Przewodniki w dobie covidowej to namiastka podróży. Krótki przewodnik po tym, co nas czeka Bryana Walsha wydany przez Czarną Owcę to nomen omen czarna wizja końca świata. Można poczytać, poprzeglądać, pobyć chwilę w Kopenhadze, Ameryce, San Francisco, ZSSR… Poznać zagrożenia egzystencjalne naszych czasów i pogrążyć się w czarnej dziurze jak na masochistę przystało. Kto chętny?

„Koniec świata. Krótki przewodnik po tym, co nas czeka” Bryan Walsh, Wydawnictwo Czarna Owca
Autor popularnonaukowego wywodu, dziennikarz i korespondent naukowy pyta: ile czasu nam zostało, co sprawi, że wyginiemy, co możemy zrobić, by ocalić siebie? Złożoność problemu Walsh analizuje skrupulatnie, a nawet zapuszcza się w zakątki niewyobrażalne. A zegar wciąż tyka. Pointuje.
Zaczyna od ogniw łączących noworodka z ojcem, matką, dziadkiem, babcią…a potem lądujemy w Azji, Nowym Jorku,… gdzie autor publikacji w roli korespondenta naukowego jeździł, obserwował i pisał reportaże o wszelakich zagrożeniach.
Wojna jądrowa, nowe technologie, uderzenie asteroidy, erupcje wulkanów, zmiany klimatu, choroby – to tylko niektóre tematy poruszane przez autora przewodnika.
Bryan Walsh opisuje eksperymenty naukowe dowodzące spadku empatii, przypomina kryzys kubański i omyłkę, na skutek której omal nie wybuchła III wojna światowa. Dziennikarz dowodzi, że czasem uszkodzenie mikroprocesora za czterdzieści sześć centów może doprowadzić do tragedii światowej. W jego relacjach z wydarzeń współczesnych pojawiają się prezydenci największych mocarstw. Często czytamy o konsekwencjach naszych zachowań, których skutki odczują przyszłe pokolenia.
To zajmująca, dobrze napisana i przetłumaczona, trzymająca w napięciu popularnonaukowych refleksji i odkryć, pozbawiona dołujących wątków książka. Warta przeglądnięcia, a nawet uważnego przeczytania.
oprac. D.O.
Wydawnictwo: Czarna Owca