29 maja rusza 8. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci. Wydarzenie organizowane od 2013 roku, w tym roku, wpisuje się w obchody 80-lecia Wrocławskiego Teatru Lalek. Zaplanowano wiele atrakcji, na niektóre z nich – od 23 kwietnie – będą dostępne bilety. Inne wydarzenia pozostaną bezpłatnymi, familijnymi propozycjami, w których będzie można uczestniczyć w okolicy 1 czerwca. To znak, że czas planować Dzień Dziecka z WTL-em, bo chyba nie ma lepszej instytucji, która wie jak mądrze i twórczo być z dzieckiem i obok niego.
Główną ideą Przeglądu jest prezentacja najciekawszych spektakli dla dzieci i młodzieży, wystawianych w ostatnich latach w polskich teatrach. 8. edycję festiwalu otworzy prapremiera polsko-czesko-słowackiego spektaklu duetu SKUTR (Martina Kukučki i Lukáša Trpišovskiego) „Wyobraź sobie…”, a także Gala Jubileuszowa połączona z wręczeniem nagród i odznaczeń zasłużonym pracownikom teatru.
Hasło 8. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci to „Dajmy sobie czas”. Nawiązuje ono z jednej strony do jubileuszu i ośmiu dekad historii teatru, z drugiej – odwołuje się do czasów, w których żyjemy, pełnych zgiełku, niepokoju i pośpiechu, nawołując do zatrzymania w teraźniejszości. Czas to obecnie najcenniejsza rzecz, jaką możemy sobie dać – a zatem spróbujmy! – mówią zgodnie – Janusz Jasiński (dyrektor naczelny WTL) i Jakub Krofta (dyrektor artystyczny teatru).
Organizatorzy zapowiadają: 19 spektakli polskich i zagranicznych dla dzieci w każdym wieku – od najnajów do młodzieży, spotkania z twórcami i realizatorami, warsztaty do spektakli, otwarte plenerowe wydarzenia familijne: taneczny set DJ-ski dla rodzin oraz spektakl improwizowany. W ramach Ogrodu Sztuk będzie można uczestniczyć w 27 interdyscyplinarnych, bezpłatnych warsztatach na Scenie Letniej lub w budynku Wrocławskiego Teatru Lalek. Zajęcia odbywać się będą o różnych porach, będą przeznaczone dla osób w różnym wieku i będą inspirowane: nudą, ciszą, wygłupem, byciem offline, bliskością oraz czasem, czyli tym, czego zwykle nam brakuje – dodaje kierowniczka literacka – Maria Wojtyszko.
Wszystkie warsztaty w tej edycji, w tym warsztaty do spektakli, a także spotkania z twórcami i realizatorami poprowadzą osoby związane z Wrocławskim Teatrem Lalek: jego pracowniczki i pracownicy oraz młodzi członkowie i członkinie stałej grupy teatralnej WTL – podkreśla sekretarz literacka – Katarzyna Krajewska.
Szczegółowy program Przeglądu dostępny jest na stronie organizatora. Wpadajcie na nią i do teatru, żeby potem nie żałować braku swojej tam obecności.
oprac. i fot. do


















