Koncepcja parku wspólnotowego zmierza w kierunku stworzenia „przestrzeni z klasą” – osadzonej w tradycji miejsca i łatwej do zidentyfikowania przez elementy krajobrazowe.
Chociaż ośmiuset lat dziejów Oporowa nie naznaczyły żadne wybitne wydarzenia ani postacie, to jednak można tu znaleźć dwa istotne wątki. Pierwszy sięga czasów prehistorycznych i łączy się z pradoliną Ślęzy, drugi świadczy o związku lokalnej społeczności z oświatą i nauką.
Oporowskie łąki nad rzeką znalazły się w centrum uwagi mediów w czerwcu 1994 roku, kiedy u zbiegu ulic Harcerskiej i Jordanowskiej natrafiono na znakomicie zachowany cios mamuta. Był to wielki finał trzyletnich badań archeologicznych towarzyszących budowie kolektora ściekowego. Szczątki prehistorycznych zwierząt oraz ślady osadnictwa z okresu holocenu napotkano również w innych punktach osiedla. Gęsto rozsiane obszary zainteresowań i znalezisk archeologicznych wyróżniają Ślęzę na tle pozostałych wrocławskich dopływów Odry. Z nią łączy się nazwa Śląska i jego świętej góry – Ślęży. Do tych zamierzchłych dziejów nawiązuje nazwa parku i jego ikona, czyli konstrukcja zabawowa ŚLĘŻAŃSKI MAMUT, która ma się znaleźć w centralnej części terenu.
Wątek akademicki wiąże się z powojennym zasiedleniem Oporowa przez liczną grupę naukowców oraz studentów, którzy stąd dojeżdżali do zniszczonego centrum Wrocławia. O warunkach, jakie tu wówczas panowały świadczy istnienie straży akademickiej. Czuwała ona nad bezpieczeństwem mieszkańców, chroniąc również resztki rdzennej ludności przed żołnierzami stacjonującej w pobliżu jednostki wojsk radzieckich. Wielu z tych pionierów osiadło tu na resztę życia, często dając początek całym „rodom uczonym”. Do ich zasług nawiązują oporowskie nazwy ulic, w parku zaś ─ GAJ AKADEMICKI. Jego wyróżnikiem stanie się charakterystyczna grupa drzew, posadzonych na rozdrożu ścieżek w największej zadrzewionej części terenu.
Parkowe atrakcje
- ŚLĘŻAŃSKI MAMUT – konstrukcja zabawowa dla starszych dzieci i młodzieży
- CROSS-MUT – zespół urządzeń rekreacyjno-zręcznościowych dla wszystkich grup wiekowych
- MAMU-SAD – polana gier i spotkań towarzyskich
W koncepcji parku Mamuta przyjęto zasadę patchworkingu, czyli gniazdowego wprowadzania atrakcji rekreacyjnych. Wynika to z chaotycznego rozmieszczenia działek, dzierżawionych przez osoby prywatne w okresie składania wniosku do WBO oraz ograniczonego czasu na realizację projektu. W tej sytuacji konieczne jest etapowanie inwestycji i zagospodarowanie terenu metodą krok po kroku.
Poza pracami porządkowymi, w pierwszym etapie przewiduje się skupienie uwagi na kilku miejscach strategicznych. Należą do nich trzy miejsca wypoczynku i trzy strefy wejściowe: od ul. Solskiego (strefa A), na przedłużeniu oporowskiej lipowej alejki (strefa B) oraz przy sięgaczu na wysokości numeru Bukowskiego 160 (strefa C).
Najbardziej rozwinięta ma być strefa A, zwana Polaną Marzanny – niewielki zakątek z instalacjami ziemno-roślinnymi w typie land art. Zaplanowano je na bazie pagórków pozostałych po przeszkodach dla rowerów terenowych, jako artystyczne wprowadzenie do parku i jego ślężańskich wątków.
Na wschód od tego miejsca mają się znaleźć trzy główne atrakcje parku:
MAMU-SAD – łączka w otoczeniu dawnego sadu, przeznaczona do gier plenerowych (bule, badminton, ławki i stoliki do gier planszowych). Wokół niej przewidziano owocowe „mamucie łakocie”, dostępne prosto z drzewa dla osób wypoczywających w tym miejscu;
CROSS-MUT – łąka z siedziskami oraz zespołem urządzeń rekreacyjno-sprawnościowych, do rodzinnego spędzania czasu. Mają one popularyzować proste formy ćwiczeń, adresowanych do różnych grup wiekowych i różnych typów sprawności fizycznej.
ŚLĘŻAŃSKI MAMUT, nazwany przez mieszkańców Cioskiem – mega-konstrukcja zabawowa wys. 4,5-6 m, przeznaczona dla starszych dzieci i młodzieży. Będzie to ikona parku, usytuowana w samym środku terenu, dostępna zarówno dla mieszkańców osiedla, jak i dla osób nadchodzących od strony parku Grabiszyńskiego.
Program był konsultowany z mieszkańcami za pomocą lokalnych mediów społecznościowych. Przeprowadzono także sondaż opinii na Pikniku Oporowskim (13.09.2014) oraz warsztaty „Zróbmy sobie park Mamuta” (28.11.2014).
fot. KK grafika fotografia
Miejsce:
Park Mamuta
ul. Marcina Bukowskiego
11-400 Wrocław