Na program festiwalu złożą się nie tylko warsztaty twórcze, konkurs i koncerty, ale też imprezy towarzyszące, jak nostalgiczna herbatka z Przyjaciółmi Artysty. W oparach humoru i lekkiej melancholii widzowie posłuchają opowieści z życia Marka Grechuty, które usłyszeć dane było jedynie nielicznym.
Atmosferę festiwalu, którą swoim obrazowym komentarzem udokumentuje znakomity ilustrator Tomasz Broda, współtworzyć będą także koneserzy i znawcy piosenki literackiej m.in. Teresa Drozda oraz Mariusz Kiljan.
ODT Światowid zaprasza młodych wokalistów do zmierzenia się z repertuarem tego znakomitego Artysty i wzięcia udziału w konkursie (pula nagród 7 tys. zł).
Marek Grechuta – poeta i pieśniarz, który „Sercem” oczarował serca publiczności, przez wczesne lata swojej kariery szedł „pod prąd” panującym trendom, dając prymat liryce nad big – bitem i rockiem. Mówił, że poezja i muzyka są w jego przypadku nierozerwalnie splecione. „Jeśli postawiłbym coś na pierwszym planie, to jednak poezję.”
Zapatrzeni w tańcu, zapatrzeni w siebie
Zapatrzeni w słońcu, zapatrzeni w niebie
Wciąż niepewni siebie, siebie niewiadomi
Pytać wciąż będziemy, pytać po kryjomu
Przez każdy dzień trwania Festiwalu.
Nie tylko muzyka i śpiew tworzy Festiwal. Ulotne chwile, sceny, spotkania ludzi, niepozorne rozmowy owocujące znajomościami na całe lata, momenty, które aż nazbyt łatwo umykają z pamięci – próbę uwiecznienia ich wszystkich podejmie Tomasz Broda, wrocławski rysownik i ilustrator.
Program Festiwalu Grechuta – Inspiracje-Interpretacje
II Festiwal Inspiracje – Interpretacje – Program
- czwartek, 12 grudnia 2019r.: 10:00 – 18:00 (ODT Światowid)
- spotkanie organizacyjne (przydział akompaniatorów) – sala 301, II piętro
- warsztat grupowy (rozgrzewka) z Małgorzatą Król
- indywidualne warsztaty z Małgorzatą Król (20 min.)
- indywidualne zajęcia z akompaniatorami
* podczas pracy indywidualnej z Małgorzatą Król trwa jednocześnie praca pozostałych osób ze swoimi akompaniatorami.
- piątek, 13 grudnia 2019r.: 10:00 – 18.00 (ODT Światowid)
- drugi dzień warsztatowy
- sobota, 14 grudnia 2019r.: 16:00 (ODT Światowid)
- 16:00 – Herbatka w oparach nostalgii – prolog konkursu, spotkanie poświęcone Markowi Grechucie
Ktoś do drzwi zapuka, pamięć przyniesie
Z kwiatem, z godziną, z kolorem.
Gdziekolwiek będziesz, cokolwiek się stanie.
Gdziekolwiek będziesz…
Ilekroć rozbrzmi głos Marka Grechuty, przed oczami stają nam znajome obrazy. Czupryna rozwianych włosów, zamyślony uśmiech. Osobowość sceniczna i magnetyzm, jakie wszyscy pamiętamy. Nie wszyscy jednak mieliśmy przyjemność poznać go, jako człowieka. Wspomnienie o nim nie byłoby pełne bez atmosfery tamtych czasów, a nade wszystko bez osób, które mogą o nim mówić, jak o znajomym, przyjacielu.
Zapraszamy na nostalgiczną herbatkę – w oparach wspomnień, atmosferze melancholii – ale także radośnie – nasi goście podzielą się z nami opowieściami, które usłyszeć dane było jedynie nielicznym.
W drugiej części wieczoru rozegrany zostanie konkurs na interpretację piosenek z repertuaru Artysty. Formuła konkursu, otwarta na różnorodne gatunki muzyczne i formy ekspresji, nie narzuca uczestnikom żadnych ram tworzonych przez nich interpretacji – poza tematem!
Występujący młodzi wokaliści pochodzą z różnych miejsc w Polsce, uczą się, pracują lub studiują (np. wokalistykę czy aktorstwo), wykonują też czasem pozamuzyczne zawody. Dla wszystkich z nich to właśnie muzyka jest największą pasją, a piosenka literacka zajmuje w niej miejsce szczególne. Wśród wybranych na konkurs piosenek znalazły się m.in. „Serce”, „W dzikie wino zaplątani”, „Niepewność”, „Godzina miłowania”, „Zabij ten lęk”, Kantata.
Przy fortepianie na zmianę zasiadać będzie dwóch akompaniatorów: Dominik Mąkosa i Tomasz Kaczmarek. W fotelach jurorskich zobaczymy koneserów piosenki literackiej: Teresę Drozdę, Jana Kantego Pawluśkiewicza i Mariusza Kiljana. Gości i atmosferę festiwalu swoim obrazowym komentarzem udokumentuje znakomity ilustrator Tomasz Broda.
Wystąpią:
Hubert Biczkowski, Emilia Duszyńska, Sonia Hornatkiewicz, Malwina Jańta, Ewa Kielar, Karolina Kobielusz,
Katarzyna Miednik, Magdalena Stefanowska, Wojciech Stefanowski, Julia Stelmach, Weronika Sydow, Natalia Szostak.
-
- przesłuchania konkursowe
19:30 – Ważnych jest kilka tych chwil – spotkanie uczestników, jurorów, gości i organizatorów festiwalu (Galeria ODT)
- przesłuchania konkursowe
- niedziela, 15 grudnia 2019r.: 17:00 (ODT Światowid)
- koncert galowy – wręczenie nagród, prezentacje laureatów
gościnnie Mariusz Kiljan – Tribute to Marek Grechuta
- koncert galowy – wręczenie nagród, prezentacje laureatów
Między żarem słów, a słów tych cieniem
Między śmiechem a westchnieniem
Między każdą chwilą smutku i radości
Krąży muza pomyślności
Poszukaj, zawołaj ją na kuszenie
Nowych dni, pięknych chwil
Przyniesie taki uśmiech, co da ci natchnienie
Co doda sił na więcej sił!
Niech rozbłyśnie światło, niech zabrzmi muzyka, niech poniesie się śpiew! Laureaci konkursu wyjdą na scenę, by zaprezentować publiczności swoją interpretację piosenek Marka Grechuty. Festiwal zakończy premierowy koncert Tribute to Marek Grechuta w wykonaniu Mariusza Kiljana z zespołem.
uczestnicy:
soliści z całej Polski; w swoim dorobku nie posiadający oficjalnych publikacji wydawnictw muzycznych oraz podpisanych zobowiązań wobec wytwórni płytowych, znajdujący się w przedziale wiekowym 18-35 lat.
Data:
czwartek, 12.12.2019 - niedziela, 15.12.2019
Godzina 10:00
Wykonawca / Organizator:
ODT Światowid
Lokalizacja:
Ośrodek Działań Twórczych Światowid
ul. Sempołowskiej 54A
51-661 Wrocław
Bilety:
Cena od - 50 PLN
