Jak co roku, warsztatom towarzyszy, świąteczny mini jarmark, na którym zakupicie świąteczne ozdoby, upominki i produkty regionalne.

kokedama
Kokedama – kwitnące kule z mchu
Cena: 40 zł
11:00, 12:00, 13:00, 14:00
Kokedama to tradycyjna dekoracja – wiszący ogród lub kula mchu, w której korzenie rośliny są zamknięte w kulce ziemi, owinięte mchem i obwiązane sznurkiem. Kokedama to tradycja wywodząca się z Japonii. Na warsztatach poznamy jej historię, przygotujemy i posadzimy sadzonki w „wiszącym ogródku”.

zajęcza norka
Zajęcza norka – pojemnik na słodkości
Cena: 15 zł
Na warsztatach wykonamy urocze pojemniki na łakocie w kształcie zajęczej norki. Na końcu pojemniki wypełnimy czekoladowymi jajkami i prezent na zajączka gotowy!

Ozdabianie mazurków
Ozdabianie mazurków
Cena: 15 zł
Wielkanocny mazurek, czyli must have każdego świątecznego stołu. Są różne techniki pieczenia i ozdabiania, my proponujemy Wam ozdabianie mazurków z kruchego ciasta, wypieczonych przez miejscowych cukierników. Zapewniamy składniki do własnoręcznie kręconego lukru, naturalne barwniki, kolorowe posypki i bakalie: rodzynki, migdały i skórki pomarańczowe. Taki mazurek to wspaniała świąteczna uczta, ale też miły prezent dla kogoś bliskiego.
Podobno, by świąteczni goście byli zadowoleni mazurek powinien być suto ozdobiony bakaliami. Do dzieła!

Tradycyjne pisanki batikowe
Tradycyjne pisanki batikowe
Cena: 10 zł
11:00, 12:00, 13:00, 14:00
Jajko to symbol Wielkanocy, dawniej kojarzono z urodzajem, było znakiem życia i płodności. Zdobione jajka, czyli pisanki wykonuje się na wiele różnych sposobów. Na warsztatach poznamy tradycyjną technikę zdobienia jajek woskiem pszczelim, czyli techniką batikową.
Gdy wykonano wzór jajo zanurzano w barwniku i ścierano nadmiar wosku. Zabieg ten można było wielokrotnie powtarzać, aż do uzyskania pożądanego efektu. Należało pamiętać, aby zaczynać barwienie od najjaśniejszego koloru.
Do barwienia skorupek jaj stosowano naturalne barwniki: korę dębu oraz olchy (kolor brunatny), łupiny z cebuli (kolor brązowy), pędy z młodego żyta (kolor zielony). Do zdobienia jaj wykorzystywano między innymi takie wzory, jak gwiazdy, palmy (rózgi) czy łańcuszki.
Data:
niedziela, 14.04.2019, 11:00
Wykonawca / Organizator:
CK Zamek
Lokalizacja:
OPT Zamek (dawniej Centrum Kultury „ZAMEK”)
pl. Świętojański 1
54-076 Wrocław
Bilety:
Wstęp w zalęzności od wybranych warsztatów od: - 10 PLN