów, którzy również uczestniczą w działaniach scenicznych. Grany od ośmiu sezonów spektakl cieszy się niesłabnącą popularnością wśród publiczności. Bilety: 35–40 PLN
27.10–29.10 ODA Firlej ul. Grabiszyńska 56
CUKR (Fundacja Ukraina) ul. Ruska 46a
WROCloveUKRAINA „Wchid na Schid” I edycja Festiwalu Twórczej Współpracy będącego wyjątkową platformą inicjowania i prezentacji działań tworzonych wspólnie przez artystów z Polski i Ukrainy. Głównymi uczestnikami tej edycji (nazwanej „Wchid na Schid”) będą wybitni ukraińscy pisarze, zdobywcy wrocławskiej nagrody literackiej Angelus – Jurij Andruchowycz i Serhij Żadan, prezentujący premierowo projekty stworzone wspólnie z kijowską agencją Artpole oraz artystami m.in. z Wrocławia. W programie festiwalu znajdują się również wernisaże, panele dyskusyjne oraz warsztaty. W programie między innymi: 27.10 | 19:00 – Jurij Andruchowycz & Karbido „Litografie”, 28.10 | 13:00 – wernisaż LIA i Andrij Dostliew, prezentacja działań ARTPOLE, panel dyskusyjny „Czy można uprawiać kulturę w stanie zagrożenia”, 28.10 | 19:00 – Serhij Żadan & Ola Mychajluk „rozdilovi”, 29.10 | 19:00 – Artpole & Jurij Andruchowycz „Albert albo największa forma kary”. Wstęp wolny (wejściówki do odbioru w ODA FIRLEJ lub CUKR)
28.10 | 12:00–13:30 Barbara, ul. Świdnicka 8B Tektura i papier: „Miasto dobrze zaprojektowane” – warsztaty Dzieci w wieku 4-10 lat wraz z opiekunami zapraszamy na kolejne warsztaty z cyklu Tektura i papier. W czasie październikowego spotkania uważniej przyjrzymy się pracy urbanistów i architektów. Wykorzystując materiały konstrukcyjne oraz przestrzeń Barbary, stworzymy wielkoformatową makietę miasta. Zastanowimy się nad proponowanymi rozwiązaniami architektonicznymi oraz funkcjonalnością projektowanego otoczenia. Prowadzi: Katarzyna Bury. Wstęp wolny, zapisy: tekturowo@gmail.com
28.10 | 17:00–20:00 Barbara, ul. Świdnicka 8B Kuchnia dla opornych: „Siejemy ferment – domowe kiszonki i fermentacje” – warsztaty Zapraszamy na cykl trzech spotkań wokół tematyki jedzenia i gotowania. Każdy warsztat będzie spotkaniem z innym prowadzącym związanym z wrocławską gastronomią – szefem kuchni restauracji casualowej, wegańską kucharką, restauratorką prowadzącą bistro oraz usługi cateringowe. Każde z nich będzie miało za zadanie przekazać swoją wiedzę związaną z wykorzystywaniem produktów, technik oraz organizacją pracy, która może ułatwić uczestnikom późniejsze przyrządzanie posiłków w domu. Gość specjalny: Arkadiusz Dziakowski i Milejowe Pole. Kuratorka cyklu: Agnieszka Szydziak. Wstęp wolny, apisy: gotujemy@wroclaw2016.pl
28.10 | 20:00 Impart, ul. Mazowiecka 17 Wrocław meets Africa – koncert Kinga Ayisoby Na jedyny koncert w Polsce, promujący fantastyczną płytę „1000 Can Die”, przyjeżdża do Wrocławia King Ayisoba – gwiazda ghańskiej muzyki tradycyjnej. Jego występwy określa się jako doświadczenie szamańskiego rytuału. King Ayisoba to artysta absolutnie fascynujący i charyzmatyczny. Nie tylko dzięki swojemu imponującemu wizerunkowi, ale również dzięki stylowi gry na kologo – niezależnie od tego, czy śpiewa w języku frafra, twi czy we własnym łamanym angielskim, w jego tekstach zawsze tkwi głębszy sens; Ayisoba to człowiek, który ma coś ważnego do przekazania. Za produkcję najnowszego krążka artysty odpowiada sam Zea (Arnold de Boer z zespołu Ex). Na płycie słychać elementy muzyki elektronicznej i hiplife’u (bardzo popularny ghański styl łączący lokalną muzykę highlife z hip-hopem), a także znamienitych gości. W utworze „Dapagara pojawia się nigeryjski saksofonista Orlando Julius, a w Wine Lange  jednostrunowe skrzypce gonju Sakuto Yongo przenoszą muzykę w inny  wymiar”. Nad kompozycją tytułową współpracowali natomiast ghański raper i producent, M3nsa i legendarny producent reggae, Lee „Scratch” Perry. Król z Ghany zagra we Wrocławiu z zespołem w składzie: Abaadongo Adontanga (taniec, wokal wspierający, dorgo), Ayuune Sulley (sinyaka, wokal wspierający), Gemeka Abobe Azure (bębny guluku i dundun), Ayamga Francis (bębny, djembe i bemne). Wieczorowi z udziałem artystów z Ghany towarzyszyć będzie DJ’s party. Sala kameralna Impartu zamieni się w klub taneczny, w którym tropikalne dźwięki zapewnią wrocławscy DJ-e specjalizujący się w afrykańskich rytmach: Czarny Latawiec i DJ Ryan R. Bilety: 30 PLN–60 PLN
29.10 | 18:00 Impart, ul. Mazowiecka 17 „Lilka, cud miłości” – spektakl Spektakl jest portretem zakochanej kobiety, odgrywanym przez cztery znakomite aktorki – Paulinę Holtz, Krystynę Tkacz, Magdalenę Zawadzką, Joannę Żółkowską. Scenariusz powstał na podstawie wspomnień „poetki miłości”, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, nazywanej Lilką. Scena zamienia się we wręcz filmowe ujęcia opowieści o tajemnicy miłości. Spektakl od ponad roku podbija serca widzów w całej Polsce. Nie brakuje tu ślubów i zdrad, humoru i tęsknoty, pasji i rozczarowań. Prawdziwa teatralna perełka, której nie warto przegapić! Bilety: 70–80 PLN

Dyrektorem Generalnym Biura Festiwalowego  Impart 2016 jest Krzysztof Maj.

Dodaj komentarz