Na wrocławskim Rynku w ciągu trzech dni 30 sierpnia-1 września odbędzie się ok. 70 wydarzeń.
Program festiwalu Busker Tour zmienia się co roku i obejmuje interdyscyplinarne sztuki performatywne (teatr, taniec, muzykę) oraz cyrkowe.
Buskerzy zaprezentują nieoczywiste i zaskakujące, jak i popularne cyrkowe numery i gagi. Udowodnią, że żonglować można stopami oraz grając jednocześnie na perkusji płonącymi pałeczkami. Strzelanie z łuku, kontorsje, jazda na monocyklu, akrobacje i koncerty z autorską muzyką to tylko niektóre z wielu propozycji. Od latynoskiej klaunady z przymrużeniem oka, przez poetycką narrację, do energetycznych rytmów arabskich — festiwal Busker Tour to mieszanka stylów, kultur, dziedzin i dyscyplin artystycznych.
Busker Tour to festiwal prawdziwie międzynarodowy. Zaproszeni w tym roku buskerzy pochodzą z kilkunastu krajów z pięciu kontynentów. Do Polski przyjadą, większość z nich po raz pierwszy, na zaproszenie Małgorzaty Węglarz — dyrektora artystycznego festiwalu. Wystąpią artyści z Tajwanu, Nowej Zelandii, Japonii, Kanady, Chile, Egiptu, Australii, Polski, Bułgarii i Meksyku, oraz, już tradycyjnie, z Argentyny.
Festiwal to święto buskerów, dla których zamiana dowolnych placów w scenę, a przechodniów w publiczność to codzienność.
Niektórzy występują głównie lokalnie, inni zmieniają kontynenty, podążając za latem. Na festiwalu Busker Tour to oni zabierają publiczność w podróż dookoła świata, by każdy mógł poczuć się, jak w niedzielne popołudnie w Mauerparku w Berlinie, na promenadzie Southbank w Melbourne, czy w Parque Urquiza w Rosario w Argentynie — miejscach znanych z występów ulicznych.
Pokazy uliczne wymagają umiejętności adaptacji i nawiązywania kontaktu z nieznajomymi. Mistrzowskie opanowanie własnego ciała i rekwizytów oraz najtrudniejsze technicznie numery nie wystarczą, by zdobyć uznanie i utrzymać zainteresowanie widza, który w każdym momencie może odejść. Na ulicy równie ważna jest charyzma oraz sposób prezentacji.
Kim jest busker?
Busker to performer, który dowolny plac potrafi zamienić w scenę, a przechodniów w publiczność. Jego celem jest dostarczenie rozrywki, wywołanie emocji, zaprezentowanie swojego talentu, pomysłu, umiejętności i osobowości. Mistrzowskie opanowanie własnego ciała i rekwizytów oraz najtrudniejsze technicznie numery nie wystarczą, by zdobyć uznanie i utrzymać zainteresowanie widza, który w każdym momencie może odejść. Równie ważna jest charyzma, sposób prezentacji i umiejętność nawiązywania kontaktu z publicznością.
Buskerów wyróżnia również umiejętność dostosowania spektakli do nowych przestrzeni. Podczas festiwalu poznają je zwykle po raz pierwszy, dopiero podczas występu. Nie mają wcześniej prób, nie wiedzą, ile osób zobaczy ich pokaz oraz jak zareagują.
Buskerzy nie trzymają się ściśle scenariusza. Jest on dla nich punktem odniesienia. Improwizacje, wykorzystywanie nowych miejsc jako inspiracji oraz angażowanie widzów sprawiają, że pokaz tego samego artysty może być za każdym razem innym doświadczeniem.
Informacje praktyczne
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, ale jeśli podoba Ci się pokaz, zgodnie z tradycją występów ulicznych, wrzuć performerom coś do kapelusza.
Na festiwalu nie ma barierek ani krzeseł. Każdy busker przed pokazem wyznacza liną lub gestem swoją uliczną scenę. Polecamy zabranie karimaty, aby wygodnie oglądać pokazy i, w zależności od pogody, kremu z filtrem lub płaszcza przeciwdeszczowego.
Data:
piątek, 30.08.2024 - niedziela, 01.09.2024
Godzina 13:00 -22:00
Wykonawca / Organizator:
Stowarzyszenie Promocji Artystów Ulicznych „Dundun"
Lokalizacja:
Rynek we Wrocławiu
ul. Rynek
50-029 Wrocław
Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN