To właśnie Noc Świętojańska, kiedy to dzień jest najdłuższy w roku, stała się inspiracją i motywem przewodnim do zorganizowania od 24 maja do 30 czerwca 2024 r. Jarmarku Świętojańskiego, kiedy to na Rynku we Wrocławiu, ul. Świdnickiej i Oławskiej zaznasz uczty dla swoich oczu i podniebienia!
Wróżby, czary, tajemnicze znaki – to tylko część z tego, czego można się spodziewać w Noc Świętojańską, obchodzoną 23/24 czerwca. Jest to bowiem zaczarowana noc, kultywowana dawniej wśród Słowian jako święto ognia i wody. Najważniejsze obrzędy związane były z rozpalaniem ognia i zanurzaniem się w wodzie. Noc Świętojańska zwana również Sobótką, Nocą Kupały, Wigilią św. Jana była również świętem miłości oraz płodności. Odpowiednie powitanie lata miało zapewnić pomyślność zbiorów, dobrą pogodę i obfitość plonów. Do najpopularniejszych zwyczajów Nocy Świętojańskiej należy rzucanie wianków na wodę – jako wróżba dla panien i kawalerów, ponieważ dotyczy zamążpójścia i wyczekiwanej miłości.
W Noc Świętojańską szukano również kwiatu paproci, który miał znalazcy przynieść wielkie szczęście, mądrość i zdolność widzenia wszystkich skarbów ukrytych w ziemi. Według legendy niebieski kwiat paproci zakwita tylko raz w roku – właśnie w noc świętojańską. Znaleźć go może podobno tylko człowiek odważny i prawy. Ci, co twierdzą że go widzieli, mówią że jest mały oraz niebieski. Z jednej strony kwiat paproci gwarantuje znalazcy szczęście, bogactwo oraz możliwość wpływania na uczucia innych, ale niestety z drugiej – jego samego prawdziwych uczuć pozbawia. Dlatego jeśli nawet nocna eskapada do lasu okaże się bezowocna, nie ma co rozpaczać. Wystarczy zerwać pęd paproci – ten dużo łatwiej znaleźć – i nosić go w portfelu jako szczęśliwy talizman. Dziś kultywowanie zwyczajów Nocy Świętojańskiej to przede wszystkim dobra zabawa, która stanowi element dawnych tradycji słowiańskich.
Jarmark Świętojański we Wrocławiu zagości:
Rynek
Wokół Pręgierza
ul. Świdnicka
Od rynku do przejścia świdnickiego
ul. Oławska
Od rynku do ul. Szewskiej
Stoiska czynne będą od godz. 10:00 do godz. 21:00
Program Jarmarku Świętojańskiego
- 01.06.2024 – Wystawa florystyczna przy Pręgierzu
.
Autorskie prace zaprezentują Mistrzowie Florystyki Agnieszka Mitko – Kominek, Marek Kucharski, Monika Klocek
. - 09.06.2024
– godz. 15:00 – spotkanie kulinarne z Joanną Brodzik
. - 16.06.2024 – Warsztaty i konkursy florystyczne
.
– godz. 14:00 – 16:00 – bezpłatne Warsztaty Florystyczne dla dzieci prowadzone przez Mistrza Florystyki Monikę Klocek
– godz. 16:30 – 17:30 – konkurs na Najpiękniejszy Wianek pod okiem Mistrza Florystyki Agnieszkii Mitko-Kominek (zgłoszenia na pół godziny przed konkursem)
– godz. 18:00 – 19:00 – ogłoszenie wyników konkursu i wręczenia nagród.
Do najpopularniejszych zwyczajów Nocy Świętojańskiej należy rzucanie wianków na wodę. Puszczanie wianków na wodę to wróżba dla panien i kawalerów, ponieważ dotyczy zamążpójścia i wyczekiwanej miłości. Panie rzucające wianki powinny się jednak trzymać pewnych zasad. Po pierwsze, wianek wrzucać należy do rzeki – nie do jeziora, bo woda stojąca jest symbolem zastałych uczuć, starych miłostek. Po drugie, rzucamy nim z rozmachem, aby nie utknął w sitowiu, ale również z wyczuciem, żeby nie uszkodzić płonącej na nim świeczki, bo to wróży miłosne kłopoty. Po trzecie, przy brzegu musimy zapewnić sobie obecność kawalera – jeśli wianka nikt nie wyłowi, jego właścicielka nie zazna miłości przez cały rok. Jeżeli chłopak nie wyłowi żadnego wianka, samotnie czekać musi do przyszłego roku.
W Noc Świętojańską szukano kwiatu paproci, który miał znalazcy przynieść wielkie szczęście, mądrość i zdolność widzenia wszystkich skarbów ukrytych w ziemi. Niebieski kwiat paproci zakwita raz w roku – właśnie w noc świętojańską. Znaleźć go może podobno tylko człowiek odważny i prawy. Ci, co twierdzą że go widzieli, mówią że jest mały oraz niebieski. Z jednej strony kwiat paproci gwarantuje znalazcy szczęście, bogactwo oraz możliwość wpływania na uczucia innych, ale niestety z drugiej – jego samego prawdziwych uczuć pozbawia.
Dlatego jeśli nawet nocna eskapada do lasu okaże się bezowocna, nie ma co rozpaczać. Wystarczy zerwać pęd paproci – ten dużo łatwiej znaleźć – i nosić go w portfelu. To też przynosi szczęście!
foto: jarmarkswietojanski.com
Data:
piątek, 24.05.2024 - niedziela, 30.06.2024
Godzina 10:00
Wykonawca / Organizator:
Pianoforte
Lokalizacja:
Rynek we Wrocławiu
ul. Rynek
50-029 Wrocław
Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN