Oskar Zieta, architekt, designer, artysta, twórca metody stabilizacji stali sprężonym powietrzem, od 10 lat mieszkaniec Wrocławia.
Wystawa integruje historyczne wnętrza Pałacu Królewskiego mieszczącego się przy ul. K. Wielkiego we Wrocławiu z radykalnym designem Oskara Zięty oraz jego artystycznymi instalacjami. Polerowana stal i powietrze, czyli materia twórcza Oskara, przeistacza się w obiekty codziennego użytku, manifesty możliwości technologicznych i sztukę, której wspólnym mianownikiem są charakterystyczne deformacje.
W towarzystwie zabytkowych obiektów prowadzą interesujący, czasem przewrotny dialog z historią oraz z tradycyjną przestrzenią muzealną, przystosowaną do prezentacji sztuki dawnej.
Najważniejszym obiektem wystawy jest instalacja artystyczna o nazwie Crystals Urban Frames, przewidziana na Times Square w Nowym Yorku, jako element pawilonu designu. Jej forma fantastycznie wkomponowuje się w przestrzeń miejską, zwłaszcza w zieleń parków i ogrodów. Zatrzymuje w kadrze miejskie widoki, a lustrzane ramy subtelnie integrują się, a czasem wręcz wtapiają się w otoczenie, multiplikując odbijane obrazy. Pierwsza publiczna prezentacja tej instalacji odbędzie się w malowniczym ogrodzie pałacowym. O prapremierze tej instalacji właśnie we Wrocławiu zadecydował fakt, iż firma Zieta Prozessdesign obchodzi 10-tą rocznicę działalności.
Oskar Zięta – autor ikonicznego stołka PLOPP (polski ludowy obiekt pompowany powietrzem), jest też znany wrocławianom z nominowanej do nagrody Miesa van der Rohe (Oscara w dziedzinie architektury) instalacji NAWA na wyspie Daliowej, rzeźby KONICZYNA mieszczącej się koło Astry oraz aranżacji wnętrz Baru Barbara, centrum informacji ESK2016. Od 10 lat niestrudzenie rozwija we Wrocławiu własne studio artystyczne i technologiczne, a efekty jego prac są prezentowane nie tylko na targach, ale również na licznych wystawach sztuki.
Prezentacja rzeźb i instalacji artystycznych Oskara Zięty będzie jednym z najciekawszych wydarzeń artystycznych Wrocławia podczas tegorocznych wakacji i pierwszą tego typu ekspozycją w historii wrocławskiego muzealnictwa. Zobaczymy około 50 prac w małej i dużej skali, dedykowanych do wnętrz i przestrzeni publicznych oraz multimedialne prezentacje, które odsłonią kulisy technologii i artystycznego kunsztu. Wystawa stwarza ogromne pole historyczno-artystycznej eksploracji, odnosi się do trendu integracji sztuki z projektami architektonicznymi i estetyzacji przestrzeni. Z tego względu powinna zainteresować nie tylko koneserów sztuki, architektów i dekoratorów, lecz przede wszystkim zwykłych odbiorców ceniących niezwykłość i dystans w sztuce.
foto: Dorota Olearczyk
Data:
sobota, 18.07.2020 - niedziela, 20.09.2020
Godzina 11:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Miejskie Wrocław
Lokalizacja:
Pałac Królewski | Muzeum Historyczne i Sztuki Medalierskiej
ul. Kazimierza Wielkiego 35
Wrocław 50-077
Bilety:
Cena od - 15 PLN