7 lipca minęła okrągła, piąta rocznica śmierci Artura Hajzera. W maju nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się pierwsza biografia tego legendarnego himalaisty, „Artur Hajzer. Droga Słonia” Bartka Dobrocha. Książka opatrzona przypisami, archiwalnymi zdjęciami, indeksem osób daje obraz człowieka z krwi i kości. Uparty, dowcipny, gburowaty… szef Alpinusa i HiMountain.
Artur Hajzer, znany także jako Słoń. Niektórzy mówili, że Kukuczka zastąpił mu ojca. Był najmłodszy spośród tych, którzy odnosili wielkie sukcesy w złotej erze polskiego himalaizmu. Starsi koledzy cenili go za upór, determinację i za to, że umiał załatwić wszystko. Zginął w tajemniczych okolicznościach na stokach Gaszerbruma I, gdy Polska nie ochłonęła jeszcze po tragedii na Broad Peaku, a on sam dźwigał ciężar oskarżeń o ryzykowanie zdrowiem i życiem kolegów.
Podczas trwającej od czerwca 2013 roku wyprawy na Gaszerbrum I, wycofując się z obozu III do II odpadł od jednej ze ścian Kuluaru Japońskiego i spadł około 500 m. Informację tę potwierdził towarzyszący mu Marcin Kaczkan, który widział spadającego Hajzera, a następnie odnalazł i zidentyfikował jego ciało.
W biografii himalaisty wątki wspinaczki granią uzupełniane są drogą na szczyt biznesu. Dzieciństwo i wspomnienia rodzinne nie wysuwają się na plan pierwszy. To raczej historia zawieszona na linie, mnożące krew w żyłach, opowiadające o realiach wspinaczki, pogrzebach kolegów, poodmrażanych palcach i halucynacjach, o planowaniu kolejnych wypraw i chorobie wysokościowej, o starzejącym się organizmie, który zaczął popełniać coraz więcej błędów i ostrzeżeniach, które dawały mu góry podczas kolejnych wypadków.
Bartek Dobroch – autor zajmującej historii Hajzera- wyruszył śladem Słonia (pseudonim Artura Hajzera) do Katmandu i doliny Rolwaling w Nepalu. Dziennikarz, podróżnik, reporter od 2002 roku współpracujący z „Tygodnikiem Powszechnym”, laureat kilku nagród dziennikarskich za cykl tekstów o tragedii na Broad Peaku w 2013 roku, nagrody Amnesty International „Pióro Nadziei”, nominowany do Grand Press, przewodnik tatrzański, międzynarodowy przewodnik górski, miłośnik narciarstwa i alpinizmu, współautor bestsellera Broad Peak. Niebo i piekło przez ostatnie trzy lata pracował nad biografią Artura Hajzera. Powstała ona dzięki wielogodzinnym rozmowom z jego rodziną i przyjaciółmi, partnerami wspinaczkowymi i biznesowymi, podopiecznymi i krytykami programu Polski Himalaizm Zimowy, sławami himalaizmu i wspierającymi ich Szerpami.
oprac. Dorota Olearczyk
Tekst powstał dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak.