Samochód parkujemy na leśnym parkingu nieopodal miejscowości Romanów. Po kilkunastu minutach i pokonaniu wielu drewnianych „schodów” stajemy na szczycie, bogatsi o solidną porcję informacji na temat lokalnej fauny, zdobytą z licznych tablic informacyjnych, które oprócz wiedzy pozwalają zaczerpnąć tchu podczas zaskakująco ostrego podejścia.
Na szczycie Gromnika stoi zbudowana w 2012 r. wieża widokowa (niestety nie zawsze czynna), oraz stanowisko archeologiczne z grodziskiem i tablice edukacyjne, zawierające sporo informacji na temat ciekawej historii tego miejsca, związanej (podobnie jak Ślęży) z kultem pogańskim. Ze szczytu kierujemy się zielonym szlakiem na Jegłową. Leśnymi traktami docieramy do skrzyżowania ze szlakiem niebieskim, którym udajemy się w prawo. Przy odrobinie szczęścia spotkamy różne gatunki ptaków, sarny, ciekawe owady i inne okazy leśnej fauny.
Na skrzyżowaniu szlaku niebieskiego z żółtym (Las nad Krzywiną) trafiamy na piękne miejsce, w którym można odpocząć, zjeść drugie śniadanie i nacieszyć oko malowniczym widokiem na okolicę. Wycieczkę kontynuujemy żółtym szlakiem, ponownie docierając na szczyt Gromnika. Jeśli mamy jeszcze czas i siły, możemy kontynuować spacer – niebieskim szlakiem na Kopę Nowoleską i Folwarczną Górę.
Na dłuższy pobyt polecemy zatrzymanie się w pobliskimi Strzelinie i wynajęcie hotelu.
Przydatne informacje:
Wieża widokowa Gromnik – godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek: nieczynne
sobota – niedziela: 12:00–18:00
telefon: 74 810 20 52
tekst i foto: Piotr Muskała