Historyk, politolog, wykładowca akademicki, doktor habilitowany nauk społecznych, profesor nadzwyczajny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu, gł. specjalista w Instytucie Pamięci Narodowej – Patryk Pleskota – jest autorem „Księży z Katynia” – opowieści o duchownych, którzy wspierali współwięźniów, a potem zginęli z nimi w lesie katyńskim w 1940 roku lub później w niejasnych okolicznościach.
Historie kilkudziesięciu kapłanów tworzą opis godnego życia w sytuacji zagrożenia. Biografie księży, przedstawiane w książce, często sięgają czasów ich powołania do stanu duchownego. Kończą się najczęściej śmiercią od jednej kuli w tył głowy i wrzuceniem do zbiorowego grobu. Wątkom obozowym tragicznych losów bohaterów „Księży z Katynia” towarzyszą opisy życia sprzed uwięzienia.

„Księża z Katynia” Patryk Pleskota, Wydawnictwo Znak.
Objaśnienia taktycznego zabijania przez celowanie w głowę omijając zatoki żylne, by ograniczyć krwawienie, przewozy ciał na ciężarówkach i oczyszczanie plandek i naczep z krwi za spirytus, kiełbasę i pięć rubli…- na takie obrazy czytelnik musi się przygotować, bo autor nie szczędzi szczegółów w realistycznych opisach. Czujemy zapach wagonów z ekskrementami, zaczynamy dzień od pieśni „Kiedy ranne wstają zorze”. Lektura „Księży z Katynia” przynosi czytelnikowi całą serię dramatycznych, wstrząsających, makabrycznych i emocjonalnie nacechowanych obrazów. Czasami odnajdujemy w nich otuchę.
Kiedy zaczęły się kary, modlono się w ciszy, spowiadano nad gazetą- czytamy.
Wśród bohaterów opisywanych przez Patryka Pleskota znajdujemy kapelanów wszystkich wyznań.
Książka Patyka Pleskota rzuca nowe światło na zbrodnię katyńską, pokazuje potwornie bolesną rzeczywistość przez pryzmat tych, którzy wiarą zarażali innych i przynosili choćby beznadziejne, ale jednak pokrzepienie.
oprac. i foto: Dorota Olearczyk
Tekst powstał dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak.