Prace najbardziej znanych impresjonistów można podziwiać w Instytucie Systemów Energetycznych (obok Hali Stulecia, przy ul. Wystawowej 1) od 22 lutego. Edgar Degas, Paul Gauguin, Claude Monet, Pierre-Auguste Renoir, Henri Rousseau, Vincent van Gogh, Henri de Toulouse-Lautrec czy Paul Signac w wersji pobudzającej wiele zmysłów wypadają bardzo atrakcyjnie dla młodych entuzjastów sztuki, koneserzy zaś traktują to jak jeden ze sposobów na popularyzację malarstwa w świecie wszechogarniających multimediów.
Jednak nie da się zaprzeczyć, że wystawa robi wrażenie. Oglądanie wirujących balerin, wejście na most nad stawem, pochłanianie impresyjnego wschodu słońca i gwiaździstej nocy, spacerowanie po ulicach Paryża i wejście do portów… przy jednoczesnym siedzeniu na pufie lub podłodze w wielkiej, multimedialnej sali przynosi odprężenie i pigułę wiedzy o dziełach i ich twórcach.
Zanurzanie się w świecie obrazów i dźwięków XIX-wiecznej Europy staje się wielozmysłowym doświadczeniem. A to za sprawą innowacyjnej formy przedstawiania sztuki, dzięki technologii Digital Art 360, która łączy rzeczywistość ze światem cyfrowym, umożliwiając „wejście” w dzieło sztuki. Obrazy są wyświetlane na ogromnych ekranach o powierzchni powyżej 2000m2, uwydatniając śmiałe pociągnięcia pędzla najbardziej znanych artystów. W dynamicznym pokazie światła, koloru oraz dźwięku arcydzieła impresjonistów ożywają. Muzyka pozwala nam przenieść się np. do wiosennej Francji. Narracja lektora pomaga lepiej zrozumieć obrazy, które oglądamy. To dobre połączenie rozrywki z edukacją. Zanim wejdziemy do multisensorycznej sali możemy przeczytać biografie artystów. Ta część wystawy oferuje wierne kopie obrazów najbardziej znanych impresjonistów (w skali 1:1, olej na płótnie). Możemy tutaj oglądnąć XIX-wieczne fotografie, które uchwyciły sceny z życia artystów. W bliższym poznaniu wyeksponowanych dzieł pomaga audio-przewodnik aktywowany na własnym urządzeniu mobilnym. Zwiedzający mogą także zrobić sobie zdjęcie w instalacji stworzonej na potrzeby wystawy i wejść na mostek z ogrodu Clauda Moneta.
Wystawa jest znakomitą propozycją spędzenia kilku godzin w przyjemnym towarzystwie: wirtualnie- mistrzów malarstwa, a realnie – rodziny i przyjaciół. Spotkanie tych dwóch rzeczywistości powoduje u zwiedzających, najczęściej, wzmożone odczucie relaksu. To bardzo przyjemny i pożądany stan ducha, któremu nie powinniśmy przeszkadzać.
Ekspozycję można zobaczyć do 25 czerwca 2023r. Ceny biletów wahają się od 35 do 180 zł.
Oprac. do.
Zobacz też: