Książ, konglomerat wielu stylów architektonicznych jest trzecim zamkiem w Polsce pod względem wielkości. Uznawany za prawdziwą rzadkość w Europie ze względu na usytuowanie połączone z tak dużymi rozmiarami obiektu, dumnie wznosi się na cyplu skalnym na wysokości 395 m n.p.m.
Pierwotna warownia obronna, wzniesiona pod koniec XIII w. przez piastowskiego księcia Bolka I zwanego Surowym, bardzo często zmieniała właścicieli. Dopiero w 1509 r. zamek został oddany arystokratycznemu rodowi Hochbergów który, po otrzymaniu obiektu na własność w 1605 r., utrzymał rezydencję w posiadaniu przez ponad 400 lat, stając się jednym z najbardziej wpływowych i najbogatszych rodów pruskich.
.
Wraz z upływem lat zwiększał się nie tylko prestiż rodziny Hochbergów, ale również i bogactwo. W swojej przedwojennej historii Książ przeżył dwie wielkie przebudowy. Pierwsza tzw. barokowa przypadła na początek XVIII w., gdy panem na zamku był Konrad Ernst Maksymilian. To właśnie wtedy powstały monumentalna wschodnia fasada z głównym wejściem i Dziedzińcem Honorowym, wspaniała Sala Maksymiliana wraz z ciągiem salonów barokowych, a także budynek bramny,w którym znajdowała się biblioteka.
.
Druga rozbudowa Zamku przypadła na lata 1909-1923. Zamiarem ówczesnego właściciela, Jana Henryka XV, było przekształcenie Książa w okazałą rezydencję magnacką. Zamek powiększono wówczas o skrzydło północne i zachodnie, do którego dobudowano dwie wieże. Niesprzyjające dla Zamku okoliczności polityczne (I wojna światowa, kryzys gospodarczy) oraz problemy osobiste Hochbergów, nie pozwoliły na dokończenie przebudowy i przyczyniły się do krachu finansowego rodziny. Hochbergowie musieli opuścić Książ, ich dobra przeszły pod zarząd komisaryczny, a w 1941 r. uległy konfiskacie na rzecz Rzeszy Niemieckiej. Podczas II wojny światowej, w wyniku adaptacji Zamku na kwaterę wojenną przez paramilitarną Organizację Todt, część dawnej rezydencji Hochbergów została w barbarzyński sposób zniszczona, a jej wyposażenie wywieziono. Pod zamkiem, na dwóch poziomach (15 i 50 m), przez więźniów z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, drążone były ogromne tunele –część budowanego w Górach Sowich kompleksu Riese (Olbrzym). Ich przeznaczenie do dziś owiane jest mgłą tajemnicy. Przypuszcza się, że miały tu powstać fabryki broni lub laboratoria chemiczne, a sam Książ przygotowywano na jedną z kwater Führera. Podziemia zostały częściowo zamaskowane przez hitlerowców w ostatnich miesiącach wojny.
8 maja 1945 r. zamek został zajęty przez Armię Czerwoną, która dokonała dalszego zniszczenia, wywożąc m.in. część zbiorów z książańskiej biblioteki. W okresie powojennym zamek ulegał dalszej dewastacji. Dopiero w latach 50-tych Książ został zabezpieczony przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a w latach 70-tych rozpoczęto pierwsze prace remontowe. Od 1991 r. w imieniu Gminy Wałbrzych zamkiem zarządza Spółka Zamek Książ w Wałbrzychu.
.
Dzisiaj Książ, nazywany „perłą Dolnego Śląska”, stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych w regionie.W szerokim wachlarzu usług zamku znaleźć można różne trasy dziennego zwiedzania(w tym skierowane do najmłodszych turystów), straszne Nocne Zwiedzanie czy sporadycznie przeprowadzane gry zamkowe. Obiekt traktowany jako wspaniały zabytek historyczny i ważne dziedzictwo kulturalne, jest również miejscem organizacji widowiskowych wydarzeń m.in. koncertów bali, wystaw, pikników historycznych, rekonstrukcji wojennych oraz dwóch sztandarowych festiwali: Festiwalu Kwiatów i Sztuki oraz Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic.
.
Mówiąc o zamku współcześnie nie sposób nie wspomnieć o otwartym tu w 2012 r. Centrum Kongresowo-Kulturalnym, które cechuje przede wszystkim nowoczesne wyposażenie, wspaniałe sale oraz unikalna sceneria. Książ oferuje bowiem możliwość wynajmu różnych sal mieszczących od 20 do 300 osób oraz zorganizowanie tu niezapomnianych wydarzeń m.in.wesel, konferencji, kongresów, sympozjów, bankietów, gal czy bali. II.
Miejsce:
Wałbrzych – Zamek Książ
ul. Piastów Śląskich 1
58-306 Wałbrzych
Godziny otwarcia:
Poniedziałek: 16:30 - 20:00
Wtorek: 16:30 - 20:00
Środa: 16:30 - 20:00
Czwartek: 16:30 - 20:00
Piątek: 16:30 - 21:00
Sobota: 16:30 - 21:00
Niedziela: 16:30 - 20:00