Już wstępne przejrzenie spisu treści rozbudza moje zainteresowanie.
„Trójkąt bermudzki; dziewczynka zbyt dobra, by mogła żyć; wszystko bierze się z głowy; zacznę umieranie od góry; osobowość nowotworowa…” – czy nie brzmi to interesująco?
Sięgam po informację o autorze i okazuje się, że dr Gabor Maté jest emerytowanym lekarzem, który przez 20 lat pracował w przychodni rodzinnej, a potem na oddziale opieki paliatywnej. Następnie przez ponad dekadę zajmował się osobami uzależnionymi od narkotyków i chorymi psychicznie w Vancouver. Napisał cztery książki wydane w 25 językach. Jest również popularnym mówcą cenionym ze względu na swoją wiedzę na temat uzależnień, traumy, rozwoju dzieci oraz powiązań między stresem a chorobami.

Gabor Maté „Kiedy ciało mówi nie. Koszty ukrytego stresu”, Wydawnictwo Czarna Owca
Czytam z dużym zainteresowaniem. Autor odkrywa przede mną najnowsze badania, analizy, dzieli się doświadczeniem i daje asumpt do reinterpretacji przekonań.
„Kiedy ciało mówi nie. Koszty ukrytego stresu” nie jest księgą receptur, to katalizator osobistych przekonań autora. Czytamy tu m.in. o mechanizmach wyparcia.
„Wyparcie emocjonalne, surowa samoocena i perfekcjonizm wpojone Betty Ford w dzieciństwie, za co nie może ponosić winy, są nie tylko dobrym przepisem na alkoholizm . To także dobry przepis na raka piersi”.
Przytaczając doświadczenia swoich pacjentów autor pisze:
„Sugestywnymi słowami krojenie, palenie i trucie Ed określał trzy podstawowe metody leczenia, jakie są obecnie stosowane w przypadku nowotworu gruczołu krokowego: chirurgię, radioterapię i chemioterapię”.
O osobowościach, Gabor Maté, czytam:
„Prawdziwym podłożem dla kontrolujących osobowości jest głęboki niepokój. Kiedy niemowlę lub dziecko postrzega swoje potrzeby jako niezaspokojone, może wykształcić obsesyjny styl radzenia sobie, przejawiający się w trosce o każdy detal”.

Gabor Maté „Kiedy ciało mówi nie. Koszty ukrytego stresu”, Wydawnictwo Czarna Owca
Pewien psychoterapeuta rzekł do mnie kiedyś… – zwierza się Gabor Maté:
„Jeśli masz wybór pomiędzy poczuciem winy a żalem, za każdym razem wybieraj poczucie winy”.
Autor pisze dalej, że jeśli odmowa obarcza cię winą, a zgoda jest naznaczona żalem, wybierz winę. Żal zabija duszę.
O zdrowiu czytam, że nie jest ono tylko kwestią pozytywnego myślenia. Czasami najmocniejszy impet do uzdrowienia może być efektem „zastartowania układu odpornościowego wybuchem tłumionej przez długi czas złości”.
„Gniew, czy też raczej jego zdrowe przeżywanie, stanowi jedną z siedmiu zasad zdrowienia”.
Wśród kolejnych zasad zdrowienia autor wymienia: akceptację, autonomię, świadomość, więź, asertywność i afirmację.
Czy uważne przeczytanie „Kiedy ciało mówi nie. Koszty ukrytego stresu”, publikacji wydanej przez Wydawnictwo Czarna Owca pomoże uchronić przez ukrytym stresem? Warto zaryzykować i poczytać, raczej nie zaszkodzi.
Zastanawia mnie, co na temat publikacji powiedziałby lekarz. Dlatego puszczam książkę w ręce profesjonalisty. Zapytam o opinię i wrócę tu z krótkim komentarzem za czas jakiś. Na razie jestem zachwycona.
Wydawnictwo: Czarna Owca
tytuł oryginału: When The Body Says No: The Cost of Hidden Stress
tłumaczenie: Piotr Cieślak
data wydania: 23.02.2022
Oprac. do.
Tekst powstał dzięki uprzejmości Wydawnictwa Czarna Owca.