Hydropolis Wrocław to unikatowe centrum wiedzy, które łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Odkrywa procesy, w których bierze udział woda – od funkcji pełnionych w ciele człowieka, po prądy oceaniczne, które kształtują klimat na Ziemi.
Hydropolis jest miejscem, w którym technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw.
W jednej z 9 stref tematycznych można m.in. obejrzeć film na panoramicznym ekranie 360 stopni, wejść do legendarnego batyskafu Trieste – pierwszego statku załogowego, który dotarł do najgłębszego miejsca na naszej planecie – czy też samodzielnie sprawdzić działanie starożytnych wynalazków wodnych.
Atrakcje Hydropolis:
Drukarka wodna
Wystawa porwie Cię atrakcjami jeszcze zanim przekroczysz próg budynku. Przed wejściem do Hydropolis przejdziesz przez unikatową drukarkę wodną. To najdłuższa tego typu instalacja w Europie, która mierzy aż 46,5 m długości. Na ścianie wody kreowane są różnorodne wzory i napisy. Ponadto, drukarka na wysokości wejść do wystawy działa niczym kurtyna, rozchylając się przed zwiedzającymi. Tak zaprojektowana instalacja stanowi integralną część frontowej fasady budynku.
Planeta wody
Projekcja 360º na 65-metrowym ekranie, która opowiada o powstaniu wody na Ziemi, stanowi pierwszy etap zwiedzania wystawy. 10-minutowy film zabierze cię w najodleglejsze zakamarki kosmosu. Zastanawiasz się w jaki sposób powstała woda i czy jest jej dużo we wszechświecie? W tej strefie poznasz odpowiedzi na te pytania. Ponadto, na środku sali wyświetlany jest obraz kuli ziemskiej o średnicy 2 metrów z animacją pływów wodnych na naszej planecie.
Głębiny
W tej strefie będziesz mógł z bliska obejrzeć najbardziej przerażające stworzenia głębinowe i odkryjesz niesamowite życie ukryte w ciemnościach. Ponadto, wraz ze śmiałkami batyskafu „Trieste”, przeżyjesz legendarną podróż do najgłębszego miejsca na Ziemi, a także odkryjesz wraki zatopionych statków i okrętów.
Ocean życia
Tematem tej strefy jest ewolucja życia, które pojawiło się w wodzie ok. 3,3 miliarda lat temu. Jedną z instalacji jest scena polowania żarłacza tygrysiego na ławicę tuńczyków. Przedstawiamy bogate ekosystemy raf koralowych, techniki kamuflażu oraz różnorodność wodnego życia – od mikroorganizmów ukrytych w kropli wody po olbrzymie ssaki morskie.
Człowiek i woda
Średnio 60% masy ciała każdego z nas stanowi woda. To wystarczający argument, by przyjrzeć się bliżej relacji człowieka z wodą! W tej strefie poznasz jej funkcje w organizmie. W sali „Sacrum” dowiesz się również, jaką rolę pełni w kulturach i religiach. W sposób symboliczny znaczenie wody dla człowieka przestawiamy w formie transparentnej kopii rzeźby „Dawid” Michała Anioła.
Historia Inżynierii wodnej
W tej strefie poznasz i samodzielnie sprawdzisz działanie wodnych wynalazków z czasów starożytnych: śruby Archimedesa, koła wodnego, zegara wodnego i turbiny Herona. Na przykładzie Egiptu i Nilu dowiesz się, jak ważna dla rozwoju każdej cywilizacji jest woda. Ponadto, wyjątkowo wierne modele statków – od starożytnych po dzisiejsze – ukażą ewolucję konstrukcji pływających na przestrzeni wieków.
Miasto i woda
Zastanawiasz się, ile średnio litrów wody dziennie na jednego mieszkańca zużywa takie miasto jak Wrocław, na tle potężnych metropolii pokroju Londynu czy Dubaju? W tej strefie poznasz odpowiedź na to pytanie. Zobaczysz także imponującą satelitarną mapę Wrocławia, na której prezentujemy m.in. wizualizację powodzi tysiąclecia, która w lipcu 1997 roku nawiedziła Polskę. Przedstawiamy tutaj również proces produkcji i dostarczania wody oraz odbioru i oczyszczania ścieków.
Strefa wody
Woda występuje w trzech stanach skupienia – już to czyni ją substancją niezwykłą. Poznasz jej właściwości, by zrozumieć, dlaczego jest tak istotna niemal w każdym aspekcie Twojego życia. Przyjrzysz się obiegowi wody w przyrodzie i nauczysz rozróżniać rodzaje chmur, by prawidłowo prognozować pogodę.
Strefa relaksu
Na wszystkich zmęczonych ilością wrażeń czeka strefa relaksu, gdzie w bajkowej scenerii będą mogli odprężyć się na leżankach i nabrać sił na dalsze zwiedzanie. Jedna ze ścian pokryta jest mchem – ta swoista żywa instalacja stanowi wizualizację lasów deszczowych rzeki Amazonki, widzianych z perspektywy lotu ptaka.
Strefa dzieci
Nasza wystawa skierowana jest do osób w każdym wieku. Specjalnie dla najmłodszych przygotowaliśmy multimedialne gry, w których m.in. będą mogli pobawić się z delfinami, zadbać o czystość raf koralowych, odkryć mityczne potwory wodne oraz poznać budowę i zasady powstawania cząsteczki wody. Wystawa wyposażona jest także w cztery sale kinowe, w których można obejrzeć łącznie sześć filmów, poświęconych m.in. odkrywcom głębin i morskiemu kamuflażowi.
Parking wokół Hydropolis
Parking znajdujący się bezpośrednio na terenie Hydropolis przeznaczony jest wyłącznie dla grup zorganizowanych (przyjeżdżających autokarem) oraz dla osób niepełnosprawnych.
Dojazd do Hydropolis
Autobusy: 145, 146, N
Tramwaje: linie – OL, 3, 5
Średni czas zwiedzania to około 2 godzin
Wystawa ma charakter narracyjny, dlatego każdy zwiedzający samodzielnie poradzi sobie z odkrywaniem wodnych tajemnic. Niemniej jednak, wyposażymy Państwa w mapę z krótkim opisem poszczególnych stref wystawy. Ponadto, w każdej z tych stref mogą Państwo zgłębiać wiedzę za pomocą multimedialnych środków przekazu. Na terenie wystawy spotkać można także naszych pracowników, którzy chętnie opowiadają o eksponatach i udzielają odpowiedzi na zadawane pytania.
Miejsce:
Hydropolis: Centrum nauki i wiedzy o wodzie Wrocław
ul. Na Grobli 17
50-421 Wrocław
Godziny otwarcia:
Poniedziałek: 09:00 - 18:00 (Ostatnie wejście: 17:00)
Wtorek: 09:00 - 18:00 (Ostatnie wejście: 17:00)
Środa: 09:00 - 18:00 (Ostatnie wejście: 17:00)
Czwartek: 09:00 - 18:00 (Ostatnie wejście: 17:00)
Piątek: 09:00 - 18:00 (Ostatnie wejście: 17:00)
Sobota: 10:00 - 20:00 (Ostatnie wejście: 19:00)
Niedziela: 10:00 - 20:00 (Ostatnie wejście: 19:00)
Bilety:
Bilet normalny 27 PLN
Bilet ulgowy 18 PLN
Bilet rodzinny 72 PLN