Centrum Kultury Wrocław-Zachód jest instytucją miejską, której głównym przesłaniem jest kulturalne uaktywnienie lokalnej społeczności.
Jedyna instytucja w Polsce umożliwiamy osobom niewidomym i niedowidzącym odbiór sztuki filmowej, poprzez wprowadzenie audiodeskrypcji do naszych projekcji.
Realizuje autorskie projekty kulturalne, umożliwiając wszystkim, bez względu na wiek, status społeczny oraz niepełnosprawność, uaktywnienie kulturalne oraz rozwój zdolności artystycznych.
PROJEKCJE DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH
W wybrane niedziele odbywają się projekcje najlepszych polskich i zagranicznych filmów. W CKWZ mają miejsce specjalne pokazy przedpremierowe wybranych, docenianych polskich filmów (m.in. „Mała Moskwę”, „Jeszcze nie wieczór”, „Rewers”). Wybranym projekcjom towarzyszą spotkania z twórcami (reżyserami, aktorami, producentami) oraz bohaterami wydarzeń, o których opowiada film. Do tej pory CKWZ odwiedzili m.in. Agnieszka Holland, Jerzy Stuhr i Waldemar Krzystek.
PROJEKCJE DLA DZIECI
W niedzielne poranki dla najmłodszych widzów w towarzystwie rodziców i dziadków odbywają się projekcje najpiękniejszych bajek i filmów familijnych produkcji polskiej i zagranicznej.
PROJEKCJE Z AUDIODESKRYPCJĄ
W ramach projektów „Wykluczeni z kina” (2011) oraz „Wykluczeni z kultury” (2012) organizowaliśmy comiesięczne bezpłatne i integracyjne projekcje filmowe dla dzieci i dorosłych wzbogacone o audiodeskrypcję, czyli dodatkowy opis słowny wyjaśniający osobie niewidomej to, czego nie może zobaczyć. W projekcjach z audiodeskrypcją uczestniczyły osoby niewidome i niedowidzące z Wrocławia i ponad dwudziestu dolnośląskich miejscowości.
STUDIO ANIMACJI FILMOWEJ
W ramach cyklicznych zajęć dzieci i młodzież pod opieką prowadzących wspólnie tworzą filmy animowane wykorzystując różnorodne techniki. Dzięki spotkaniom z animatorami dzieci zdobywają podstawową wiedzę i umiejętności opowiadania historii i tworzenia filmów animowanych. Wśród animacji powstałych w ramach zajęć w CKWZ wiele zostało wyróżnionych i nagrodzonych na polskich festiwalach animacji.
WARSZTATY I PROJEKTY FILMOWE
„Ośrodek Filmu Niezależnego” koncentrujące się na organizacji specjalnych projekcji i premier dzieł młodych twórców, z którymi publiczność spotyka się po pokazach. Wspieramy w ten sposób zarówno tych, którzy są już rozpoznawalni dla publiczności i doceniani na festiwalach (jak Dominik Matwiejczyk czy Bodo Kox), jak i dopiero startujących, ale już dobrze zapowiadających się filmowców. Te pokazy odbywają się zwykle w ramach cyklu Niezależne Piątki.
„Prezentacje” przegląd filmowy, spotkaniami z twórcami i tematyczne dyskusje połączone z prezentacją innymi dziedzin sztuki (spektaklami, wystawami) lub warsztatami. Gośmi „Prezentacji” byli m.in. Dorota Kędzierzawska, Artur ReinHard oraz Jerzy Stuhr.
„Młodzi w obiektywie” – propozycja dla młodzieży. Podczas programu młodzież zapoznała się ze sztuka filmowa, poprzez kręcenie materiału, grę aktorska, produkcje, a skończywszy na realizacji i montażu. Efektem ich pracy były 4 krótkie filmy. Zajęcia poprowadzone były przez profesjonalistów m.in. operator kamery, kierownik produkcji i montażysta: Waldemar Krzystek, Maria Seweryn, Piotr i Dominik Matwiejczyk.
„Reklama z głową” – Projekt skierowany do ludzi młodych, z wyobraźnią i dobrymi pomysłami, chcących poznać tajniki sztuki filmowej. Uczestnicy warsztatów przez cztery tygodnie mieli okazje przenieść swoje pomysły na reklamy społeczne na taśmę filmową.
„Pejzaże filmowe” – projekt przygotowujący młodych odbiorców do pełnego uczestnictwa w kulturze poprzez rozwijanie percepcji estetycznej, poszerzenie wiedzy na temat najnowszych nurtów literatury i sztuki współczesnej w kontekście ich wzajemnego przenikania się i korespondencji – projekcje filmowe, spotkania z twórcami filmowymi, prezentacje cytatów wybranych dzieł filmowych.
„Kino z klasą” – projekt edukacji filmowej skierowany do uczniów gimnazjów i liceów. Comiesięczne prezentacje wybitnych dzieł światowej kinematografii, połączone z omówieniem filmu oraz dyskusją na temat poruszonych problemów.
KONCERTY I TEATR
Centrum Kultury Wrocław Zachód prowadzi działalność koncertowo-teatralną dla dorosłych i dzieci.
W ramach propozycji dla dorosłych gościli między innymi:
Koncerty i recitale: Anna Maria Jopek, Katarzyna Groniec, Irena Santor, Edyta Gepert, Renata Przemyk, Anita Lipnicka & John Porter, Michał Bajor, Maciej Maleńczuk, Grzegorz Turnau
Zespoły: Stare Dobre Małżeństwo; Raz, Dwa, Trzy; U Studni, Hanna Bielicka, Irena Kwiatkowska
Kabarety: Kabaret Moralnego Niepokoju, Elita, Krzysztof Daukszewicz, Mumio, Paranienormalni, Grzegorz Halama Oklaski, Kabaret pod Wyrwigroszem
Dużą popularnością cieszą się spektakle teatralne dla dorosłych w wykonaniu aktorów scen polskich.
Miejsce:
Centrum Kultury Wrocław-Zachód
ul. Chociebuska 4-6
54-433 Wrocław
Godziny otwarcia:
Poniedziałek: 09:00 - 17:00
Wtorek: 09:00 - 19:00
Środa: 09:00 - 19:00
Czwartek: 09:00 - 19:00
Piątek: 09:00 - 19:00