Katedra św. Marii Magdaleny
Katedra jest głównym kościołem diecezji wrocławskiej Kościoła polskokatolickiego. Została przekazana mu 27 V 1972. Jej historia jest znacznie dłuższa. Ów kościół jest jedną z najstarszych świątyni lewobrzeżnego Wrocławia. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1 V 1226r. W tamtych czasach ordynariuszem wrocławskim był Bp. Wawrzyniec. Przekazał on kościół parafialny św. Wojciecha tego dnia przybył dominikanom krakowskim. Fundował jednocześnie kościół św. Marii Magdaleny, którego budowa miała zacząć się wkrótce. Część historyków uważa, że swój wkład miał książę Henryk Brodaty oraz okoliczni mieszkańcy.
Pierwszy kościół był o wiele mniejszy od dzisiejszej budowli. Zajmował bowiem powierzchnię obecnego prezbiterium. Niestety nie przetrwał zbyt długo. Zniszczyli go Tatarzy w 1241r. Obudowa trwała w latach 1241-1248. Budowa w kształcie, jaki znamy dziś miał początek w 1342r. Nie była to jednak chęć upiększenia kościoła lecz konieczność. Otóż 8 V 1341r. budowla spłonęła w wielkim pożarze. Nowa budowla późnogotycka była o wiele okazalsza od tych, które fundowali książęta czy kler. Swe powstanie zawdzięcza mieszczaństwu sprawującymi nad nią patronat. Budowa potrwała do 1362r. Z tego roku pochodzą wieże oraz sklepienia nawy głównej i bocznych. Prostokątne prezbiterium zbudował Pieszko. Nie wszystkie części pochodzą z tego okresu. Kaplice woków całej bryły pochodzą z XV i XVI wieku.
Drewniane gotyckie zostały pokryte blachą ołowianą w 1481r.
Przez lata świątyni przybywało ołtarzy i świetności. W 1512r. Kościół mógł się pochwalić 58 ołtarzami oraz wieloma wspaniałymi nagrobkami. Kościół stał się znany także z innego powodu. Otóż 25 X 1523r. Zostało tu odprawione pierwsze nabożeństwo protestanckie we Wrocławiu. Odprawił je ks. Jan Hess. Przez lata kościół zmieniał oprócz wyznania także hełmy. W 1522r. Został usunięty hełm południowy, a w 1564r. Także północny. Gotyckie hełmy zostały zastąpione nowymi, renesansowymi, krytymi blachą miedzianą rok później.
Część zmian wprowadzili także protestanci, którzy przejęli świątynie. W XVI stuleciu otynkowali i pobielili wewnętrzne i zewnętrzne ściany kościoła. Usunęli także wiele napisów, dzieł malarskich i gotyckich witraży. Ich miejsce zajęło szkło. Podczas remontów w XVII wieku wprowadzono we wnętrzy renesansowe zmiany.
Niestety kościoła nie omijały pożary. Duże szkody spowodował tez z 23 III 2887r. Spłonęła północna wieża, która została odbudowana w latach 1890-1892r. Podczas remontów przywrócono świątyni gotycki wygląd. Największe zniszczenia przyszły po pożarze 17 V 1945 roku. Odbudowa trwała w 1947 oraz latach 1960-1970. We wnętrzu przywrócono średniowieczną kolorystykę oraz fakturę sklepień i ścian.
Katedra jest trzynawowym, dziesięcio-przesłowym kościołem zakończonym prezbiterium w kształcie prostokąta. Kościół posiada cztery portale, lecz jeden jest wyjątkowo cenny. Jest nim portal romański pochodzący z opactwa ołbińskiego. Przeniesiono go w 1546r. Co roku we wnętrzach kościoła odbywają się koncerty dorocznego festiwalu Vratislavia Cantans a także inne koncerty.
Dawny miejski kościół parafialny św. Marii Magdaleny
Kościół farny św, Marii Magdaleny wznoszono etapami od ok. 1330 r. obecnie jest gotycką bazyliką z dwiema wieżami, które w 1481 r. zwieńczono iglicowymi hełmami. W kaplicach i na zewnętrznych ścianach bogaty zespół nagrobków i epitafiów. Stąd J.Hess nawoływał w XVI w. o reformę Kościoła śląskiego.
Zobacz też:
Punkt Widokowy – Mostek Pokutnic przy Katedrze św. Marii Magdaleny we Wrocławiu
Miejsce:
Katedra św. Marii Magdaleny we Wrocławiu
ul. Szewska 10
50-122 Wrocław