AIR Wro Talks 4.0 będzie okazją do rozmów i wymiany doświadczeń z przedstawicielami polskich i europejskich organizacji i instytucji kultury. Wśród gości są m.in. Paul Hobson (dyrektor Modern Art Oxford), Joanna Tamborska (wicedyrektorka Duńskiego Instytutu Kultury), Onny Eikhaug (prezeska EIDD Design for All Europe) i Marta Gontarska (Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej).
Podczas konferencji przedstawione będą działania i możliwości współpracy z Funduszem Wyszehradzkim, Kreatywną Europą oraz Instytutem Adama Mickiewicza – organizacji, które udzielają wsparcia finansowego projektom realizowanym za granicą lub we współpracy z zagranicznymi partnerami.
Program konferencji AIR Wro Talks 4.0
Warsztaty
- czwartek, 28.03.2019r., godz.: 10:00 – 13:30 – Jak mówić o większości świata? Kultura i sztuka a globalne wyzwania (Barbara, ul. Świdnicka 8B, Wrocław)
Czy jesteśmy większością czy mniejszością świata? Jak kultura i sztuka wspierają globalne wyzwania? Na te pytania szukać będą odpowiedzi uczestnicy warsztatów. Spojrzą na działalność kulturalną i współpracę międzynarodową z perspektywy edukacji globalnej, czyli uświadamiając sobie istnienie zjawisk i współzależności łączących ludzi i miejsca. Wspólnie zastanowią się też, jak twórczo korzystać z dziedzictwa innych kultur oraz jak budować międzynarodowe partnerstwa w oparciu o wartości takie, jak szacunek, odpowiedzialność i solidarność.
prowadzenie: Marta Gontarska
- czwartek, 28.03.2019r., godz.: 10:00 – 13:30 – Mówmy „NIE” mowie nienawiści! (Recepcja, Podwórko Ruska 46, Wrocław)
W oparciu o najnowsze badania społeczne uczestnicy warsztatów omawiać będą kwestie tożsamości oraz identyfikacji różnych grup doświadczających stereotypizacji i stygmatyzacji w Polsce. Nauczą się rozpoznawać i rozróżniać: dyskryminację, rasizm, mowę nienawiści i hejt, a także rozumieć powiązania pomiędzy tymi zjawiskami. Zastanowią się nad granicami wolności słowa, jak i poznają konsekwencje, które niesie za sobą mowa nienawiści. Ważnym punktem warsztatów będzie poznanie podstaw prawnych i praw człowieka oraz zdobycie wiedzy na temat możliwości reagowania na zjawiska motywowane nienawiścią.
prowadzenie: Dorota Mołodyńska-Küntzel
Wykłady, prezentacje i debaty
(Barbara, ul. Świdnicka 8B, Wrocław)
- czwartek, 28.03.2019r., godz.: 14:00 – 14:30 – Otwarcie konferencji AIR Wro Talks 4.0
- czwartek, 28.03.2019r., godz.: 14:30 – 15:15 – Wykład inauguracyjny
- czwartek, 28.03.2019r., godz.: 17:00 – 18:30 – Kto promuje Grenlandię? Rola i zadania narodowych instytutów kultury w XXI wieku – panel dyskusyjny
Współczesny świat charakteryzują równoczesna integracja i dezintegracja istniejących struktur. Ciągłym przemianom ulegają relacje między krajami. Zmieniają się strefy wpływów. Czy w XXI wieku jest więc wciąż miejsce na promocję kultury, którą definiują oficjalnie wyznaczone granice państw? Jak przedstawiać dziedzictwo i tożsamość narodów, kiedy rośnie pozycja regionów? Jakie zadania stoją przed instytucjami, które kulturę mają upowszechniać w innych krajach? Na te i inne pytania odpowiedzą przedstawiciele narodowych instytutów kultury w Europie, na co dzień zajmujący się współpracą międzynarodową.
Program towarzyszący
(OP ENHEIM, Plac Solny 4, Wrocław)
- czwartek, 28.03.2019r., godz.: 20:00 – 23:00 – Piotr Damasiewicz – Solo in Open Heim
Piotr Damasiewicz to wrocławski kompozytor, trębacz oraz kurator. W swojej twórczości sięga do języka jazzu, muzyki klasycznej XX wieku i europejskiej muzyki improwizowanej. Damasiewicz przedstawi skomponowany specjalnie na tę okazję utwór na trąbkę i fortepian, częściowo spreparowane. Bazować on będzie na wykorzystaniu brzmienia tych instrumentów zarówno w konwencjonalnym ujęciu, jak i współczesnym, wynikającym z eksperymentalnego podejścia do ich struktury. W swojej treści odniesie się natomiast do koncepcji miasta, w którym zanikają i przenikają się granice różnych narodów i kultur, na przykładzie Wrocławia i Nowego Sadu.
Wykłady, prezentacje i debaty
(Barbara, ul. Świdnicka 8B, Wrocław)
- piątek, 29.03.2019r., godz.: 11:00 – 11:30 – Otwarcie drugiego dnia konferencji
- piątek, 29.03.2019r., godz.: 11:30 – 12:30 – Możliwości wsparcia projektów międzynarodowych: Fundusz Wyszehradzki, Kreatywna Europa, Instytut Adama Mickiewicza – prezentacje
Jeśli Wyszehrad kojarzy się Państwu przede wszystkim z zamkiem i leczo, a Instytut Adama Mickiewicza z epopeją narodową, to zapraszamy na prezentacje organizacji i instytucji, które udzielają wsparcia finansowego projektom realizowanym za granicą lub we współpracy z zagranicznymi partnerami. Będzie można dowiedzieć się, jak aplikować oraz porozmawiać z ekspertami o swoich pomysłach.
- piątek, 29.03.2019r., godz.: 12:30 – 13:00 – Przerwa kawowa
- piątek, 29.03.2019r., godz.: 13:00 – 14:30 Kultura dla wszystkich: strategie włączania osób z niepełnosprawnościami w życie kulturalne – panel dyskusyjny
Kultura dostępności wciąż stanowi dość duże wyzwanie dla organizacji i instytucji kultury w Europie Centralnej. Teoretycznie wszyscy zdajemy sobie sprawę z konieczności tworzenia wydarzeń i działań bez barier, w praktyce nie jest to jednak łatwe. Co więc możemy zrobić, aby umożliwić większej liczbie osób o różnym stopniu niepełnosprawności pełne uczestnictwo w realizowanych przez nas projektach? Rozmowa służyć ma wymianie doświadczeń oraz prezentacji najlepszych praktyk.
- piątek, 29.03.2019r., godz.: 16:00 – 17:30 – Co mówi Brexit o wspólnocie europejskiej? – panel dyskusyjny
Od momentu ogłoszenia wyników referendum, w którym większość Brytyjczyków zagłosowała za opuszczeniem Unii Europejskiej, temat ten omawiany jest nieustannie w mediach, w rozmowach prywatnych, w środowiskach naukowych. W dniach konferencji AIR Wro Talks, wypadających dokładnie w planowanym terminie tzw. “Brexitu”, poświęcone mu będą główne strony wszystkich gazet. Wywołuje on obawy i niepewność, ale wśród niektórych budzi też radość i przynosi ulgę. Czy jest to zjawisko wyjątkowe, czy raczej pewna tendencja? Czy będzie to precedens? Rozmowa dotyczyć ma kwestii znaczenia tego wydarzenia dla Europy i świata oraz wpływu, jaki może ono wywrzeć na współpracę międzynarodową w obszarze kultury.
- piątek, 29.03.2019r., godz.: 17:30 – 18:00 – Zamknięcie konferencji AIR Wro Talks 4.0
Program towarzyszący
(Galeria Sztuki Tętno, Jatki 12/13, Wrocław)
- piątek, 29.03.2019r., godz.: 20:00 – 23:00 – Otwarcie wystawy „Gatunki wędrowne” Dominiki Kulczyńskiej
Wystawa stanowi podsumowanie kolejnego etapu pracy Dominiki Kulczyńskiej, wrocławskiej artystki i projektantki, z tematyką migracji, granic i przemieszczania się. Projekty Kulczyńskiej, obecne także w przestrzeni publicznej miasta, wskazują na jaskółki – gatunek dawniej żyjący blisko skupisk ludzkich, przez co symbolicznie obecny w kulturze oraz ich gniazda, których dziś próżno szukać w europejskich miastach i wsiach. Według artystki na migrację można patrzeć z wielu różnych perspektyw, na przykład w kontekście statusu ptaków miejskich, w tym gatunków ściśle chronionych lub zagrożonych wyginięciem.
Prelegenci i artyści
Onny Eikhaug jest prezeską EIDD Design for All Europe, sieci złożonej z 35 członków, skupiającej zarówno instytucje projektowe, ośrodki innowacji, jak i środowiska akademickie. Przez ponad 13 lat zajmowała stanowisko lidera programowego w Design and Architecture Norway, gdzie odpowiadała za wprowadzanie prekursorskich rozwiązań na polu projektowania inkluzywnego i zorientowanego na użytkownika. Była również odpowiedzialna za finansowany przez rząd program Centrum „Innovation for All”, promujący inkluzywne projektowanie dla biznesu i sektora publicznego jako skuteczną strategię innowacji. Pracuje niezależnie jako doradczyni, pisze, publikuje i wykłada w Norwegii i za granicą, jest kuratorką wystaw. Ściśle współpracuje z projektantami, instytucjami edukacyjnymi, badawczymi, przemysłem i organami rządowymi. Autorka książki „Innovating with people – The Business of Inclusive Design”, rozpowszechnianej na całym świecie jako podręcznik dla szkół projektowych, upowszechniający koncepcję kształcenia kadry zarządzającej w dziedzinie projektowania inkluzywnego (Executive Education in Inclusive Design), jak również poprawionego wydania książki, które ukazało się niedawno pod tytułem “Innovating with People – Inclusive Design and Architecture”. W 2015 roku została wyróżniona nagrodą Inclusive Design Champion Award przez międzynarodowe jury konferencji Include w Royal College of Art w Londynie. Posiada szerokie doświadczenie w zarządzaniu biznesem międzynarodowym, marketingu, sprzedaży, innowacji, rozwoju produktów i zarządzania projektami. Uzyskała tytuł magistra zarządzania (MBA) Norwegian School of Economics and Business Administration.
Marta Gontarska jest edukatorką, rzeczniczką i trenerką. W Towarzystwie Edukacji Antydyskryminacyjnej (TEA) prowadzi trzyletni projekt europejski „Razem rozwijamy kompetencje: europejskie sieci obywatelsko-uniwersyteckie na rzecz globalnej edukacji w zakresie migracji, bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju we współzależnym świecie (InterCap)”. Jest członkinią Zarządu Instytutu Globalnej Odpowiedzialności (IGO) i Grupy Zagranica – federacji organizacji zajmujących się współpracą rozwojową, wsparciem demokracji i edukacją globalną. Od 2018 roku jest doktorantką Wydziału Nauk Pedagogicznych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu, gdzie przygotowuje badania z zakresu edukacji dorosłych. Tematyką rozwojową zajmuje się od 2007 roku, w tym w sposób szczególny odpowiedzialną konsumpcją, prawami kobiet w rozwoju oraz edukacją globalną. Jest autorką raportów i analiz z zakresu współpracy rozwojowej oraz edukacji globalnej, a także wielu materiałów edukacyjnych, w tym współredaktorką monografii naukowej „Edukacja globalna. Polskie konteksty i inspiracje” (Wydawnictwo Naukowe DSW) oraz czwartej edycji poradnika dot. kodeksu obrazów i wiadomości dotyczący krajów Południa „Jak mówić o większości świata?”. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów i szkoleń z edukacji globalnej. W pracy trenerskiej i edukacyjnej wykorzystuje głównie dwie metody pracy: dociekania filozoficzne na rzecz globalnego obywatelstwa oraz otwarte przestrzenie dla dialogu i dociekań. Posiada certyfikat brytyjskiej organizacji SAPERE z metody dociekań filozoficznych dla dzieci i młodzieży (ang. philosophy for/with children). Współpracuje również z wieloma organizacjami w kraju i zagranicą, m.in. Fundacją Kupuj Odpowiedzialnie, Fundacją Edukacja dla Demokracji, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji (ORE), Amnesty International, Concord Europe.
Paul Hobson został mianowany dyrektorem Modern Art Oxford w 2013 roku, po sześciu latach pracy jako dyrektor Contemporary Art Society oraz na wysokich stanowiskach w The Showroom, Serpentine Galleries i Royal Academy of Arts w Londynie. Studiował historię na Uniwersytecie Oksfordzkim. Ukończył studia podyplomowe z zakresu estetyki i współczesnej teorii wizualnej oraz polityki artystycznej i zarządzania sztuką. Modern Art Oxford jest jedną z najbardziej wpływowych organizacji sztuki współczesnej w Wielkiej Brytanii. Założona w 1965 roku, jest jedyną instytucją publiczną zajmującą się współczesnymi sztukami wizualnymi w Oksfordzie. Kształtowana przez wieloletnie zaangażowanie w edukację i integrację, Modern Art Oxford słynie z odważnego, postępowego i międzynarodowego programu artystycznego, który promuje kulturowo zróżnicowane i niekonwencjonalne punkty widzenia z całego świata. Uznane wystawy, zamówienia dla artystów, wydarzenia i działania partycypacyjne mają zachęcać lokalną społeczność do angażowania się w sztukę, a także do podnoszenia znaczenia współczesnej kultury wizualnej dla dzisiejszych społeczeństw.
Joanna Tamborska, absolwentka filologii duńskiej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, attaché ds. kultury i nauki w Ambasadzie RP w Kopenhadze w latach 2009-15, obecnie wicedyrektorka Duńskiego Instytutu Kultury w Polsce.
Zespół Instytutu buduje sieci kontaktów, tworzy i współtworzy platformy wymiany doświadczeń i idei, inicjuje i wzmacnia polsko-duńską współpracę. Jego misją jest wspieranie działań będących odpowiedzią na niektóre z wyzwań stawianych przez globalizację. Dlatego szczególny nacisk kładzie na aktywności w obszarach: dzieci i młodzież, edukacja, nauka, funkcjonowanie duńskiego państwa opiekuńczego i zrównoważony rozwój.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, obowiązują zapisy online: airwrotalks.conrego.com/rejestracja
Data:
czwartek, 28.03.2019 - piątek, 29.03.2019
Godzina 10:00
Wykonawca / Organizator:
Strefa Kultury Wrocław
Lokalizacja:
Barbara
ul. Świdnicka 8B
50-067 Wrocław
Bilety:
Wstęp bezpłatny (obowiązaują zapisy) - 0 PLN