22. edycja Przeglądu Filmów o Sztuce odbędzie się w dniach 10–14 kwietnia. Filmy konkursowe oceni jury pod wodzą znakomitej reżyserki Kingi Dębskiej, a podczas finałowej gali muzycznych doznań dostarczy nam duet Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego w projekcie „Celuloid”. Czekają nas pokazy konkursowe, spotkania, wystawy i koncerty oraz wiele atrakcyjnych prezentacji, nie tylko filmowych.
Organizatorem Przeglądu jest tradycyjnie Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury. Konkursowi towarzyszyć będą pokazy specjalne filmów, wystawy, spotkania, koncert, a także warsztaty filmowe dla młodzieży.
W finale wręczone zostaną trzy główne nagrody w tym Grand Prix o wartości 10 tys. złotych. Dodatkowo przyznane zostaną nagrody specjalne m.in.: Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich w wysokości 5 tyś. złotych i po raz pierwszy w tym roku Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAIKS w wysokości 10 tyś. złotych.
Filmy zakwalifikowane do konkursu oceniać będzie znakomite jury. Pokazy, otwarte dla publiczności, odbędą się w studyjnym Kinie Miejsce w dniach 11, 12 i 13 kwietnia. Jury w składzie: Zofia Gołubiew, Barbara Hollender, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Jan Wierzejski oraz Beata Majcher i Lidia Rosińska-Podleśny z prawem jednego głosu, obradować będzie pod przewodnictwem Kingi Dębskiej .
Spośród 105 nadesłanych zgłoszeń filmowych, komisja selekcyjna w składzie: Urszula Dubowska, Jerzy Armata oraz Maciej Wojak wybrała 25 produkcji zakwalifikowanych do pokazów konkursowych.
Przegląd otworzy projekcja premierowego dokumentu w reżyserii Tomasza Drozdowicza, według scenariusza Marii Nockowskiej pt. „Maksymiuk. Koncert na dwoje”, poświęconego znakomitemu dyrygentowi, pianiście i kompozytorowi oraz jego żonie Ewie. Film to piękna opowieść o pasji i miłości. Do muzyki i do kobiety. Świetny zarówno do obejrzenia i posłuchania. Po projekcji – spotkanie z autorami dokumentu. Z okazji 90. rocznicy śmierci Witkacego przypomniany zostanie natomiast głośny film Mariusza Trelińskiego pt. „Pożegnanie jesieni” (1990), brawurowa ekranizacja jego dekadenckiej powieści, z imponującym aktorskim koncertem wybitnych artystów scen polskich, efektowną scenografią Andrzeja Przedworskiego, ekspresyjnymi zdjęciami Jarosława Żamojdy, montowanymi w rytm niespokojnej muzyki Michała Urbaniaka. Po projekcji z zakopiańską publicznością spotka się Maria Pakulnis i Bogdan Mozer (dekoracja wnętrz).
Podczas tegorocznej edycji będzie można obejrzeć uhonorowany Europejską Nagrodą Filmową animowany dokument Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente pt. „Jeszcze dzień życia” (2018), inspirowany głośną książką Ryszarda Kapuścińskiego oraz nagrodzoną w Wenecji opowieść dokumentalną Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego pt. „Książę i dybuk” (2017). Film opowiada o Michale Waszyńskim, autorze wielu przedwojennych szlagierów polskiego kina, a także dość niekonwencjonalnym hollywoodzkim producencie. Obie projekcje uatrakcyjnią spotkania z twórcami filmów.
Przeglądowi towarzyszyć będą wydarzenia wystawiennicze. Przygotowany przez Miejską Galerię Sztuki, a zainaugurowany 22 marca Salon Marcowy 2019, w ramach którego zobaczymy wystawę pn. ”Pomiędzy inspiracją a improwizacją” prezentującą twórczość trzech wybitnych artystów: Józefa Gielniaka, Tadeusza Kulisiewicza, Władysława Skoczylasa, których sztuka graficzna odcisnęła wyjątkowe piętno na wizerunku i poziomie polskiej grafiki ostatniego wieku. Katalog prezentowanych grafik i rysunków pozwoli widzowi na czytelną identyfikację wspólnych źródeł inspiracji tych artystów i różnorodną formę ekspresji.
W Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór prezentowana będzie wystawa rzeźb Henryka Burzca, którego profesorem w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie był jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy, prof. Xawery Dunikowski. Pod jego okiem artysta nie tylko miał okazję doskonalić swój kunszt rzeźbiarski, ale przede wszystkim rozwinąć się i dojrzeć artystycznie. Jego prace były dla niego nie tylko wyrazem osobistej ekspresji artystycznej, ale także formą dialogu ze światem zewnętrznym.
Natomiast w Galerii Władysława Hasiora, filii Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, prezentowana jest wystawa poświęcona bezpośrednio samemu wybitnemu artyście związanemu z Zakopanem, który był także jednym z pomysłodawców Przeglądu Filmów o Sztuce. Wystawa pt. „Hasior+” to poszerzona ekspozycja asamblaży Hasiora. Zwiedzający mogą zobaczyć praktycznie całą kolekcję zgromadzoną w Muzeum Tatrzańskim, w tym także obiekty bardzo rzadko pokazywane na wystawach. Eksponaty odnoszą się do znanych tematów z historii sztuki, Biblii czy mitologii.
Ważnym elementem Przeglądu będą czterodniowe warsztaty filmowe skierowane do młodzieży zakopiańskiej. Poprowadzą je Józef Romasz, operator filmowy, scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych, dr hab. prof. Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Prof. Zbigniew Wichłacz, operator, profesor i dziekan Wydziału Operatorskiego w PWSFTviT. Podczas 4 dni zajęć młodzież zapozna się z tajnikami realizacji filmowej, pracy z aktorem i sztuki montażu.
Szczegółowy program warsztatów dostępny jest na stronie Przeglądu.
Festiwal zwieńczy gala wręczenia nagród, po której odbędzie się koncert jazzowego duetu: Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego, będący hołdem dla polskich kompozytorów muzyki filmowej. Utwory wybitnych polskich kompozytorów, zachowując swojego ducha, podczas koncertu nabiorą nowego blasku dzięki reharmonizacji i ciekawym improwizacjom, a także niebywałej przestrzeni – dzięki skromnemu instrumentarium w postaci dwóch gitar akustycznych (z małymi dodatkami).
Wejściówki za symboliczną złotówkę na wszystkie wydarzenia dostępne poprzez system rezerwacji na stronie www.kinomiejsce.zakopane.pl oraz bezpośrednio w Kinie Miejsce.
Szczegóły:
www.pfos.pl
www.facebook.com/PrzegladFilmowOSztuce
www.instagram.com/przeglad_filmow_o_sztuce
Program:
środa, 10.04.2019r., godz.: 19:00 – KINO MIEJSCE
OTWARCIE 22. PRZEGLĄDU FILMÓW O SZTUCE
POKAZ FILMU „MAKSYMIUK. KONCERT NA DWOJE”
Reż. Tomasz Drozdowicz
2018, 75 min.
Jerzy Maksymiuk. Dyrygent, kompozytor, pianista. Mimo 80 lat, w pełni aktywny a raczej, dla wielu, aktywny nadmiernie. Wymagający wobec siebie i innych, niezwalniający tempa, bezlitosny dla złego rzemiosła, wciąż zafascynowany muzyką i skupiony na swoich partyturach aż po granicę szaleństwa. Kochany przez wybitnych, drażniący i nielubiany przez wyrobników muzyki. Prywatnie wciąż chłopak z małomiasteczkowego drewniaka, zaprzyjaźniony z „wykluczonymi” bywalcami parkowych ławek i dzielący się z nimi tym co ma. Charyzmatyczny „maestro”, podziwiany w Londynie, Glasgow i Paryżu, w życiu codziennym całkowicie bezradny bez pomocy żony i przez nią kierowany. Film realizowany w Polsce, Anglii, Szkocji i Francji pokaże Maksymiuka w trakcie pracy z wybitnymi muzykami i orkiestrami, a także w trakcie komponowania muzyki. Wraz z bohaterem odbędziemy zaskakującą podróż w poszukiwaniu podstawowych definicji: czym jest muzyka i na czym polega jej działanie. Poznamy także artystę skrajnie „prywatnego”. Ten drugi portret, pełen barwnych epizodów, drobnych słabości, ale i natręctw zahaczających momentami o granice psychicznej normy, ilustruje jedną z najbardziej skrajnych wersji losu artysty. Tę, w której ceną wybitnego talentu jest samotność w przeciętnym, „normatywnym” świecie. Równorzędną bohaterką filmu jest żona Jerzego – Ewa Piasecka, osoba, która nie dzieląc przecież z muzykiem jego daru, jest mu zarazem absolutnie niezbędna – jako warunek tworzenia i trwania. Film jest opowieścią o miłości, wielkiej pasji, talencie i jeszcze większej cenie płaconej za ten talent.
Po projekcji spotkanie z reżyserem – Tomaszem Drozdowiczem oraz Maria Nockowską – scenarzystką.
Galę otwarcia i spotkanie prowadzi Ryszard Jaźwiński.
czwartek, 11.04.2019r. – KINO MIEJSCE
godz.: 10.30 – 13.00 – I POKAZ KONKURSOWY FILMÓW
godz.: 14.00 – 16.00 – II POKAZ KONKURSOWY FILMÓW
godz.: 17.00 – 19.00 – III POKAZ KONKURSOWY FILMÓW
godz.: 17.00 – POKAZ FILMU „POŻEGNANIE JESIENI” – Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór
Reż. Mariusz Treliński
1990 rok, 98 min.
Film „Pożegnanie jesieni” jest adaptacją powieści Stanisława Ignacego Witkiewicza pod tym samym tytułem. To ponura groteska o nadchodzącym przeobrażaniu świata bohaterów Pożegnania jesieni. Wg. Autora dotychczasowy porządek świata ulega rozkładowi, zostaje zburzony, ale następujący po rewolucji syndykalistyczno-komunistycznej świat nie jest lepszy. Obawy autora książki okazały się uzasadnione, a sam Witkiewicz stał się ofiarą ponurej wizji oraz spełniającej się rzeczywistości nadchodzącej w naszej części Europy.
Film prezentujemy z okazji 90 rocznicy śmierci S.I. Witkiewicza.
Po pokazie spotkanie Marią Pakulnis – aktorką i Bogdanem Mozerem – dekoratorem wnętrz.
Spotkanie prowadzi Jerzy Armata.
godz.: 20.30 – POKAZ SPECJALNY „JESZCZE DZIEŃ ŻYCIA” – KINO MIEJSCE
Reż. Damian Nenow
2018 rok, 85 min.
Oparta na książce Ryszarda Kapuścińskiego historia reportera realizującego swoją misję w ogarniętej wojną Angoli w 1975 roku. Podczas wyprawy Kapuściński zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, których znaczenie będzie wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. To pozwoli mu narodzić się ponownie, zarówno jako pisarzowi, jak i człowiekowi. Pod względem formalnym film jest stylizowaną animacją z fragmentami zdjęć dokumentalnych. Za pomocą narracji animacyjnej opowiedziano historię dziejącą się w przeszłości oraz oddano surrealistyczne realia wojny. Dokument pozwolił autorom uwzględnić pamięć tych, którzy przeżyli, a historii dodać realizmu.
Po pokazie spotkanie z Tobiaszem Piątkowskim i Dominikiem Wawrzyniakiem – współtwórcami filmu.
Spotkanie prowadzi Jerzy Armata.
piątek, 12.04.2019r. – KINO MIEJSCE
godz.: 10.30 – 13.00 – I POKAZ KONKURSOWY FILMÓW
godz.: 14.00 – 16.00 – II POKAZ KONKURSOWY FILMÓW
godz.: 17.00 – 19.00 – III POKAZ KONKURSOWY FILMÓW
godz.: 20.00 – POKAZ SPECJALNY „KSIĄŻĘ I DYBUK” – KINO MIEJSCE
Reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski
2017 rok, 82 min.
Film jest opowieścią o Michale Waszyńskim, autorze wielu przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo. Po wojnie był producentem hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. Autorzy filmu próbują odpowiedzieć na pytanie – kim naprawdę był Mosze Waks? Sprawnym oszustem, artystą czy prawdziwym arystokratą. Zmarł jako książę Michele Waszynski w Hiszpanii.
W 2017 roku film zdobył nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w sekcji Wenecja Klasyka.
Po projekcji spotkanie z autorami filmu: Małgorzatą Zacharko – producentką filmu oraz Andrzejem Dąbrowskim – montażystą.
Spotkanie prowadzi Agnieszka Szydłowska.
sobota, 13.04.2019r. – KINO MIEJSCE
godz.: 10.00 – 12.30 – I POKAZ KONKURSOWY FILMÓW
godz.: 13.00 – 15.00 – II POKAZ KONKURSOWY FILMÓW
godz.: 18.00 – UROCZYSTE OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU 22. PRZEGLĄDU FILMÓW O SZTUCE – MIEJSKA GALERIA SZTUKI im. WŁADYSŁAWA hr. ZAMOYSKIEGO
Uroczysta Gala wręczenia nagród festiwalowych dla najlepszych filmów zgłoszonych do sekcji konkursowej 22. Przeglądu Filmów o Sztuce.
Galę zamknięcia prowadzi Agnieszka Szydłowska.
godz.: 19.00 – Koncert Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego „Celuloid”
Marek Napiórkowski i Artur Lesicki – czołowi polscy gitarzyści jazzowi, a także przyjaciele od lat dzieciństwa – po raz pierwszy w karierze nagrali płytę w duecie, formule wymarzonej, by w pełni ukazać ich wirtuozerię, a jednocześnie wydobyć to, co najpiękniejsze w muzyce Krzysztofa Komedy, Wojciecha Kilara, Andrzeja Kurylewicza, Andrzeja Korzyńskiego i Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza. Zestaw ponadczasowych kompozycji polskich mistrzów muzyki filmowej uzupełniają autorskie utwory gitarzystów, utrzymane w klimacie, który najlepiej oddaje tytuł albumu: „Celuloid”.
Płyta otrzymała nominację do nagrody FRYDERYK w kategorii Jazzowy Album Roku 2015.
niedziela, 14.04.2019r. – KINO MIEJSCE
godz.: 12.00 – 15.00 – POKAZ ETIUDY ZREALIZOWANEJ PODCZAS WARSZTATÓW FILMOWYCH DLA MŁODZIEŻY I NAGRODZONYCH FILMÓW KONKURSOWYCH 22. PRZEGLĄDU FILMÓW O SZTUCE
Wydarzenia towarzyszące:
23 STYCZNIA – 31 MAJA | HASIOR +
W 2018 roku świętowaliśmy jubileusz Władysława Hasiora. Jednak w nowym roku nie zapominamy o twórczości tego wybitnego artysty. Zapraszamy do Galerii na poszerzoną ekspozycję asamblaży Hasiora. Zwiedzający będą mogli zobaczyć praktycznie całą kolekcję zgromadzoną w Muzeum Tatrzańskim, w tym także obiekty bardzo rzadko pokazywane na wystawach Władysława Hasiora. Podobnie jak w przypadku innych eksponatów, które prezentowane są na naszej wystawie stałej, te również odnoszą się do znanych tematów z historii sztuki, Biblii czy mitologii.
Galeria Władysława Hasiora, Jagiellońska 18 b
22 MARCA – 5 MAJA | SALON MARCOWY 2019
Józef Gielniak, Tadeusz Kulisiewicz, Władysław Skoczylas
Rysunek, grafika – Pomiędzy inspiracją a improwizacją.
W ramach tegorocznej edycji Salonu Marcowego 2019 wystawa pn. „Pomiędzy inspiracją a improwizacją” prezentuje twórczość trzech wybitnych artystów: Józefa Gielniaka, Tadeusza Kulisiewicza, Władysława Skoczylasa, których sztuka graficzna odcisnęła wyjątkowe piętno na wizerunku i poziomie polskiej grafiki ostatniego wieku. Katalog prezentowanych grafik i rysunków pozwala widzowi na czytelną identyfikację wspólnych źródeł inspiracji tych artystów i różnorodną formę ekspresji.
Kurator wystawy: Lidia Rosińska-Podleśny
Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego, ul. Krupówki 41
11 – 14 KWIETNIA | WARSZTATY FILMOWE
Warsztaty filmowe dla zakopiańskiej młodzieży prowadzone przez pedagogów PWSFTiTv prof. Zbigniewa Wichłacza i Józefa Romasza.
Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, ul. Chramcówki 15
13 KWIETNIA – 12 MAJA | HENRYK BURZEC – RZEŹBA
Wystawa w setną rocznicę urodzin artysty.
Wernisaż 13 kwietnia o godzinie 16.00.
Organizator: Zakopiańskie Centrum Kultury i CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki
Komisarz wystawy: Lidia Rosińska-Podleśny
Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27, Zakopane
Lista filmów zakwalifikowanych do pokazów konkursowych 22. Przeglądu Filmów o Sztuce Zakopane 2019 znajduje się na stronie:
http://festiwale.zakopane.pl/2019/przeglad-filmow-o-sztuce/program/kompletny-program/filmy-konkursowe