Główną ideą wrocławskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Wieczory w Arsenale„, ideą przyświecającą organizatorom od szeregu lat, jest ukazywanie publiczności wielkiego bogactwa kameralistyki w najlepszych interpretacjach artystycznych.
Ten podstawowy cel, zarówno artystyczny, jak również edukacyjny, kulturotwórczy i popularyzatorski, realizowany jest poprzez koncerty wykonywane w plenerze, pośród niepowtarzalnej architektury Arsenału. Połączenie muzyki kameralnej z tym niezwykłym miejscem, z jego przestrzenią i znakomitą akustyką, na trwałe już wpisało się w kulturalny pejzaż Wrocławia.
W tym roku wśród wykonawców, m.in.: Jan Emil Młynarski, Marcin Masecki, Daniel Stabrawa, Roksana Kwaśnikowska, Szymon Krzeszowiec, Zbigniew Zamachowski. Gospodarzem całego Festiwalu jest tradycyjnie Orkiestra Wratislavia, która wykona trzy różnorodne programy, występując pod kierunkiem znakomitych koncertmistrzów.
Program Wieczory w Arsenale 2024
28.06, piątek, godz. 20:00 – Cudowna młodość Mendelssohna [KUP BILET]
.
Młodzieńcza muzyka Mendelssohna na efektowną inaugurację 27. „Wieczorów w Arsenale”. Pianista Krzysztof Stanienda i skrzypaczka Roksana Kwaśnikowska to młodzi i utalentowani soliści pierwszego koncertu festiwalowego. Artystom towarzyszy Orkiestra Kameralna Wratislavia. W ich wykonaniu usłyszymy niezwykłe kompozycje cudownego dziecka – Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego. Zabrzmią utwory napisane przez genialnego nastolatka w wieku zaledwie 13 i 14 lat, wszystkie powstałe z myślą o domowym muzykowaniu. To będą romantyczne chwile młodzieńczej inspiracji. Koncert poprowadzi Roksana Kwaśnikowska, z powodzeniem łącząca role wirtuoza i lidera orkiestry.
- Krzysztof Stanienda – fortepian
- Orkiestra Kameralna Wratislavia
- Roksana Kwaśnikowska – skrzypce, dyrygent
F. Mendelssohn-Bartholdy – VII Sinfonia na smyczki d-moll MWV N7
F. Mendelssohn-Bartholdy – X Sinfonia na smyczki h-moll MWV N10
F. Mendelssohn-Bartholdy – Koncert podwójny na skrzypce i fortepian d-moll MWV O4
29.06, sobota, godz. 20:00 – Słoneczna Klasyka [KUP BILET]
.
Co nowego słychać w młodej polskiej kameralistyce? Odpowiedź może dać nasz koncert. Zespół Shoven Quartet założyli w 2019 r. studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Od tamtego czasu zdążyli już m.in. zdobyć I miejsce na Beethoven International Music Competition (2023). Ich repertuar jest różnorodny, a we Wrocławiu młodzi muzycy zaprezentują się w arcydziełach kameralistyki. Zabrzmią kwartety smyczkowe z różnych epok, ale każdy stanowiący już klasykę gatunku: haydnowski kwartet z Opusu 20, dzięki któremu Haydn zyskał sobie w historii muzyki przydomek „ojca kwartetu smyczkowego” (a sama nazwa całego zbioru – „Słoneczny” – wzięła się od rysunku słońca na jednym z wcześniejszych wydań), pełen fascynujących pomysłów fakturalnych i harmonicznych kwartet Szymanowskiego i impresjonistyczne arcydzieło Debussy’ego.
- Shoven Quartet
- Wojciech Sojka – skrzypce
- Olivia Bujnowicz – skrzypce
- Wiktoria Błaszczak – altówka
- Wojciech Bafeltowski – wiolonczela
J. Haydn – Kwartet smyczkowy C-dur op. 20 nr 2 „Słoneczny”
K. Szymanowski – II Kwartet smyczkowy op. 56
C. Debussy – Kwartet smyczkowy g-moll op. 10 (L. 85)
30.06, niedziela, godz. 20:00 – Gran Partita [KUP BILET]
.
To będzie prawdziwy „Wieczór” z zadęciem, ale w najlepszym tego słowa znaczeniu. Oboje, klarnety, rogi, fagoty obejmą władzę nad dziedzińcem wrocławskiego Arsenału. Na potrzeby tego jedynego w swoim rodzaju koncertu powołaliśmy Arsenal Nights’ Wind Ensemble. Warto go posłuchać, bo dźwięk tych szlachetnych instrumentów idealnie wpisuje się w ideę muzyki plenerowej i kameralnej. Utwory przeznaczone na zespoły instrumentów dętych pisali najwięksi kompozytorzy a wśród nich jeden z największych – Wolfgang Amadeus Mozart. Zabrzmią dwa cudowne dzieła autora „Czarodziejskiego fletu”: Serenada na instrumenty dęte c-moll KV 388/384a oraz Serenada B-dur „Gran Partita”, znana choćby z genialnego i pięknego filmu Miloša Formana „Amadeus”.
- Arsenal Nights’ Wind Ensemble
- Justyna Stanek – obój
- Franciszek Olszowski – obój
- Maciej Dobosz – klarnet
- Magdalena Lipska – klarnet
- Waldemar Żarów – basethorn
- Tomasz Żymła – basethorn
- Alicja Kieruzalska – fagot
- Cezary Rembisz – fagot
- Marcin Drużdż – waltornia
- Łukasz Łacny – waltornia
- Anna Mondry – waltornia
- Grzegorz Mondry – waltornia
- Damian Kalla – kontrabas
W. Mozart – Serenada na instrumenty dęte c-moll KV 388/384a
W. Mozart – Serenada B-dur KV 361/370a „Gran Partita”
01.07, poniedziałek, godz. 20:00 – Recital Zbigniewa Zamachowskiego
[KUP BILET – Kicket]
[KUP BILET – Goingapp]
.
Znakomity aktor Zbigniew Zamachowski od wielu lat należy do najbardziej wyróżniających się artystów polskiego teatru i filmu. Zamachowski to także jeden z najlepiej śpiewających aktorów polskich. A że konkurencja jest w tej dziedzinie w Polsce wyjątkowo silna, to niesłabnąca popularność aktora budzi najwyższe uznanie. Interpretacja, głos, osobowość, muzykalność, starannie przemyślany repertuar – wszystko to odnajdujemy podczas recitalu Zbigniewa Zamachowskiego. Artyście towarzyszyć będzie pianista Roman Hudaszek a całość okraszona będzie zabawnymi anegdotami i wspomnieniami. Taka formuła wieczoru sprawi, że wszyscy poczują się jedną wielką rodziną.
- Zbigniew Zamachowski – wokal
- Roman Hudaszek – fortepian
Recital „Nie tylko o miłości” w programie m.in.: „W małym miasteczku”, „Piosenka o Zielińskiej”, „Kobiety jak te kwiaty”, „Już czas na sen” i inne
03.07, środa, godz. 20:00 – Wieczór odkryć [KUP BILET]
.
To będzie „Wieczór” z niezwykle ciekawym, oryginalnym i niekoniecznie szeroko znanym repertuarem, zasługującym wszakże na bliższe poznanie. Wystąpi Szymon Krzeszowiec – polski skrzypek, kameralista, pedagog, prymariusz znakomitego Kwartetu Śląskiego, laureat wielu nagród. Towarzyszyć mu będą muzycy Orkiestry Wratislavia. Usłyszymy „Improwizację i Romans” Mieczysława Wajnberga, kompozytora o korzeniach polsko-żydowskich, którego dzieła przeżywają ostatnio prawdziwy renesans. Zabrzmią również Dwa utwory na oktet smyczkowy op. 11 Dymitra Szostakowicza, kompozytora rosyjskiego, przyjaciela Wajnberga. Scherzo, drugie ogniwo cyklu, sam Szostakowicz uważał za najlepszą rzecz, jaką napisał (Laurel Faye: „Shostakovich, A Life”). W programie także świetny Oktet smyczkowy C-dur op. 7 George’a Enescu – czołowej postaci muzyki rumuńskiej – którego ostatnim ogniwem jest zmysłowy walc.
- Szymon Krzeszowiec – skrzypce
- Danuta Drogowska – skrzypce
- Jacek Marcinów – skrzypce
- Barbara Myler – skrzypce
- Wioletta Porębska – skrzypceDorota Tokarek – skrzypce
- Anna Wałek – altówka
- Wiktor Rudzik – altówka
- Lidia Grzanka-Urbaniak – wiolonczela
- Aldona Markowicz – wiolonczela
M. Wajnberg – „Improwizacja i Romans” na kwartet smyczkowy (wersja na oktet smyczkowy)
D. Szostakowicz – Dwa utwory na oktet smyczkowy op. 11
G. Enescu – Oktet smyczkowy C-dur op. 7
05.07, piątek, godz. 20:00 – Symfonia koncertująca [KUP BILET]
.
Wiolonczela to jeden z najpiękniej śpiewających instrumentów, o szlachetnym, głębokim tonie. Właśnie jej brzmienia będzie można posłuchać na tym „Wieczorze”. Wystąpi dwóch solistów ze znanej śląskiej muzycznej rodziny – skrzypek Szymon Krzeszowiec oraz jego syn Filip, młody wiolonczelista. Obaj soliści wraz z Orkiestrą Wratislavia wykonają Symfonię koncertującą Es-dur KV 364 Mozarta (w wersji ze skrzypcami i wiolonczelą). To jednak nie wszystkie smaczki tego wyjątkowego koncertu. Oprócz arcydzieła Mozarta program uzupełnią: Poemat „Exil” op. 25 napisany na orkiestrę złożoną wyłącznie ze skrzypiec i altówek znakomitego belgijskiego skrzypka i kompozytora Eugène’a Ysaÿe’a, oraz opracowany na orkiestrę smyczkową III Kwartet Szymona Laksa. Laks, który przeżył obozy Auschwitz-Birkenau i Dachau, zaczął pisać ten kwartet opatrzony podtytułem „Na polskie tematy ludowe” kilka miesięcy po zakończeniu wojny, a w czteroczęściowym utworzy ukrył aż siedem polskich melodii ludowych. Kwartet zaskakuje lekkością i wdzięcznością.
- Filip Krzeszowiec – wiolonczela
- Orkiestra Kameralna Wratislavia
- Szymon Krzeszowiec – skrzypce, dyrygent
E. Ysaÿe – Poemat Exil op. 25
W. Mozart – Symfonia koncertująca Es-dur KV 364 (wersja na skrzypce i wiolonczelę)
S. Laks – III Kwartet smyczkowy „Na polskie tematy ludowe” (opr. na orkiestrę smyczkową: Agnieszka Duczmal)
06.07, sobota, godz. 20:00 – Jazz Band Młynarski-Masecki
[KUP BILET – Kicket]
[KUP BILET – Goingapp]
.
Kolejne festiwalowe spotkanie dwóch wielkich gwiazd współczesnej polskiej sceny muzycznej. Jan Emil Młynarski (śpiew, bandżola) od lat ożywia i kolekcjonuje najlepsze stare polskie piosenki, przywracając im dawny blask i wzbudzając podziw i wzruszenie nowych pokoleń słuchaczy. Jego wspaniałym artystycznym partnerem jest pianista Marcin Masecki, należący dziś do najbardziej oryginalnych gwiazd fortepianu. Masecki zagra na pianinie, jest aranżerem i dyrektorem muzycznym projektu zatytułowanego „Płyta z zadrą w sercu”. W programie najpiękniejsze dawne piosenki w nowoczesnej, stylowej szacie. Koncert nie do przegapienia!
„Płyta z zadrą w sercu” w programie m.in.: „Yo-yo”, „I zawsze czegoś będzie ci brak”, „Gdzieś musi być świat”, „Warszawo, moja Warszawo” i inne
07.07, niedziela, godz. 20:00 – Finał nieoczywisty [KUP BILET]
.
Troje znakomitych wirtuozów wystąpi na dziedzińcu wrocławskiego Arsenału w finale naszego festiwalu. W programie genialna klasyka (Bach), ale również „najświeższe bułeczki” z kompozytorskiej kuchni polskiej (Mikołaj Piotr Górecki). Znany akordeonista Maciej Frąckiewicz zaprezentuje się w partii solowej Koncertu na akordeon i orkiestrę smyczkową Góreckiego. Jest to utwór z 2022 roku, zadedykowany naszemu soliście. Na estradzie pojawi się także dwoje wybitnych skrzypków: Daniel Stabrawa i Roksana Kwaśnikowska zagrają razem w Koncercie d-moll na dwoje skrzypiec Johanna Sebastiana Bacha. Można też usłyszeć Koncert skrzypcowy a-moll Bacha. Gwiazdom festiwalu towarzyszy Orkiestra Kameralna Wratislavia, w której wykonaniu zabrzmi „Capriol Suite” brytyjskiego kompozytora Petera Warlocka. Orkiestrę poprowadzą zamiennie Daniel Stabrawa i Roksana Kwaśnikowska.
- Maciej Frąckiewicz – akordeon
- Orkiestra Kameralna Wratislavia
- Roksana Kwaśnikowska – skrzypce, dyrygent
- Daniel Stabrawa – skrzypce, dyrygent
J. Bach – Koncert skrzypcowy a-moll BWV 1041
M. Górecki – Koncert na akordeon i smyczki op. 61
J. Bach – Koncert na 2 skrzypiec d-moll BWV 1043
P. Warlock – Suita Capriol
08.07, poniedziałek, godz. 20:00 – Koncert charytatywny na rzecz Pauliny Bujok [KUP BILET]
.
Tegoroczny Festiwal zakończy się oficjalnie w niedzielę 7 lipca, ale już następnego dnia, w poniedziałek 8 lipca o godz. 20.00 ponownie zapraszamy na dziedziniec Arsenału, na nadzwyczajny koncert charytatywny na rzecz Pauliny Bujok – trzydziestoletniej skrzypaczki, absolwentki wrocławskiej Akademii Muzycznej, która w składzie Orkiestry Wratislavia wystąpiła kilka razy również na „Wieczorach w Arsenale”, odbyła także z naszą Orkiestrą tournée po Korei Południowej w 2017 roku. Paulina od 2018 roku prowadzi klasę skrzypiec w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu oraz w jej filii w Rabce-Zdrój, związana jest również z myślenicką orkiestrą Polish Art Philharmonic oraz z siostrą Weroniką, pianistką, z którą tworzy duet pod nazwą DuoBujok. Niestety, w 2021 roku zdiagnozowano u niej duży guz śródrdzeniowy na poziomie C7-Th2/3 tzn. na pograniczu odcinków szyjnego i piersiowego, który uniemożliwił z czasem zarówno pracę nauczyciela skrzypiec, jak i koncertowanie. W listopadzie 2023 roku przeszła skomplikowaną operację usunięcia guza, ale po wybudzeniu okazało się, że Paulina zupełnie nie jest w stanie poruszyć nogami, chociaż w pierwszej kolejności spodziewano się niesprawności w rękach… Obecnie Paulina porusza się na wózku inwalidzkim, trwa też proces pooperacyjnej rekonwalescencji oraz żmudna rehabilitacja. Na koncercie tym zagramy nieśmiertelne „4 Pory Roku” Antonio Vivaldiego, utwór cieszący się wręcz uwielbieniem melomanów i przyciągający zawsze olbrzymie rzesze słuchaczy. Partię solową wykona Roksana Kwaśnikowska a towarzyszyć jej będzie Orkiestra Wratislavia, którą poprowadzi Daniel Stabrawa. Bardzo liczymy na to, że i program, i charytatywny charakter tego koncertu sprawią, że dziedziniec Arsenału będzie pękał w szwach a pomoc, która popłynie do Pauliny doda jej prawdziwych skrzydeł i pozwoli wstać z wózka. Bilety-cegiełki do kupienia są na stronie internetowej festiwalu a partnerem tego koncertu jest Fundacja „Twoja Kultura”, która opiekuje się Pauliną. Dla porządku tylko dodajmy, że wszyscy wykonawcy zagrają ten koncert nieodpłatnie, i że każda złotówka zebrana na rzecz Pauliny trafi właśnie do niej. Będziemy wdzięczni za Państwa obecność!
- Roksana Kwaśnikowska – skrzypce
- Orkiestra Kameralna Wratislavia
- Daniel Stabrawa – skrzypce
A. Vivaldi – Cztery Pory Roku op. 8
Data:
piątek, 28.06.2024, 20:00 -22:00
Wykonawca / Organizator:
Wieczory w Arsenale
Lokalizacja:
Arsenał – Muzeum Miejskie Wrocławia
ul. Cieszyńskiego 9
50-136 Wrocław
Bilety:
Bilety od - 50 PLN
