Zarezerwuj 1,5 godziny w niedzielne popołudnie, by muzycznie uczcić tę ważną rocznicę.
Wystąpią:
- prof. Bogdan Makal – bas-baryton
- Męski Zespół Wokalny ”I Signori”
- Izabela Polakowska-Rybska – dyrygent
- Yulia Vitiuk – sopran, klasa śpiewu solowego prof. Agaty Młynarskiej
- Katarzyna Jakóbczyk – sopran, klasa śpiewu solowego prof. Agaty Młynarskiej
- Janina Telejko – prowadzenie koncertu, recytacja
- Renata Mieszkiełło – fortepian
- Witold Janusz – fortepian

Prof. Bogdan Makal
Prof. Bogdan Makal – bas-baryton. Śpiew solowy studiował w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i we Wrocławiu – stypendysta MKiS (dyplom z wyróżnieniem w klasie prof. K. Myrlaka).Brał udział w kilkunastu konkursach organizowanych przez Akademię Muzyczną we Wrocławiu, Hochschule fur Musik Franz Liszt w Weimarze oraz Akademię Bachowską Helmuta Rillinga. Laureat II nagrody oraz nagrody specjalnej za wykonanie pieśni St. Moniuszki w Warszawie (1989 r.), III nagrody specjalnej na Ogólnouczelnianym Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej (Warszawa – 1991 r.), II nagrody i nagrody specjalnej za wykonanie utworów polskich na II Międzyuczelnianym Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju (1992 r.), II nagrody oraz nagrody specjalnej Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku za najlepszą interpretację pieśni E. Griega Jeg elsker dig w Ogólnopolskim Konkursie Griegowskim w Gdańsku (1993r.), nagrody dla solisty na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce.
Odtwórca partii barytonowych i basowych w ponad 100 dziełach oratoryjnych. Uczestnik wielu festiwali w kraju i za granicą. Współpracował z teatrem operowym oraz dramatycznym. Dokonał wielu nagrań m.in. dla radia i telewizji w kraju, Czechach, Francji i USA, w tym płyty nagrodzone Grand Prix du Disque de l`Academie Charles Gros oraz Diapason d`Or, kompletu dzieł Heinricha Schutza „Symfonie sacre”, utworów kompozytorów jasnogórskich, liturgii ormiańskich.
Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki dawnej, cerkiewnej, ormiańskiej. Prowadził liczne kursy mistrzowskie i interpretacyjne w Rosji (Kurgan), Litwie (Uniwersytet Teatru i Muzyki w Wilnie, Kowno), Ukrainie (Kijów), Stany Zjednoczone (The University of North Carolina at Chapel Hill, The University of North Carolina at Charlotte), Austria (Universitat fur Musik und Darstellende Kunst Wien) i w Polsce.
Jest profesorem w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, dziekanem Wydziału Wokalnego tejże uczelni, a także kierownikiem Wydziału Wokalnego w PSM II st. Posiada liczną klasę laureatów krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych, a wielu absolwentów jest podporą scen operowych w kraju i za granicą. Za swoją działalność pedagogiczną i artystyczną otrzymał szereg nagród i dyplomów uznania m.in. od dyrektora CEA, Rektora Akademii Muzycznej we Wrocławiu, PSPŚ. Otrzymał Medal Edukacji Narodowej oraz Dyplom Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej. Wykładowca i kierownik Zimowego Kursu Wokalnego w Dusznikach Zdroju, Juror krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych.

Męski Zespół Wokalny ”I Signori”
Męski Zespół Wokalny ”I Signori” został założony w marcu 2018 roku. Motywacją do rozpoczęcia wspólnej pracy była chęć doświadczenia śpiewu w męskim gronie. Trzon zespołu stanowi zgrana ekipa, zaprawiona w bojach wspólnego śpiewania (początkowo w Chórze Kameralnym Akademii Medycznej, następnie Medici Cantantes). Dla równowagi i kompensacji buzującego testosteronu dyrygentem zespołu jest Izabela Polakowska-Rybska. Nad rozwojem wokalnym I Signori czuwa znakomity nauczyciel śpiewu – prof. Bogdan Makal.

Katarzyna Jakóbczyk
Katarzyna Jakóbczyk – sopran. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipieńskiego we Wrocławiu w klasie śpiewu solowego prof. Agaty Młynarskiej-Klonowskiej, specjalność wokalno-aktorska. Obecnie kontynuuje naukę na specjalizacji pieśniarsko-oratoryjnej. Doskonaliła swoje umiejętności na kursach wokalnych pod kierunkiem m. in.: Grażyny Flicińskiej- Panfil, Andrzeja Ogórkiewicza i Katarzyny Suskiej-Zagórskiej. Stypendystka Prezydenta Miasta Częstochowa. Finalistka i laureatka konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych m. in.: 5th International Giulio Perotti Singing Competition (2017), V Konkurs Wokalny im. Edwarda, Józefa i Józefiny Reszków (2017). W swoim repertuarze posiada partie operowe takie jak: Zuzanna z „Wesela Figara” W. A. Mozarta, Marzenka ze „Sprzedanej Narzeczonej” B. Smetany, Achilles z „Deidamii” G. F. Haendla i Despina z „Cosi fan tutte” W. A. Mozarta. Współpracuje z Filharmonią Częstochowską.
Klub Muzyki i Literatury jest instytucją kultury miasta Wrocławia. Został powołany w 1959 roku przez Dolnośląskie Towarzystwo Muzyczne oraz Centralę Handlu Przemysłu Muzycznego w Warszawie. Początkowo występował również pod szyldem Salon Muzyki i Literatury.
Klub MiL zajmuje się propagowaniem muzyki dawnej i współczesnej oraz upowszechnianiem literatury. Jest to miejsce recitali instrumentalnych i wokalnych, koncertów i prób muzycznych, mistrzowskich kursów interpretacji muzycznych, wykładów, spotkań, konkursów literackich oraz prezentacji publikacji książkowych. Odbywają się tu wystawy sztuki plastycznej, malarstwa olejnego, akwarelowego, grafiki oraz rzeźby. W Klubie realizowane są również spektakle teatralne z repertuarem skierowanym do odbiorcy dorosłego i młodzieży.
Lokalizacja:
Klub Muzyki I Literatury
Pl. Gen. T. Kościuszki 10
50-028 Wrocław
Data:
niedziela, 11.11.2018, 16:00
Bilety:
wstęp bezpłatny - 0 PLN