Wrocławska premiera adaptacji „Empuzjonu” – horroru przyrodoleczniczego (koprodukcji Instytutu Grotowskiego, Teatru Śląskiego w Katowicach i STUDIO teatrgaleria w Warszawie) za nami. Było duszno, parno jak w sanatoryjnej saunie, czyli w zgodzie z wydarzeniami, w których bohaterowie historii leczyli swoje ciała i dusze.
W Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia wystawiono spektakl zgodny z tekstem powieści Noblistki. Twórcy przedstawienia pozostali wierni linearności zdarzeń pierwszej powieści Olgi Tokarczuk wydanej po otrzymaniu Nagrody Nobla. Poszukiwacze scenicznych wariacji i improwizacyjnych innowacji narzekali, że nudne, poszukiwacze klasycznej, dramatycznej formy teatralnej znaleźli przedstawienie idealne dla siebie.
W „Empuzjonie” w reżyserii Roberta Talarczyka wszystko układa się jak trzeba. Gra aktorska, scenografia, kostiumy, oświetlenie, muzyka tworzą spójny obraz pasujący do narracji adaptacji powieści. Historia kuracjuszy uzdrowiska Görbersdorf z 1913 roku (dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku) opasana kryminalnym wątkiem wciąga widza w swój świat jak dobrze napisany kryminał.
Czy od twórców i realizatorów trzeba domagać się czegoś więcej? Czy to, co zapisane w tekście i z pokorą zaadaptowane na scenę, nie może być dobre? Idźcie, zobaczenie, przeczytajcie powieść i jeśli musicie opiniować, to opiniujcie, a może wystarczy, że przeżyjecie coś ważnego, usłyszycie kilka intrygujących fraz i dacie się wchłonąć „Empuzjonowi” na kilkadziesiąt minut. Przy okazji narodzi się w waszych głowach traktat o poszukiwaniu własnej tożsamości, o świecie uprzedzeń i lęków.
„Empuzjon”
adaptacja i reżyseria: Robert Talarczyk
dramaturgia: Miłosz Markiewicz
muzyka: Wojciech Kilar (w opracowaniu Adama Wesołowskiego)
scenografia, kostiumy, reżyseria świateł: Katarzyna Borkowska
choreografia: Kaya Kołodziejczyk
konsultacje literackie: prof. Ryszard Koziołek
asystenci reżysera: Michał Piotrowski, Mateusz Worek
kierownictwo produkcji: Małgorzata Długowska-BłachPi
współpraca produkcyjna: Justyna Pankiewicz
kierownik techniczny produkcji: Maciej Rokita
asystentka produkcji: Dorota Damec
OBSADA: Jakub Fret, Marcin Gaweł, Dariusz Maj, Michał Piotrowski, Grzegorz Przybył, Wiesław Sławik, Mateusz Smoliński, Krzysztof Strużycki, Marcin Szaforz, Artur Święs, Mateusz Znaniecki
23.06.2023, 19.00 premiera, sob. –niedz. 24 –25.06.2023, 19.00
Instytut Grotowskiego, Centrum Sztuk Performatywnych
oprac. i fot. do.