Inspiracją do stworzenia Żyjni była idea dostępnego dla wszystkich miejskiego sanatorium, inspirowanego nostalgiczną atmosferą dolnośląskich uzdrowisk i pałaców zdrojowych.
Słowo „żyjnia” – równie retro, co futurystyczne – jako punkt wyjścia określiło ogólny charakter miejsca, otwartego na codzienne potrzeby jego użytkowników. Projektanci Dominika Buck i Paweł Buck poszukali dodatkowego kontekstu dla funkcjonowania przestrzeni galerii, w której realizowany był do tej pory program wydarzeń towarzyszących do prezentowanych wystaw. Zaproponowali, by przestrzeń ta służyła również chwili wytchnienia w centrum miasta i wzorem pałaców zdrojowych oferowała unikalne doświadczenie odprężenia.
To, co wyróżnia przestrzenie projektowane przez Buck.Studio to bardzo charakterystyczne opracowanie powierzchni, relacja faktury i detalu oraz całościowe myślenie o wnętrzu, jako współdziałaniu fizycznej przestrzeni i choreografii ludzkiego ciała. Projektują dla marzycieli. A mi zależało, by Żyjnia na co dzień, czyli wtedy, gdy nie realizujemy w niej wydarzeń, nie była tylko efektownym wnętrzem, ale miejscem witalnym, o przyciągającej energii
opowiada Katarzyna Roj, kuratorka programu galerii Dizajn.
W Żyjni rolę sanatoryjnych wód leczniczych pełnią prozdrowotne napary z ziół oraz relaksujące inhalacje z pary wodnej. Pałace zdrojowe zainspirowały twórców nie tylko ze względu na symboliczny wymiar wody, organizującej sposób ich funkcjonowania, ale również ze względu na panujący w nich nastrój. Bliżej im do ośrodków kultury niż do kawiarni. Ich charakter jest z założenia niekomercyjny. Podobnie Żyjnia jest miejscem spotkań, współczesnym, otwartym salonem miejskim, w którym realizowany jest program różnorodnych wydarzeń. Premierowej odsłonie towarzyszy wystawa 5!, która będzie pierwszą przekrojową prezentacją twórczości Buck.Studio. Na ekspozycji znajdzie się sześć realizacji, a tytułowa piątka z wykrzyknikiem nawiązuje do manifestu stworzonego przez projektantów, wyrażającego wartości, które przenikają do ich pracy.

Żyjnia – wizualizacja (BUCK.Studio)
Wystawa potrwa do końca wakacji, ale Żyjnia zostaje w galerii jako jej trwały element. W jej przestrzeni planowane są miejskie debaty i inspirujące serie spotkań omawiających temat wody w kontekście produkcji dóbr konsumenckich, projektowania i codziennego użycia.
Planujemy także zbiórkę crowdfundingową. Zebrane środki przeznaczymy na rejestrację oraz upowszechnianie treści w ramach działania pod nazwą Żyjnia TV. Warto podkreślić, że zespół galerii Dizajn zachęca do wspólnego budowania programu i korzystania z unikalnych właściwości Żyjni wedle własnych pomysłów, o ile ich realizacja nie przeszkadza innym użytkownikom. Wesprzemy inicjatywy, których celem jest promocja wiedzy i dobrych praktyk w obszarze projektowania i ekologii
zapowiada Katarzyna Roj
Jeszcze w maju odbędą się 9. urodziny projektu edukacyjnego 3D czyli Dizajn Dla Dzieci, a gościem specjalnym będzie Jakub Stępień znany jako Hakobo. Wydarzenie to będzie jednocześnie podsumowaniem dotychczasowych aktywności edukacyjnych dla dzieci w galerii. Zaś w Noc Muzeów 2019 we Wrocławiu, która odbędzie się 18 maja 2019, przygotowujemy specjalne wydarzenie: międzypokoleniowy dansing w Żyjni. Będziemy słuchać starych przebojów, popijając prozdrowotne ziołowe mieszanki.
autorzy: BUCK.studio
kuratorka: Katarzyna Rojidentyfikacja wizualna: Michał Majewski
produkcja: Joanna Sokalska, Monika Marciniak
opieka widowni: Monika Marciniak, Magdalena Weber
O projektantach
Buck.Studio to założone przez architektów Dominikę Buck i Pawła Buck, wielokrotnie nagradzane, multidyscyplinarne studio zajmujące się projektowaniem wnętrz, przedmiotów oraz identyfikacji wizualnej. Specjalizuje się w opracowywaniu konceptów i strategii dla przestrzeni publicznych. Realizuje projekty w Polsce i zagranicą. Autorzy projektów, min. Bistro Dinette, restauracji Opasły Tom Kręgliccy, Kino Nowe Horyzonty, nagrodzonej w Londynie i Nowym Jorku cukierni NANAN oraz restauracji CAMPO, która w 2018 roku otrzymała w Londynie nagrodę za najlepszy projekt wnętrz restauracji na świecie, a w 2019 prestiżową nagrodę German Design Award.
Data:
sobota, 04.05.2019 - sobota, 31.08.2019
Godzina 10:00
Wernisaż: 04.05.2019 19:00
Wykonawca / Organizator:
galeria Dizajn BWA, BUCK.studio
Lokalizacja:
BWA Galeria Dizajn
ul. Świdnicka 2-4
50-067 Wrocław
Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN