Mali to jeden z największych krajów Afryki Zachodniej o bardzo bogatej muzycznej i tanecznej tradycji. Muzyka i taniec jest strażniczką pamięci ludów tam mieszkających.
Wrocławianie mieli już możliwość poznania innej malijskiej artystki. W maju 2018 roku w Synagodze pod Białym Bocianem wystąpiła Fatoumata Diawara.
Tym razem muzykę z tego odległego egzotycznego kraju przywiózł do nas Bassekou Kouyaté. Jego zespół Ngoni Ba, to muzykująca rodzina; żona Amy Sacko jest wokalistką, na ngoni basowym gra syn Massekou Kouyate, jego brat Moctar Kouyate gra na calebasse. A siostrzeniec Mahamadou Tounkara to znakomity perkusjonista.
W programie były utworzy z ich ostatniej płyty Miri, która ukazała się w styczniu 2019 roku. Utwory śpiewane w języku bambara to bliskie ludziom na całym świecie opowieści o miłości, przyjaźni, rodzinie. Była również stara kompozycja, którą grano kiedyś tylko dla króla i królowej.
Instrumenty muzyków o egzotycznie brzmiących nazwach są raczej niezbyt okazałe, jednak, ich moc oddziaływania na publiczność jest wyjątkowa. To niebywałe jak niepozorny instrument „ngoni” czyli, tradycyjna lutnia, mająca tylko cztery struny, pod palcami mistrza Bassekou Kouyaté z łatwością wyczarowywała tyle ciekawych brzmień i melodii. Muzyka afrykańskich artystów pulsowała rytmicznie, nikogo nie pozostawiła obojętnym. A koncert zakończył się wspólnym tańcem. Podczas bisu, mało kto mógł usiedzieć na miejscu.
To fascynujące jak łatwo przychodzi muzykom przy pomocy prostych instrumentów wytworzyć tyle pozytywnej energii i zbudować pulsujący radością życia nastrój!
A nieustannie zdumiewa też fakt, że muzycy z krajów afrykańskich, gdzie jak wiadomo, życie do łatwych nie należy, potrafią być tak radośni i tę radość nieść w świat. Przynieśli tę radość do Wrocławia. Miejmy nadzieję, że zostanie z nami na dłużej.
Bassekou Kouyaté & Ngoni Ba w składzie:
- Bassekou Kouyaté – ngoni
- Amy Sacko – śpiew
- Moustapha Kouyate – ngoni bass
- Mahamadou Tounkara – perkusjonalia (yabara, tama)
- Moctar Kouyate – calebasse, bębny
Narodowe Forum Muzyki Wrocław, 08.02.2020r.
Tekst i zdjęcia Krystyna Kubacka-Góral