42. Przegląd Piosenki Aktorskiej odbędzie się w dniach 18-27 marca 2022. Autorem tegorocznego plakatu jest grafik i scenograf Damian Styrna. Jego tukano-konie rżą z plakatów, że sprzedaż biletów rozpocznie się w sobotę 19 lutego 2022 o godz. 8:00 w kasie Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu i online na stronie ppa.teatr-capitol.pl.
Na tegoroczny Koncert Finałowy w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego złożą się- występ finalistek i finalistów (I część) oraz premiera koncertu-spektaklu, w tym roku poświęcona twórczości Mirona Białoszewskiego – poety i dramaturga, który obchodziłby w tym roku stulecie swoich urodzin (II część).
Gala „WITAMY W ŚWIĄTYNI SZTUKI, słuchajcie, a będzie wam dane” będzie dziełem Martyny Majewskiej. Koncert, złożony z evergreenów PPA, hip-hopowych i discopolowych przebojów w zaskakujących aranżacjach i gwiazdorskich wykonaniach, będzie rodzajem hołdu dla Sztuki jako „szóstej największej religii świata”– zapowiada Cezary Studniak- dyrektor artystyczny PPA.
Gośćmi z zagranicy będą John Grant – Amerykanin na Islandii, malowniczo melancholijny współczesny bard, Sarah McCoy – nowoorleanka w Paryżu, śpiewająca ciemne, słodko-gorzkie ballady, i zespół Sages Comme des Sauvages – belgijski, ale wielokulturowy zespół z ciekawymi, zaangażowanymi społecznie tekstami.
Koncerty polskich gwiazd to nowe interpretacje klasyki: premierowy koncert Mai Kleszcz z tekstami Bogdana Loebla, Zalewski śpiewający Niemena i Jan Młynarski grający Grzesiuka, ale także Maria Peszek i niezwykły koncert „Opla Stasiuk Trzaska” z udziałem pisarza Andrzeja Stasiuka.
Spektakle muzyczne w programie tegorocznego PPA to „Między nogami Leny, czyli Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny według Michelangela Caravaggia”, dzieło Agaty Dudy-Gracz zrealizowane w Kłajpedzie na Litwie, „Święta Kluska” z TR Warszawa, tragikomiczny musical na trójkę aktorów, gorzka współczesna baśń w reż. Agnieszki Smoczyńskiej, oraz studencki koncert-spektakl z AT w Warszawie „A planety szaleją… Młodzi w hołdzie Korze”.
Warto wybrać się także na „Rechnitz. Opera – Anioła Zagłady” Wojtka Blecharza i Katarzyny Kalwat wg tekstu Elfriede Jelinek opisującą jedno z tragicznych zdarzeń Zagłady. Ta refleksja nad zbiorową pamięcią będzie ostatnim koncertem tegorocznego PPA.
Oprócz premierowych- gali i finału – trzeba wspomnieć o dziesięciu spektaklach Nurtu Off, produkowanych przy wsparciu finansowym i realizacyjnym PPA. Bilety na spektakle Nurtu Off będą dostępne w cenie 1 zł.
Autorem tegorocznego plakatu jest grafik i scenograf Damian Styrna. Jego tukano-konie unikatowo rżą z plakatów jakby mówiły, że 42. PPA rusza w marcu ku uciesze stałych bywalców, spragnionych widzów, okazjonalnych poszukiwaczy…
oprac.do.
fot. Julian Olearczyk