Podtytuł publikacji to: jakie przekonania dostałyśmy od naszych matek i babek? Wydawnictwo Literackie uraczyło czytelników reportażem nie od parady. I choć nasze babki i matki pamiętają czasy niejednej parady to nasze z nimi wspomnienia są raczej nieodświętne. To z ich ust słyszeliśmy: „szanuj siebie…”, „umiesz liczyć, licz na siebie”, „muszę posprzątać”… Marta Szarejko, autorka książki „Masz to po mnie”, przysłuchuje się opiniom, komentarzom, refleksjom na temat przekazów rodzinnych, które otrzymały w spadku współczesne Polki. Dziennikarka rozmawia z doświadczonymi psychoterapeutkami, socjolożkami i seksuolożkami. Efekt jej pracy dostajemy w formie zgrabnej książki do niespiesznej lektury w poszukiwaniu czytelniczych odkryć. Świetna, nie tylko zamiast pączka, w Tłusty Czwartek.

„Masz to po mnie. Jakie przekonania dostałyśmy od naszych matek i babek?” Marta Szarejko, Wydawnictwo Literackie
Marta Szarejko pisze:
„Kilka lat temu Ewa Błaszczuk-Malik, seksuolożka, z którą robiłam wywiad o terapii par, powiedziała nagle: <<Czasem problemy w związku to zaskakujące sprawy wynikające z przekazów międzypokoleniowych: zdarza się, że analizuję historię rodziny kobiety, która nie może wejść w związek. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, co by ją do bycia w relacji zbliżało, ale w każdej z nich dzieje się coś takiego, że jednak nie wychodzi. Sprawdzam to i okazuje się, że dziewczyna ma bardzo silną lojalność wobec kobiet w swojej rodzinie. Zaczyna się od prababci, która straciła męża na wojnie i potem wychowywała dzieci sama, z nikim się nie związała. Babka szybko została wdową, a matka się rozwiodła. I ta dziewczyna się z nimi solidaryzuje. Patrząc na wszystkich swoich partnerów przez okulary założone przez poprzednie pokolenia, zrobi wszystko, żeby zrujnować swoje związki. To głęboki, nieświadomy proces, który trudno zmienić>>.
A potem wymieniła przekazy międzypokoleniowe, które najczęściej pojawiają się podczas rozmów z kobietami w jej gabinecie: <<Nie można ufać mężczyźnie — zdradza, pije, nie pomaga w domu>>, <<Trzeba dbać o partnera i dzieci bardziej niż o siebie>>, <<Rodzina jest najważniejsza>>, <<Seks jest czymś brudnym, nie można czuć pożądania>>, <<Szanuj się”, <<Musisz radzić sobie sama, nie zdradzaj słabości, a dopóki jest inne wyjście — nie proś o pomoc>>, <<Powinnaś mieć swoje pieniądze, nie możesz być zależna od mężczyzny, nie będzie cię szanował>>.
„Masz to po mnie. Jakie przekonania dostałyśmy od naszych matek i babek?” Marta Szarejko, Wydawnictwo Literackie
Podczas tej rozmowy szczególnie zainteresowała mnie linia kobieca w rodzinie. Zaczęłam myśleć o tym, jak nasze matki i inne kobiety w rodzinie przekazują nam konkretne przekonania na temat najważniejszych wartości w naszym życiu. Przecież nie zawsze mówią wprost, co myślą o seksie, niezależności albo przemocy. Rzadko wspominają poród, nie zawsze otwarcie mówią o związkach, pieniądzach albo o przyjaźniach z innymi kobietami. Czy milcząc, także kształtują nasze myśli? Jak? I skąd same wzięły konkretne opinie na różne tematy? Czy wszystkie dostały od swoich matek i babek?”
Ten długi cytat dużo wyjaśnia i dobrze opisuje wnętrze niepozornej książki opartej na rozmowach ze specjalistkami.
Mata Szarejko pyta o przekazy na temat emocji, ciała, seksu, pracy, pieniędzy, niezależności, porodu, przemocy, jedzenia, ale też porządku i sprzątania, macierzyństwa i związków. Każde spotkanie było dla niej- jak wspomina autorka- poruszające, ponieważ wszystkie ekspertki nie tylko dzieliły się z mną ogromem wiedzy, spostrzeżeniami i doświadczeniem zawodowym, lecz również przekonaniami, które dostały od swoich matek.
Walor tych rozmów odczuwa się w każdym rozdziale. Wymiany myśli są wnikliwe i pozbawione krępującej nieśmiałości. Nie ma tu niezdrowego zawstydzenia, które ustępuje wobec narracji opartej na rzetelności, wiedzy i wspomnieniach.

„Masz to po mnie. Jakie przekonania dostałyśmy od naszych matek i babek?” Marta Szarejko, Wydawnictwo Literackie
W książce Masz to po mnie. Jakie przekonania dostałyśmy od naszych matek i babek? reportażystka i dziennikarka Marta Szarejko rozmawia z Magdaleną Sękowską, Justyną Dąbrowską, Aleksandrą Józefowską, Martą Niedźwiecką, Ewą Chalimoniuk, Alicją Długołęcką, Agnieszką Koch, Paulą Pustułką, Barbarą Józefik, Agnieszką Rumińską, Iwoną Chmurą-Rutkowską, Renatą Durdą i Magdaleną Śniegulską. Książka ukazała się na rynku wydawniczym 26 lutego nakładem Wydawnictwa Literackiego.
Oprac. do
Tekst powstał dzięki uprzejmości Wydawnictwa Literackiego.