Dziedzina – duchowość, wydawnictwo – Czarna Owca, premiera – 1 września. Prosto z drukarni trafia do rąk czytelników książka mistrza buddyzmu tybetańskiego. Dzongsar Jamyang Khyentse – porusza buddyjski świat, kwestionując powszechnie przyjęte przekonania, stereotypy i wyobrażenia. Wyjaśnia istotę systemu filozoficzno- religijnego i tłumaczy zagadnienia związane z nietrwałością, emocjami, bólem, pustką, złożonością, nirwaną i zmiennością.

„Jak nie być buddystą” Dzongsar Jamyang Khyentse, Wydawnictwo Czarna Owca
„Jako zaawansowany buddysta odczuwam pewne niezadowolenie, gdy buddyzm sprowadzany jest tylko do wegetarianizmu, stronienia od przemocy, spokoju i medytacji- pisze Dzongsar Jamyang Khyentse we wstępie do „Jak nie być buddystą”. „Naszą wersję moralności często traktujemy z wyższością, próbujemy narzucać innym naszą etykę- nawet jeśli ceną jest pozbawienie wolności” – podrzuca nam ku refleksji autor w jednym z rozdziałów.

„Jak nie być buddystą” Dzongsar Jamyang Khyentse, Wydawnictwo Czarna Owca
O agresji czytamy jako o zafiksowaniu na skrajnej idei, a o bogactwie jak o wyrzeczeniu.
Stawiane są przed nami wyzwania i ważne pytania takie jak: czy potrafisz przyjąć, że wszystkie rzeczy są nietrwałe i nie ma żadnej esencjonalnie istniejącej materii ani koncepcji, która byłaby trwała?, czy potrafisz przyjąć, że wszystkie emocje to ból i cierpienie, że nie ma emocji, która byłaby czystą przyjemnością?, czy potrafisz przyjąć, że wszystkie zjawiska są złudne i puste?
Dzongsar Jamyang Khyentse sprawnie i lapidarnie wprowadza czytelnika w świat buddyzmu, który może okazać się dla wielu ciekawą przygodą nie tylko lekturową.
oprac. do.
Wydawnictwo: Czarna Owca