Wrocławski Teatr Lalek ma w swoim stałym repertuarze adaptacje utworów z kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz najpopularniejszych baśni, gra jednak nie tylko klasykę. Ostatnie premiery to w większości przedstawienia powstałe w oparciu o współczesne sztuki napisane specjalnie dla Teatru – nowoczesne i odważne spektakle wykraczające poza konwencję tradycyjnego teatru lalkowego.
Planując swoje premiery i działania edukacyjne, Teatr zwraca się w pierwszej kolejności ku nowej dramaturgii, wierząc, że z widzem w każdym wieku warto rozmawiać na poważne tematy współczesnym językiem. W ostatnich sezonach Wrocławski Teatr Lalek współpracuje głównie z młodym pokoleniem dramatopisarzy, do realizacji ich sztuk zapraszając twórców uznanych w Polsce i na świecie, których indywidualna estetyka porusza i inspiruje współczesnego odbiorcę.
Publiczność Wrocławskiego Teatru Lalek stanowią nie tylko dzieci i młodzież, ale i dorośli mieszkańcy Wrocławia i Dolnego Śląska. Spektakle dla dorosłych grane są obecnie głównie w weekendy.
Teatr zwraca się również ku projektom interdyscyplinarnym z pogranicza teatru, muzyki i sztuk wizualnych, a także realizuje spektakle z dynamicznie i bardzo interesująco rozwijającej się dziedziny, jaką jest teatr dla niemowląt. Prowadzi także działalność edukacyjną – w ofercie ma teatralne i interdyscyplinarne warsztaty dla wszystkich grup wiekowych.
Od czerwca 2013 r. Wrocławski Teatr Lalek organizuje Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci (zwykle na przełomie maja i czerwca), którego ideą jest prezentacja najciekawszych, nowatorskich inscenizacji współczesnych tekstów, zrealizowanych w ciągu ostatnich sezonów na polskich i zagranicznych scenach. Integralną częścią Przeglądu jest ogólnodostępny Ogród Sztuk w przylegającym do teatru Ogrodzie Staromiejskim, w ramach którego odbywają się niebiletowane warsztaty ze wszystkich dziedzin sztuki.
Poza trzema stałymi scenami Teatr dysponuje sezonową Sceną Letnią w przylegającym do Teatru Ogrodzie Staromiejskim oraz mobilną sceną plenerową – Bajkobusem.
Historia budynku
Dawna resursa Związku Kupców Chrześcijańskich
Od XVI w. na terenie tzw. Międzymurza istniała strzelnica bractwa kurkowego. W latach 1767 – 1770 K.G. Langhans wzniósł tu klasycystyczny pałac, zastąpiony w 1891 r. neobarokowym budynkiem z okazałym parkiem i ogrodem (projekt. P. Kierschke i H. Bielenberg), siedzibą resursu Związku Kupców Chrześcijańskich.
Miejsce:
Wrocławski Teatr Lalek
plac Teatralny 4
50-525 Wrocław