Tym razem chciałbym zaproponować spacer w stylu mindfullness, by idąc wolnym krokiem odkryć piękno głęboko wciętego, przełomowego odcinka rzeki i umiejętnie wkomponowanej weń architektury zabytkowych budowli.
Wycieczkę zaczynamy na parkingu pod Wzgórzem Krzywoustego https://goo.gl/maps/zN9ToeAuJRpg7cUv6 . Z parkingu kierujemy się zielonym szlakiem w stronę schroniska „Perła Zachodu”. Po drodze czeka nas kilka atrakcji. Na początek murowana wieża widokowa „Grzybek” zbudowana w miejscu dawnego zamku. Warto na nią wejść, zatrzymać się na chwilę i w ciszy pokontemplować piękną panoramę Karkonoszy. Idąc dalej zielonym szlakiem miniemy imponujący wiadukt kolejowy nad Bobrem. Później czeka nas kilkaset metrów wspinaczki na strome zbocze Borowego Jaru. W tym miejscu można nieco zmodyfikować trasę i skręcić na niedawno odtworzoną „Ścieżkę Poetów”, dawniej znaną pod nazwą „Ścieżka miłości”.
Idąc dalej zielonym szlakiem trafimy na ruiny Świątyni Apollina, pozostałość XVIII-wiecznego parku stworzonego w nawiązaniu do mitologicznych opisów. Dalej koniecznie trzeba zatrzymać się na „Trafalgarze”. Ten punkt widokowy jest idealnym miejscem by zachwycić się siłą przyrody. Rozpościera się z niego malowniczy widok na Borowy Jar, w istocie będący epigenetycznym przełomem Bobru. Ten głęboko wcięty, wąski odcinek doliny powstał u schyłku epoki lodowcowej, w wyniku wypłukania przez wody rzeczne mniej odpornych osadów skalnych spomiędzy starszych wyniosłości zbudowanych z odporniejszych skał. Proces powstawania Borowego Jaru możemy sobie wyobrazić patrząc na rzeźbę terenu z wąską, głęboko (na 80 – 100 m) wciętą doliną rzeczną otoczoną charakterystycznymi, wysokimi i mocno zerodowanymi grupami skałek granitowych i granitognejsowych. Z Trafalgaru kierujemy się do celu naszej wycieczki – schroniska Perła Zachodu, gdzie polecam spróbować podawanego na gorąco Torcika Sernikowego. W ofercie Perły Zachodu znajdziecie również dania obiadowe i przekąski. W drogę powrotną na parking ruszamy żółtym szlakiem, prowadzącym wzdłuż brzegu rzeki. Trasę można zrealizować w wariancie dostępnym dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych, idąc w obydwie strony szlakiem żółtym.
Więcej informacji o Borowym Jarze i aplikacja pomocna w odkrywaniu jego licznych atrakcji na stronie: https://borowyjar.pl/
tekst i foto: Piotr Muskała