Centrum Arboretum stanowi zagospodarowany turystycznie i udostępniony do zwiedzania obszar, w którym zgromadzono specjalistyczne kolekcje roślin. Godzina drogi od Wrocławia w kierunku na Syców. Arboretum Leśne to piękne miejsce dla miłośników przyrody i nie tylko. To także wspaniałe miejsce na długie spacery nie tylko z dziećmi. W Arboretum znajdują się rozległe tereny spacerowe, szerokie leśne aleje idealne na wyprawę wózkiem oraz atrakcyjnie zaaranżowana przestrzeń wypełniona roślinami i krzewami. Znajduje się tutaj również kilka stawów z długimi kładkami i miejscami z ławkami na środku jeziora.
Najpiękniej jest wiosną kiedy wszytko kwitnie, ale każdy słoneczny dzień niezależnie od pory roku to ciekawa przygoda i miły spacer.
Obiekt jest jednym z największych tego typu terenów w Polsce, zajmuje około 650 ha powierzchni, w tym około 85 ha powierzchni kolekcyjnych. Większość prac związanych ze stworzeniem części ekspozycyjnej Arboretum zrealizowano w latach 1995 – 1999.
Kolekcje botaniczne w Arboretum tworzy około 1500 taksonów drzew i krzewów oraz kilkaset taksonów roślin ozdobnych.
Rośliny nagonasienne są reprezentowane przez gatunki i odmiany z rodzaju m.in.: świerk (Picea sp.), jodła (Abies sp.) i sosna (Pinus sp.), której kolekcja jest zaliczana do jednej z największych w Polsce.
Kolekcje roślin okrytonasiennych tworzą gatunki i odmiany z rodzaju m.in.: różanecznik (Rhododendron sp.),magnolia (Magnolia sp.), piwonia (Paeonia sp.), róża (Rosa sp.) , lilak (Syringa sp.), dereń (Cornus sp.), klon (Acer sp.) czy dąb (Quercus sp.).
Kolekcje bylin tworzą głównie m.in.: tulipany (Tulipa sp.), liliowce (Hemerocallis sp.), kosaćce (Iris sp.), lilie (Lilium sp.), funkie (Hosta sp.), mieczyki (Gladiolus sp.), trawy ozdobne, rośliny alpejskie, rośliny cieniolubne oraz rośliny wodne. Szczególne miejsce w zasobach arboretum mają gatunki roślin chronionych.
W 2016 roku na terenie Arboretum utworzono ścieżkę edukacyjną pt.: „Rośliny Inwazyjne Obcego Pochodzenia”, na której można zapoznać się z tematyką roślin inwazyjnych.
Arboretum nadano imię Profesora Stefana Białoboka (1909-1992), wybitnego specjalisty i jednego z czołowych polskich dendrologów, pracownika Państwowego Instytutu Naukowego Gospodarstwa Wiejskiego. Stefan Białobok w 1954 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1970 r. profesora zwyczajnego. W 1976 r. został wybrany członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk.
Przed wejściem do Arboretum jest duży bezpłatny parking, natomiast przy kasach znajduje się punkt sprzedaży roślin.
Za dodatkową opłatą na terenie Arboretum można zrobić sesję zdjęciową, wynająć palenisko, wynająć salę administracyjno-edukacyjną – więcej informacji: tel.: 609 289 991, lub e-mail: [email protected].
Z tyłu budynku można zakupić ciepłe i zimne napoje oraz przekąski z automatów samoobsługowych.
Arboretum należące do Nadleśnictwa Syców zaleca przygotowanie się do zwiedzania:
- Załóż wygodne obuwie. Cały teren udostępniony zwiedzającym ma ok. 85 ha powierzchni, ze ścieżkami gruntowymi, ale również kamienistymi i trawiastymi.
- Weź okulary, nakrycie głowy i coś do picia. Duża część terenu jest mocno nasłoneczniona.
- Zabierz aparat fotograficzny i/lub lornetkę. Duża przestrzeń terenu pozwala na obserwacje obiektów, znajdujących się blisko, jak i daleko nas.
- Do Arboretum nie można wprowadzać zwierząt. Dla Twojego pupila przygotowano kojce w zacienionym miejscu przy wejściu do Arboretum. Tam będzie bezpieczny.
- W Arboretum można poruszać się jedynie pieszo. Zostaw swój rower na stojaku przed wejściem (zakaz nie dotyczy wózków i rowerków dziecięcych).
- Na terenie Arboretum nie wolno rozpalać ognisk/grilla.
- W Punkcie Sprzedaży Roślin możesz zakupić rośliny do swojego ogrodu. Punkt posiada terminal płatniczy, jednak czasami występują problemy z połączeniem. Na wszelki wypadek miej ze sobą również gotówkę.
Godziny otwarcia Arboretum Leśnego
(w 2021 roku czynne codziennie od kwietnia do 31 października)
- pn. – pt.: 7:00 – 15:00
- sob. – nd. i świeta: 8:00 – 16:00
Na terenie Arboretum Leśnego można przebywać do godz. 19:00 z aktualnym biletem. Po zamknięciu Punktu sprzedaży roślin wyjście odbywa się przez furtkę obrotową przy głównej bramie.
Ceny biletów do Arboretum Leśnego (płatność tylko gotówką)
Bilet normalny: 5,00 zł
Bilet ulgowy*: 3,00 zł
*Do zakupu biletów ulgowych uprawnieni są:
- Posiadacze karty Rodzina +
- Seniorzy po ukończeniu 65 lat
- Osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym i lekkim
- Uczniowie szkół podstawowych i średnich
Do bezpłatnego wstępu uprawnieni są:
- Dzieci w wieku do 7 lat
- Dzieci i młodzież w ramach zorganizowanych grup szkolnych
- Nauczyciele opiekunowie grup szkolnych (na 10 uczestników jeden opiekun)
- Osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności wraz z opiekunem
- Przewodnicy PTTK
Opracowano na podstawie / foto: https://arboretumlesne.poznan.lasy.gov.pl/